Hiszpania: Polacy w cieniu. Kontuzja zatrzymała Mateusza Ponitkę

Trzech reprezentantów Polski wybiegło w sobotę na parkiety hiszpańskie ACB. Niestety żaden z nich nie zaliczył zbyt udanego meczu. Mateusz Ponitka z kolei pauzował ze względu na problemy z kolanem.

Piotr Szarwark
Mateusz Ponitka East News / Mariusz Grzelak / Na zdjęciu: Mateusz Ponitka
Spośród reprezentantów Polski tylko Przemysław Karnowski mógł cieszyć się ze zwycięstwa drużyny w 13. kolejce ligi hiszpańskiej. Koszykarze MoraBanc Andorra przed własną publicznością pokonali Dominion Bilbao Basket - 99:91, odnosząc tym samym szóstą wygraną w sezonie 2017/18.

Aż sześciu graczy triumfatorów zakończyło rywalizację z dwucyfrowym dorobkiem punktowym. Najbardziej wyróżniającym się zawodnikiem był David Jelinek, polskim kibicom znany z występów w Anwilu Włocławek. Czech zapisał obok swojego nazwiska aż 23 punkty, na co złożyło się przede wszystkim 5 z 6 celnych rzutów za trzy.

Karnowski miał natomiast niewielki wkład w to zwycięstwo. Środkowy spędził na parkiecie niespełna kwadrans i zapisał trzy punkty (1/5 z gry, 1/2 z linii rzutów wolnych), zebrał dwie piłki oraz zaliczył jedną asystę. Z nim na parkiecie MoraBanc był o sześć "oczek" gorszy od rywali.

Trzy punkty w 13. kolejce zdobył także Michał Michalak. Polak w nieco ponad siedem minut oddał pięć rzutów, trafił jeden z zza łuku, a także zebrał jedną piłkę po bronionej stronie parkietu. Zespół Michalaka, Tecnyconta Saragossa, do końca walczył o wygraną, ale ostatecznie musiał uznać wyższość UCAM CB Murcia - 77:73.

Niewiele lepiej od tej dwójki spisał się Tomasz Gielo. 24-latek w 22 minuty zanotował pięć punktów (2/3 za dwa, 0/3 za trzy i 1/1 z linii rzutów wolnych), a także dwie zbiórki. Co gorsza, koszykarz Joventutu Badalona przegrali czwartą kwartę 12:24 i wypuścili zwycięstwo nad San Pablo Burgos (81:88).

Ze względu na problemy z kolanem Mateusz Ponitka nie mógł wspomóc Iberostaru Teneryfa w wyjazdowym starciu z Montakitem Fuenlabrada. Drużyna Polaka w sobotę nie była w stanie podjąć walki o zwycięstwo i musiała uznać wyższość rywali (69:78).

Występy Polaków w 13. kolejce hiszpańskiej ACB:

MoraBanc Andorra - Dominion Bilbao Basket 99:91 (P. Karnowski: 3 pkt., 2 zb., 1 ast.)

Divina Seguros Joventut Badalona - San Pablo Burgos 81:88 (T. Gielo: 5 pkt., 2 zb.)

Tecnyconta Saragossa - UCAM CB Murcia 73:77 (M. Michalak: 3 pkt., 1 zb.)

Czy Przemysław Karnowski rozwinie skrzydła w hiszpańskiej ACB?