Buzzer beater i dramat Wisły CanPack, wygrana była o włos

Koszykarki Wisły CanPack Kraków prowadziły z Familą Schio niemal przez cały mecz, a ostatecznie to rywalki cieszyły się z wygranej 74:72. Była to czwarta porażka Białej Gwiazdy w Eurolidze.

Krzysztof Kaczmarczyk
Maurita Reid w barwach Wisły CanPack WP SportoweFakty / Grzesiek Jędrzejewski / Maurita Reid w barwach Wisły CanPack
Jolene Anderson uciszyła halę przy Reymonta. Amerykanka rozegrała znakomite zawody i sama wykończyła decydującą o losach meczu akcję, trafiając na wygraną równo z końcową syreną. W całym spotkaniu zaliczyła 11 punktów, 10 asyst i 8 zbiórek.

Biała Gwiazda nie była faworytem tego meczu, ale niemal od początku była na prowadzeniu. W pierwszej połowie kapitalnie grała Cheyenne Parker i to głównie dzięki jej skuteczności gospodynie miały sześć oczek przewagi po pierwszej połowie.

Po zmianie stron ekipa Krzysztofa Szewczyka kilka razy powiększyła ją do 8 punktów, ale rywalki cały czas były w grze. W kluczowych fragmentach czwartej kwarty skutecznością błysnęła Cecilia Zandalasini, która trafiła dwie bardzo ważne trójki.

Pomimo tego Wisła nadal była w grze o zwycięstwo. W swojej ostatniej akcji pod koszem przepchnąć się przez rywalki nie zdołała jednak Parker, a rywalki wyprowadziły zabójczą kontrę, którą celnym rzutem równo z końcową syreną zakończyła Anderson.

Zandalasini, wschodząca gwiazda nie tylko włoskiej, ale i europejskiej koszykówki, wywalczyła ostatecznie 19 punktów i 7 zbiórek. Wykorzystała też 3 z 4 prób zza łuku.

Skuteczność na dystansie była z kolei dużym problemem krakowianek - w całym meczu trafiły tylko 3 z 16 rzutów. Obok Parker, która uzbierała 22 punkty, wyróżniła się Maurita Reid, autorka 19 punktów, 8 asyst, 7 zbiórek i 4 przechwytów.

Na pierwszą wygraną w Eurolidze wicemistrzynie Polski będą zatem musiały poczekać przynajmniej do 22 listopada, kiedy to zmierzą się na wyjeździe z turecką ekipą Yakin Dogu Universitesi Stambuł, czyli liderem swojej grupy.

Wisła CanPack Kraków - Famila Schio 72:74 (23:20, 17:14, 17:22, 15:18)

Wisła CanPack: Cheyenne Parker 22, Maurita Reid 19, Leonor Rodriguez 13, Magdalena Ziętara 7, Sonja Greinacher 2, Giedre Labuckiene 7, Jelena Antić 2, Klaudia Niedźwiedzka 0.

Famila: Cecilia Zandalasini 19, Jolene Anderson 11 (10 as), Eva Lisec 11, Isabelle Yaoucoubou 9, Marzia Tagliamento 9, Endene Miyem 6, Francesca Dotto 4, Raffaella Masciadri 3, Laura Macchi 2, Giulia Gatti 0.