Thriller w Słupsku! Zastal zatrzymał Czarnych!

To był mecz bezpośrednich sąsiadów w tabeli Energa Basket Ligi - dwóch drużyn walczących o fazę play-off. Wygrała go ekipa Enea Zastal BC Zielona Góra 66:64, niespodziewanie zatrzymując rozpędzonych rywali.

Patryk Pankowiak
Alen Hadzibegovic WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: Alen Hadzibegovic
Drużyna ze Słupska rozpędziła się i to na dobre. Były wyjazdowe sukcesy nad drużynami z Trójmiasta, było niespodziewane zwycięstwo w Ostrowie Wielkopolskim nad BM Stalą (84:74), ale nie ma triumfu w domu...

Grupa Sierleccy Czarni po zaciętym i niesamowicie ciekawym spotkaniu musieli w poniedziałek na własnym parkiecie uznać wyższość Enea Zastal BC 64:66, ponosząc dziewiątą porażkę w tym sezonie, a pierwszą od 30 grudnia 2022 roku.

To nie było spotkanie, które być może porwało jakością. Obie drużyny do przerwy rzuciły wspólnie niespełna 60 punktów (30:29). Ale rozkręciło się po zmianie stron. I to jak!

Goście wrzucili wyższy bieg i od stanu 36:41 przeprowadzili serię 12-0, doprowadzając do wyniku 48:41. Kapitalni byli wtedy Alen Hadzibegovic i Sebastian Kowalczyk. Czarni potrafili szybko odpowiedzieć, ale przed rozpoczęciem ostatnich dziesięciu minut meczu to Zastal prowadził w Słupsku 53:49.

Co ciekawe, Hadzibegovic double-double miał już po trzech kwartach. Czarnogórski podkoszowy ostatecznie zapisał przy swoim nazwisku 17 punktów i 11 zbiórek.

Zastal świetnie rozpoczął decydującą odsłonę, zdobył dziewięć punktów z rzędu i doprowadził do wyniku 62:49. W międzyczasie faulem technicznym ukarany został trener słupszczan, Mantas Cesnauskis. Gości prowadził krajowy lider, Przemysław Żołnierewicz. 27-latek dał od siebie coś ekstra.

Ten zryw na początku okazał się kluczowy. Zastal co prawda szybko popełnił pięć fauli i musiał w czwartej kwarcie bardzo uważać, ale wydawało się, że kontroluje wydarzenia na parkiecie - i było tak do jego trzech ostatnich minut. Czarni zerwali się w pościg.

Gospodarze dali z siebie wszystko, walczyli do końca, przeprowadzili niesamowity zryw, ale finalnie nie dali rady odwrócić losów spotkania. Kluczowy rzut na samym finiszu spudłował Billy Ivey III. Mógł doprowadzić do dogrywki!

Ivey rzucił 19 punktów, ale zabrakło tych dwóch kluczowych.

Trzeba pamiętać, że Czarni niedawno odnieśli trzy bardzo cenne zwycięstwa. Faza play-off jest jak najbardziej aktualna zarówno dla Czarnych, jak i Zastalu.

Wynik:

Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - Enea Zastal BC Zielona Góra 64:66 (16:12, 14:17, 19:24, 15:13)

Czarni: Billy Ivey 19, David DiLeo 13, Mikołaj Witliński 10, Michał Chyliński 6, Shavon Coleman 5, De'Quon Lake 4, Jakub Schenk 4, Jakub Musiał 3, Paweł Leończyk 0.

Zastal: Alen Hadzibegović 17 (11 zb), Aleksandar Zecevic 16, Sebastian Kowalczyk 9, Przemysław Żołnierewicz 9, Dusan Kutlesic 8, Bryce Alford 6, Kareem Brewton 1, Michał Pluta 0, Szymon Wójcik 0.