Olbrzymia sensacja w EBL. "Czerwona latarnia" ligi ograła Kinga w Szczecinie!

Arriva Twarde Pierniki Toruń sprawiły olbrzymią sensację i wygrały w Szczecinie 101:99! Tego chyba nikt się nie spodziewał. Po siedmiu porażkach z rzędu, podopieczni Cedrica Heitza odnieśli swój piąty triumf w tym sezonie!

Dawid Siemieniecki
Twarde Pierniki Toruń WP SportoweFakty / Jacek Wojciechowski / Twarde Pierniki Toruń
Rewelacyjny mecz w Netto Arenie rozegrały Twarde Pierniki. Torunianie po siedmiu porażkach z rzędu odnieśli niezwykle cenną wygraną w najmniej spodziewanym momencie, bowiem w Szczecinie, gdzie przecież zdecydowanym faworytem meczu był King.

Podopieczni trenera Cedrica Heitza toczyli wyrównany bój z Kingiem od początku, a po celnej trójce Stefana Kenicia rozpoczęli ucieczkę.

W drugiej kwarcie było już nawet 34:24 dla gości po punktach Kacpra Gordona. Gospodarze nie byli jednak dłużni i za sprawą Andrzeja Mazurczaka odrabiali straty. Mimo to nie byli w stanie odrobić ich w całości i do przerwy przegrywali 46:52. Po zmianie stron gospodarze wrzucili wyższy bieg, a gdyby tego było mało, za faul dyskwalifikujący parkiet musiał opuścić Sterling Gibbs.

To jednak nie podłamało gości, którzy cały czas grali swoje i po trzydziestu minutach prowadzili 77:69. W ostatniej odsłonie było już nawet 85:71 dla Arriva Twardych Pierników, ale podopieczni Arkadiusza Miłoszewskiego otrząsnęli się z tego szoku i rozpoczęli pogoń. Na trzy minuty przed końcem zrobiło się tylko 91:93, gdy zza łuku przymierzył Filip Matczak. Wtedy torunianie odskoczyli na 6 "oczek", ale to nie było ostatnie słowo szczecinian.

W 40 minucie działo się wiele. Ciśnienia nie wytrzymali Tayler Persons i Tony Meier, którzy przy wyniku 99:101 zanotowali po stracie. Obie ekipy miały więc szansę na wygraną. Mecz mógł zamknąć Gordon, ale spudłował z daleka i ostatnią akcję miał King. Matczak spudłował jednak spod kosza po podaniu Mazurczaka i tym samym dwa punkty pojechały do Torunia.

Sytuacja w tabeli ekipy z kujawsko-pomorskiego nadal jest zła, ale mimo wszystko po zwycięstwie w Szczecinie lepsza niż wcześniej. Twarde Pierniki tracą do wyprzedzających je ekip trzy punkty, ale być może ta wygrana odblokuje zespół, który ma jeszcze przed sobą mecze m.in. z MKS-em, Astorią, Startem Lublin czy GTK. A skoro torunianie triumfowali w Szczecinie, to dlaczego nie mieliby pokonać także bezpośrednich rywali i rzutem na taśmę utrzymać się w Energa Basket Lidze?

King Szczecin - Arriva Twarde Pierniki Toruń 99:101 (22:27, 24:25, 23:25, 30:24)

King: Bryce Brown 24, Andrzej Mazurczak 23 (15 as.), Filip Matczak 17, Phil Fayne 10, Tony Meier 10, Zac Cuthbertson 8, Kacper Borowski 7, Mateusz Kostrzewski 0.

Twarde Pierniki: Tayler Persons 19, Joey Brunk 17, Bartosz Diduszko 17, Sterling Gibbs 12, Aaron Cel 8, Wojciech Tomaszewski 8, Dallas Walton 8, Kacper Gordon 7, Stefan Kenić 5, Paweł Sowiński 0.