ACB: Adam Waczyński najlepszym z Polaków. Pojedynek Ponitki z Karnowskim

W szóstej kolejce hiszpańskiej ACB na parkiet wybiegło pięciu Polaków i tylko jeden nie mógł cieszyć się ze zwycięstwa. Najlepiej spisał się najbardziej doświadczony z nich - Adam Waczyński.

Piotr Szarwark
Adam Waczyński w barwach Unicaji Malaga PAP/EPA / Soeren Stache / Na zdjęciu: Adam Waczyński w barwach Unicaji Malaga
Unicaja Malaga nie miała najmniejszych problemów z pokonaniem Movistar Estudiantes Madryt. Ekipa Adama Waczyńskiego już do przerwy prowadziła różnicą 28 punktów, więc szkoleniowiec nie musiał eksploatować swoich najlepszych zawodników (żaden nie zagrał więcej niż 26 minut). W drugiej połowie Movistar poprawił swoją grę, ale zdołał jedynie zmniejszyć rozmiary porażki (89:70).

Waczyński w ciągu nieco ponad 25 minut zdobył 13 punktów (4/6 za dwa, 1/1 za trzy, 2/2 z linii rzutów wolnych), a oprócz tego miał również pięć zbiórek. Najlepiej wśród zwycięzców spisał się Nemanja Nedović - autor 18 oczek.

Niezbyt atrakcyjny pojedynek miał miejsce w Andorze, gdzie koszykarze MoraBanc Andorra z Przemysławem Karnowskim zmierzyli się z ekipą Mateusza Ponitki - Iberostarem Teneryfa. W czwartej kwarcie gospodarze przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę, ale mecz zakończył się bardzo niskim wynikiem (58:48).

Środkowy reprezentacji Polski w 18 minut zaliczył sześć punktów (3/8 za dwa) i cztery zbiórki. Punkcik więcej zapisał Ponitka, który tym razem dość często pudłował swoje rzuty (2/7 za dwa, 0/2 za trzy i 3/4 z linii rzutów wolnych). Wyróżniającym się graczem w tym starciu był Jaime Fernandez (19 punktów).

Pierwszą wygraną w rozgrywkach 2017/18 odniósł Joventut Badalona z Tomaszem Gielo na parkiecie. Po bardzo wyrównanym spotkaniu zespół Polaka pokonał przed własną publicznością Real Betis Energia Plus (81:76). Gielo tym razem zdobył dziewięć punktów (3/6 za dwa, 1/5 za trzy) i miał trzy zbiórki. Gospodarzy do triumfu poprowadził Jerome Jordan - 17 oczek.

Niespełna osiem minut na parkiecie spędził Michał Michalak, nie zdobył w tym czasie ani jednego punktu, ale jego zespół, Tecnyconta Saragossa zwyciężył na wyjeździe z Baskonia Vitoria Gasteiz  (78:73). To dla nich druga wygrana w bieżącym sezonie.