I liga: wygrane faworytów, zacięte derby Podkarpacia

Koszykarze Sokoła Łańcut i Siarki Tarnobrzeg stworzyli znakomite derbowe widowisko, z którego zwycięsko wyszli gospodarze. W innych meczach wygrywali faworyci, m.in. Spójnia, R8 Basket oraz GKS Tychy. Z kolei drugie środowe derby dla Jamalex Polonii.

Dawid Siemieniecki
zespół Spójni Stargard Materiały prasowe / Tadeusz Surma / Na zdjęciu: zespół Spójni Stargard
Podczas środowych meczów 22. kolejki I ligi najciekawiej było w Łańcucie, gdzie Sokół w derbowym spotkaniu pokonał Siarkę Tarnobrzeg 85:81. Zespół Dariusza Kaszowskiego do końcowego triumfu poprowadziła wyjściowa piątka, która zdobyła aż 78 punktów. Każdy ze starterów zanotował dwucyfrową zdobycz, a najbardziej wyróżnił się Kamil Zywert, autor double-double w postaci 15 punktów i 10 asyst. Z kolei wśród pokonanych dwoił się i troił Piotr Niedźwiedzki (23 punkty, 12 zbiórek - eval 37).

W Bydgoszczy tyle emocji nie było. Pierwsza kwarta co prawda była dość wyrównana, ale kolejne fragmenty pojedynku należały już do lidera rozgrywek. Koszykarze Spójni Stargard przejęli inicjatywę i spokojnie dowieźli wynik do końca, choć wygrana mogła być dużo bardziej okazała, gdyby nie kilka prostych błędów w końcówce.

Mocno okrojony skład na pewno nie był natomiast atutem trenera Pawła Blechacza i jego podopiecznych w Pruszkowie. Energa Kotwica, pomimo zaledwie 7 zawodników w rotacji, podjęła jednak rękawice, ale trafiła fatalnie, bo na znakomity dzień strzelców gospodarzy. Andrzej Paszkiewicz miał 5, a Bartłomiej Ornoch 4 celne rzuty zza łuku! W całym meczu podopieczni Marka Zapałowskiego w elemencie prób dystansowych zanotowali aż 15/35. A jeśli dodać do tego kapitalny występ Damiana Cechniaka (double-double 18/16), wynik nie mógł być inny, niemniej gościom należą się i tak wielkie brawa.

Za to we Wrocławiu zawodnicy wyszli na parkiet z ewidentnym nastawieniem "no defence". Świadczyć o tym może wynik pierwszej kwarty - po 32! Po tym to już jednak podopieczni Radosława Hyżego przejęli inicjatywę i krok po kroku budowali swoją przewagę. A goście grali w zasadzie we czterech, bo kwartet Małecki-Żurawski-Paul-Filipiak zdobył aż 71 z 76 punktów całej drużyny. Z szerokim składem Śląska nie da się wygrać w taki sposób. Warto odnotować świetny mecz po stronie gospodarzy duetu Jakub Musiał-Jan Grzeliński, który uzbierał łącznie 41 "oczek", 11 asyst i 4 przechwyty.

Bez historii zakończyły się za to spotkania w Krakowie i Tychach, gdzie gospodarze nie pozostawili swoim rywalom złudzeń. Zawodnicy beniaminka R8 Basket dominowali nad rywalami z Prudnika od początku do końca. Nieco inaczej przebiegał pojedynek GKS-u z SKK Siedlce. Goście przebudzili się po przerwie, ale wysoka przewaga, zbudowana w pierwsze 20 minut starcia przez graczy Tomasza Jagiełki, wystarczyła. Świetny mecz rozegrał Michał Jankowski, zdobywca 22 punktów (9/14 z gry), 4 zbiórek, 3 asyst i 2 przechwytów.

No Chanas, no problem - jest Kobel! Młody rozgrywający Jamalex Polonii doskonale dyrygował grą swojej drużyny pod nieobecność lidera ekipy. Leszczynianie byli w dodatku podwójnie osłabieni, gdyż w meczu nie mógł zagrać także kapitan, Maciej Rostalski. Pierwsza połowa była walką niemal punkt za punkt, trzecia kwarta także, ale w ostatniej odsłonie podopieczni Łukasza Grudniewskiego pokazali swoją wyższość i ostatecznie wygrali bardzo pewnie. Kuba Kobel miał w całym spotkaniu 20 punktów, 9 asyst i 3 przechwyty, z czego linijkę 7pkt/4as/3prz w ostatniej kwarcie! Wielka klasa 19-latka.

W ramach tej kolejki odbyło się wcześniej także inne starcie. W meczu rozegranym awansem, Polfarmex Kutno wygrał (80:66) w stolicy z beniaminkiem zaplecza ekstraklasy, KK Warszawa. W 22. serii gier pauzowała natomiast Zetkama Doral Nysa Kłodzko.

Wyniki 22. kolejki I ligi koszykówki mężczyzn:

Sokół Łańcut - Siarka Tarnobrzeg 85:81 (19:23, 35:15, 15:25, 16:18)

Sokół: Kulikowski 19, Klima 18, Kamil Zywert 15 (10 as.), Karolak 14, Marek Zywert 12, Parszewski 4, Włodarczyk 3, Warszawski 0.

Siarka: Niedźwiedzki 23 (12 zb.), Czyżnielewski 17, Długosz 13, Stanios 8, Rypiński 7, Nowicki 6, Pabianek 4, Gazarkiewicz 3.

Enea Astoria Bydgoszcz - Spójnia Stargard 76:88 (22:24, 18:27, 14:21, 22:16)

Enea Astoria: Śpica 21, Frąckiewicz 14, Fatz 11, Bierwagen 9, Szyttenholm 7, Aleksandrowicz 4, Pochocki 4, Barszczyk 2, Gospodarek 2, Kondraciuk 2, Korniiets 0.

Spójnia: Pabian 16, Dymała 15, Fraś 13, Czujkowski 12, Raczyński 9, Bręk 7, Pytyś 6, Wilczek 5, Koziorowicz 3, Szymański 2.

WKS Śląsk Wrocław - KSK Noteć Inowrocław 89:76 (32:32, 19:14, 19:18, 19:12)

WKS Śląsk: Musiał 21 (4x3), Grzeliński 20 (10 as.), Dziewa 17 (11 zb.), Kutta 9, Ratajczak 7, Michałek 6, Stawiak 4, Pławucki 3, Bluma 2, Żeleźniak 0.

KSK Noteć:
Małecki 21, Paul 17, Żurawski 17, Filipiak 16, Sroczyński 4, Szczepanik 1, Adamczewski 0, Marciniak 0.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Energa Kotwica Kołobrzeg 88:81 (32:23, 21:23, 16:25, 19:10)

Elektrobud-Investment ZB: Cechniak 18 (16 zb.), Paszkiewicz 17 (5x3), Ornoch 14 (4x3), Madziar 9, Jarmakowicz 8, Kordalski 8 (11 as.), Mikołaj Stopierzyński 6, Cetnar 5, Hałas 3, Hubert Stopierzyński 0.

Energa Kotwica: Pawłowski 20, Rduch 18, Grujić 12, Dzierżak 11, Przyborowski 10, Ryżek 6, Paweł Bodych 4.

GKS Tychy - SKK Siedlce 96:76 (25:13, 22:17, 23:21, 26:25)

GKS: Jankowski 22 (4x3), Szymczak 19, Słupiński 14, Kowalewski 13 (10 zb.), Małgorzaciak 10, Deja 8, Majka 4, Fenrych 3, Kulon 3, Zawadzki 0.

SKK:
Król 12, Nędzi 12, Obarek 11, Wróbel 11, Czosnowski 8, Sobiło 7, Migała 5, Kołodziński 4, Rajewicz 4, Lewandowski 2, Stefanik 0.

R8 Basket AZS Politechnika Kraków - Pogoń Prudnik 84:59 (23:9, 19:15, 24:13, 18:22)

R8 Basket: Dłuski 13 (12 zb.), Pełka 13, Jakub Załucki 11, Hicks 10, Hajrić 9, Nowakowski 9, Stalicki 6, Aleksander Załucki 6, Malczyk 5, Sasnal 2, Baran 0, Renkiel 0.

Pogoń: Strzelecki 16, Bogdanowicz 10, Mordzak 10, Nowerski 10, Garwol 7, Krawczyk 3, Krawiec 2, Prostak 1, Braszka 0, Malitka 0.

Jamalex Polonia 1912 Leszno - Biofarm Basket Poznań 82:63 (18:18, 20:19, 23:21, 21:5)

Jamalex Polonia: Kobel 20, Sanny 17, Kaczmarzyk 16, Milczyński 11, Wrona 8, Sirijatowicz 5, Trubacz 5, Krajewski 0, Kurkowiak 0.