Polonia wygrała derby z Dzikami. Rezerwy Śląska zaskoczyły w Tychach

Dziki Warszawa mogły zostać liderem Suzuki I ligi, ale w 24. kolejce przegrały derby aż 67:81 ze świetnie dysponowaną KKS Polonią. To był dzień niespodzianek, bo z czołowej czwórki wygrał tylko Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych.

Patryk Neumann
koszykarze drużyny Dziki Warszawa WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: koszykarze drużyny Dziki Warszawa
U siebie, ale na wyjeździe. Drugie nietypowe derby odbyły się w tym sezonie Suzuki I ligi, bo dwie warszawskie drużyny swoje domowe spotkania rozgrywają w hali sportowej Koło. Gospodarzem była rozpędzona KKS Polonia i to ona pewnie zwyciężyła 81:67.

Jeszcze w połowie drugiej kwarty grające o fotel lidera Dziki prowadziły 31:20, ale już po 20 minutach było 40:38 dla rywali, którzy w drugiej połowie uzyskali nawet 18 "oczek" przewagi. Różnicę zrobiły "trójki" (11/22 przy 4/18 Dzików), a po 16 "oczek" rzucili Patryk Pełka i Jan Piliszczuk.

Po ciekawym meczu w Opolu mocna u siebie Weegree AZS Politechnika (11-1) wygrała z HydroTruckiem Radom 84:82. Gospodarze w drugiej kwarcie odrobili 10 punktów. W końcówce prowadzili 81:75, ale stracili siedem "oczek" z rzędu. Zwycięstwo swoją piątą "trójką" w meczu zapewnił im Hubert Pabian, który uzyskał 23 punkty i osiem zbiórek. Weegree AZS Politechnika miała w tym elemencie 14/31, a HydroTruck 13/28. Bohaterem gości mógł zostać wracający po kontuzji i siedmiu spotkaniach pauzy Kaheem Ransom. Zdobył 31 punktów. Trafił pięć rzutów z dystansu, ale pomylił się w decydującej próbie, a wcześniej popełnił też siedem strat.

Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych był zdecydowanym faworytem i wygrał z BS Polonią Bytom 82:71. Beniaminek postraszył rywala w czwartej kwarcie zbliżając się z 16 na pięć punktów. Gospodarze nie popisali się w rzutach wolnych (7/18), a 44 punkty zdobył łącznie dla nich duet Piotr Niedźwiedzki, Arinze Chidom. To jedyny zespół z czołowej czwórki, który wygrał i podobnie, jak prowadzący w tabeli HydroTruck ma bilans 18-6.

GKS Tychy mógł zbliżyć się do czołówki, ale niespodziewanie przegrał u siebie ze Śląskiem II Wrocław 72:80. Goście prowadzili już 61:40. Później stracili 13 punktów z rzędu, a po kolejnej ucieczce pozwolili jeszcze rywalom zbliżyć się na 69:74. Sebastian Bożenko zdobył dla nich 18 punktów (10/11 z rzutów wolnych), a Maciej Bender miał 15 "oczek" i 11 zbiórek.

Miasto Szkła Krosno mocno zaczęło mecz w Starogardzie Gdańskim (18:7). SKS świetnie finiszował wygrywając czwartą kwartę 27:8 i cały mecz 82:63. Piotr Lis zdobył 19 punktów (5/7 za trzy), a double-double zgarnął Wojciech Czerlonko (15 "oczek", 11 zbiórek).

Gorąco było w Koszalinie. Decka zaczęła od prowadzenia 8:0. W końcówce bliżej zwycięstwa był Żak (76:72), ale goście świetnie finiszowali i tryumfowali 78:77. Do remisu doprowadził Karol Obarek wykorzystując trzy rzuty wolne (18 punktów i 10/11 w tym elemencie). Rzut na zwycięstwo po zaplanowanej akcji trafił Piotr Wińkowski (14 "oczek", 7/7 z gry). Dla Żaka 19 punktów i dziewięć asyst uzyskał Mateusz Kaszowski, który popełnił też sześć strat.

Z trudem po trzech wysokich porażkach przełamała się Sensation Kotwica Kołobrzeg. Pokonała w Zgorzelcu PGE Turów 79:72 zwyciężając tylko w trzeciej kwarcie (25:12). James Washington uzyskał dla gości 19 punktów i osiem asyst, a Mikołaj Kurpisz skompletował double-double (10 punktów, 13 zbiórek i cztery bloki). Po drugiej stronie skuteczny (10/13 z gry) był Arkadiusz Adamczyk (21 punktów, osiem zbiórek).

W końcówce trzeciej kwarty AZS AGH Kraków prowadził z WKK Wrocław 70:46. Gospodarze stracili jednak 15 punktów z rzędu i do ostatnich sekund musieli walczyć o zwycięstwo 81:76. Szymon Sobiech do 26 punktów dołożył siedem zbiórek. Dla WKK Michał Gabiński uzyskał 15 punktów i 12 zbiórek, a Jakub Koelner miał 11 "oczek" i 12 asyst.

Enea Basket Poznań w meczu ze Startem II Lublin (107:72) odniosła piąte zwycięstwo z rzędu. Gospodarze zaczęli od prowadzenia 22:13. Jeszcze po 20 minutach przegrywali tylko 41:42, ale w trzecią kwartę goście weszli z serią 15 "oczek" i już do końca powiększali przewagę. Dwóch koszykarzy Startu skompletowało double-double. To Sebastian Walda (20 punktów, 10 zbiórek i siedem asyst) oraz Miłosz Ziółkowski (15 punktów, 13 zbiórek). Dla gości 21 punktów rzucił Jakub Andrzejewski.

Wyniki 24. kolejki Suzuki I ligi:

Start II Lublin - Enea Basket Poznań 72:107 (22:20, 19:22, 14:34, 17:31)

Start: Walda 20, Ziółkowski 15, Kępka 12, Ziółko 9, Nojszewski 7, Majchrowicz 4, Cherepanov 3, Grzesiak 2, Głąb 0, Lewandowski 0, Świtacz 0.

Enea Basket: Andrzejewski 21, Ciechociński 15, Fiszer 15, Tomaszewski 13, Dymała 11, Wielechowski 10, Maćkowiak 7, Fraś 4, Nowicki 4, Stankowski 3, Bednarek 2, Simon 2.

PGE Turów Zgorzelec - Sensation Kotwica Kołobrzeg 72:79 (16:16, 24:24, 12:25, 20:14)

PGE Turów: Adamczyk 21, Styczeń 9, Bochno 7, Jakóbczyk 7, Pawlak 7, Pruefer 7, Krefft 6, Wąsowicz 6, Jędrzejewski 2, Samolak 0.

Sensation Kotwica: Washington 19, Długosz 17, Pieloch 13, Pułkotycki 12, Kurpisz 10, Śmigielski 3, Walkowiak 3, Dzierżak 2, Klawa 0.

Weegree AZS Politechnika Opolska - HydroTruck Radom 84:82 (18:24, 31:19, 16:19, 19:20)

Weegree AZS Politechnika: Pabian 23, Kobel 12, Kowalczyk 12, Kaczmarzyk 10, Mielczarek 8, Kroczak 7, Białachowski 6, Jodłowski 2, Ratajczak 2, Skiba 2.

HydroTruck: Ransom 31, Zegzuła 17, Patoka 8, Formella 7, Sadło 6, Sowa 6, Pietras 4, Zalewski 3.

MKKS Żak Koszalin - Decka Pelplin 77:78 (15:18, 16:20, 30:22, 16:18)

Żak: Kaszowski 19, Dłoniak 13, Sanders 12, Itrich 8, Pisarczyk 8, Marcinkowski 7, Rompa 6, Karpik 4, Szewczyk 0.

Decka: Obarek 18, Ciesielski 15, Wińkowski 14, Janik 10, Davis 9, Wyszkowski 6, Dzierżak 2, Kopycki 2, Kulis 2, Sączewski 0.

Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych - BS Polonia Bytom 82:71 (20:19, 23:19, 22:12, 17:21)

Górnik Trans.eu Zamek Książ: Niedźwiedzki 23, Chidom 21, Durski 13, Majewski 11, Kruszczyński 6, Kordalski 4, Sitnik 2, Walski 2, Ratajczak 0, Sobkowiak 0.

Polonia: Chrabota 16, Szczepanik 14, Wieczorek 14, Bogdanowicz 11, Piechowicz 6, Jagoda 4, Willis 4, Krakowiak 2.

SKS Starogard Gdański - Miasto Szkła Krosno 82:63 (19:20, 17:21, 19:14, 27:8)

SKS: Lis 19, Venzant 16, Czerlonko 15, Małgorzaciak 12, Janiak 6, Motylewski 6, Perzanowski 6, Życzkowski 2, Burczyk 0, Cebula 0, Reszka 0.

Miasto Szkła: Jankowski 16, Dubults 13, Heliński 11, Zagórski 9, Harris 5, Śpica 4, Łałak 3, Oczkowicz 2, Dawdo 0, Gomułka 0.

GKS Tychy - WKS Śląsk II Wrocław 72:80 (14:15, 15:17, 18:29, 25:19)

GKS: Wieloch 15, Stankowski 12, Koperski 11, Trubacz 11, Kędel 5, Krajewski 5, Kamiński 4, Nowakowski 4, Chodukiewicz 3, Mąkowski 2.

Śląsk: Bożenko 18, Bender 15, Piśla 13, Bereszyński 12, Leńczuk 8, Góreńczyk 6, Siembiga 5, Mindowicz 3, Jadaś 0, Jamiołkowski 0.

KKS Polonia Warszawa - Dziki Warszawa 81:67 (16:22, 24:16, 19:13, 22:16)

Polonia: Pełka 16, Piliszczuk 16, Dutkiewicz 13, Gospodarek 10, Kierlewicz 9, Linowski 6, Barnes-Thompkins 5, Cechniak 3, Wieluński 3, Lisewski 0, Szymański 0.

Dziki: Aleksandrowicz 15, Azor 15, Kuźkow 12, Motel 8, Griszczuk 4, Bartosz 3, Grochowski 3, Komenda 3, Czujkowski 2, Munyama 2, Wojciechowski 0.

AZS AGH Kraków - WKK Wrocław 81:76 (20:21, 28:18, 22:7, 11:30)

AZS AGH: Sobiech 26, Lis 19, Wydra 17, Leszczyński 10, Abdelaal 5, Szymański 2, Zmarlak 2, Dyrda 0, Orłowski 0, Śmiglak 0.

WKK: Gabiński 15, Rosołowski 15, Rutkowski 15, Kowalczyk 13, Koelner 11, Matusiak 5, Wilczek 2, Ashaolu 0, Kubiak 0, Nowak 0, Zabłocki 0.