Hiszpania: Mateusz Ponitka najlepszym z Polaków

Zdjęcie okładkowe artykułu: East News / Mariusz Grzelak / Na zdjęciu: Mateusz Ponitka
East News / Mariusz Grzelak / Na zdjęciu: Mateusz Ponitka

Pięciu Polaków wybiegło na parkiet w 23. kolejce hiszpańskiej ACB. Najlepiej z nich spisał się Mateusz Ponitka, mimo porażki swojego zespołu.

Hiszpańskie media donosiły niedawno, że Mateusz Ponitka jest w kręgu zainteresowań Valencii Basket. Póki co jednak Polak miał okazję sprawdzić się przeciwko temu zespołowi i z pewnością pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie. Choć Iberostar Teneryfa przegrał 61:74, Ponitka był wyróżniającym się graczem w swoim zespole.

Zawodnik spędził na parkiecie niespełna 29 minut i w tym czasie zdobył 15 punktów (5/12 z gry, 5/7 z linii rzutów wolnych), zanotował też dziewięć zbiórek oraz cztery asysty. Aktualnych mistrzów Hiszpanii do triumfu poprowadził Bojan Dubljevic - autor 18 "oczek".

W Maladze doszło do pojedynku miejscowej Unicaji z Montakitem Fuenlabrada. Po przeciwnych stronach parkietu stanęło więc dwóch reprezentantów Polski - Adam Waczyński i Przemysław Karnowski. Obaj niestety nie odegrali istotnych ról w tym spotkaniu.

Karnowski w nieco ponad sześć minut nie oddał ani jednego rzutu i nie zebrał ani jednej piłki, ale mógł cieszyć się ze zwycięstwa Montakitu - 86:82. Zadecydowała o tym przede wszystkim ostatnia kwarta, wygrana przez przyjezdnych 24:18. Waczyński w niespełna 13 minut miał dwa punkty (1/5 z gry), dwie zbiórki oraz dwie asysty.

Nieźle w 23. kolejce spisał się Tomasz Gielo. Skrzydłowy zapisał osiem "oczek" (1/3 za dwa i 2/2 za trzy), a oprócz tego zebrał cztery piłki. Jego Joventut Badalona musiał minimalnie uznać wyższość Monbúsu Obradoiro - 63:62. Dwa punkciki w meczu z Realem Madryt zdobył natomiast Michał Michalak, ale Królewscy pewnie zwyciężyli nad Tecnycontą Saragossa - 96:81.

Czy Mateusz Ponitka po sezonie powinien odejść z Iberostaru Teneryfa?