Porażka, która boli podwójnie. Awans oddalił się od Stelmetu BC

Na nic dobre przygotowanie, gdy przesypia się pierwszą połowę. Stelmet BC Zielona Góra gonił CEZ Nymburk w meczu Ligi Mistrzów, jednak koniec końców musiał uznać wyższość mistrzów Czech, przegrywając 82:88.

Dawid Borek
Dawid Borek
Artur Gronek Newspix / Piotr Kieplin / Na zdjęciu: Artur Gronek

Starcie z CEZ Basketball Nymburk było dla Stelmetu BC Zielona Góra niezwykle istotne. Myśląc o awansie do kolejnej fazy Ligi Mistrzów, takie spotkanie podopieczni Artura Gronka po prostu musieli wygrać. Rzeczywistość okazała się brutalna.

- Bardzo trudno jest mówić po tak ważnym dla nas meczu. Uważam, że zarówno ja, jak i moi zawodnicy, byliśmy dobrze przygotowani do tego spotkania i chcieliśmy je wygrać. Moim zdaniem na początku graliśmy trochę zbyt nerwowo, rywal narzucił swoje tempo, z czego wzięło się aż 15 strat. Podawaliśmy piłkę w ręce rywala, co było naszym największym problemem. Później udało się wrócić do meczu, ale w dwóch ostatnich minutach nie trafiliśmy kilku rzutów, czego efektem jest porażka - skomentował Gronek.

Stelmet BC był gotowy na bardzo szybką koszykówkę preferowaną przez Czechów. Trudno było jednak przewidzieć świetną dyspozycję rzutową zawodników z Nymburka. - Objaśniam to tak, że oprócz przygotowania do meczu, są też detale, które składają się na całość. Po drugiej stronie jest przeciwnik. Jeśli na 100 procent wykonujemy nasze założenia i zatrzymamy rywala w jego dobrych aspektach, to wynik powinien być albo remisowy, albo powinniśmy prowadzić. Koszykarze CEZ Nymburk do połowy trafiali na wysokiej skuteczności. Karali nas za wszystkie rzeczy, gdzie ryzykowaliśmy z obroną. Na początku drugiej połowy zmieniliśmy to na bardziej agresywną obronę pick and roll i to przyniosło trochę efektu. Daliśmy sobie jednak rzucić zbyt wiele punktów z innych elementów - wytłumaczył trener mistrzów Polski.

Porażka z CEZ Basketball Nymburk boli podwójnie, bowiem zamiast bilansu 3-4, zielonogórzanie mają na swoim koncie już pięć przegranych meczów, przy dwóch zwycięstwach. - Mecze z rywalem, który jest obok w tabeli, trzeba wygrywać. Tak naprawdę straciliśmy w bilansie dwa spotkania, bo zamiast wygranej, ponieśliśmy porażkę. Awans na pewno się oddalił - przyznał trener Stelmetu BC.

- Bardzo słabo zaczęliśmy ten mecz. Pozwoliliśmy rywalom rzucić aż 30 punktów w pierwszej kwarcie, a 55 do przerwy. Na takim poziomie rozgrywek trudno jest odrobić taką stratę. Staraliśmy się wrócić, ale zaważył kiepski początek. Czesi wykorzystali nasze słabości, a my nie mogliśmy powstrzymać ich potencjału ofensywnego - dodał z kolei Martynas Gecevicius, autor 10 punktów.

Czy porażka Stelmetu BC Zielona Góra z CEZ Basketball Nymburk to dla Ciebie zaskoczenie?