Spektakularny powrót Stali! Genialny Kulig

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: Damian Kulig (przy piłce) podczas meczu PGE Spójnia Stargard - BM Stal Ostrów Wielkopolski

Genialny Damian Kulig, przełamujący się w drugiej części meczu Jakub Garbacz i charakterna BM Stal. Ostrowska drużyna po niesamowitym pościgu wygrała w niedzielę w Stargardzie 91:89.

Co to był za mecz! PGE Spójnia prowadziła już w nim różnicą 22 punktów. Jeszcze na początku czwartej kwarty było 76:63. BM Stal zdołała odrobić wszystkie te straty.

Genialny na finiszu był Damian Kulig. Doświadczony Polak znów potwierdza, że jest najlepszym zawodnikiem Energa Basket Ligi. Oto dowody: 24 punkty, 13 zbiórek, eval na poziomie 32 i kluczowy rzut za trzy, który zadecydował o zwycięstwie "Stalówki".

Kulig trafił z dystansu na 50 sekund przed końcem spotkania, doprowadzając do wyniku 87:86. Wcześniej on, Jakub Garbacz i Nemanja Djurisić poprowadzili zryw żółto-niebieskich. Ten doprowadził do sukcesu ich zespołu 91:89.

PGE Spójnia w końcówce była chaotyczna i nie potrafiła zebrać piłki pod własnym koszem. I to, patrząc na ich postawę we wcześniejszej fazie meczu, może szokować. Drużyna Sebastiana Machowskiego przez 35 minut była naprawdę świetna. To jednak nie wystarczyło na charakterną Stal.

Triumf ostrowian jest tym bardziej cenny, iż odniesiony bez kontuzjowanych Mateusza Zębskiego i jak okazało się przed niedzielnym meczem, Adonisa Thomasa. Dodatkowo w trakcie spotkania z powodu dwóch fauli technicznych do szatni odesłany został Aigars Skele.

Gospodarzom na nic zdał się nawet dobry w ofensywie Jordan Mathews, autor 25 punktów. Amerykanin zawiódł jednak w kluczowej akcji, dał się zablokować. Karol Gruszecki rzucił 18 "oczek", a świetny w starciu ze swoim byłym pracodawcą był ponadto Dominik Grudziński. 24-latek zaliczył najlepszy występ w karierze, notując 12 punktów i sześć zbiórek.

Courtney Fortson tym razem bardziej skupił się na asystowaniu, niż zdobywaniu punktów. Miał osiem "oczek" oraz taką samą liczbę asyst. Jeśli chodzi o "Stalówkę", 18 punktów zdobył Garbacz, który przełamał się w drugiej połowie. Ojars Silins otarł się o double-double (15 punktów, dziewięć zbiórek).

Stal odniosła już ósme zwycięstwo w sezonie. Bilans Spójni po dziesięciu meczach, wynosi 5-5.

Wynik:

PGE Spójnia Stargard - BM Stal Ostrów Wielkopolski 89:91 (22:14, 26:18, 16:26, 25:33) PGE Spójnia:

Jordan Mathews 25, Karol Gruszecki 18, Dominik Grudziński 12, Barrett Benson 10, Courtney Fortson 8, Adam Brenk 6, Paweł Kikowski 6, Krzysztof Sulima 2, Tomasz Śnieg 2, Brody Clarke 0.

BM Stal: Damian Kulig 24, Jakub Garbacz 18, Ojars Silins 15, Aigars Skele 14, Nemanja Djurisić 12, Scott Reynolds 6, Aleksander Załucki 2, Filip Siewruk 0.