EuroCup: Energa Toruń i Wisła CanPack Kraków zabawiły się ze swoimi rywalkami

Niezwykle efektownie fazę grupową EuroCupu zakończyły koszykarki Wisły CanPack Kraków i Energi Toruń. Biała Gwiazda nie pozostawiła złudzeń Besiktasowi Stambuł, z kolei "Katarzynki" rozgromiły Niki Lefkadę.

Krzysztof Kaczmarczyk
Leonor Rodriguez PAP / Jacek Bednarczyk / Na zdjęciu: Leonor Rodriguez
Wisła CanPack Kraków awans miała już pewny, ale żeby zakończyć fazę grupową na pierwszym miejscu musiała zrewanżować się Besiktasowi Stambuł.

Koszykarki spod znaku Białej Gwiazdy od początku ruszyły po swoje. Skutecznie grała Leonor Rodriguez (ostatecznie 22 punkty), a krakowianki szybko osiągnęły dwucyfrową przewagę.

Rywalki z Turcji długo starały się odrobić straty, a w trzeciej kwarcie nawet mogły uwierzyć, że ten mecz jest do wygrania. Wisła zacięła się w ataku, ale trwało to tylko dziesięć minut. Kluczowa kwarta była popisowa i ostatecznie Biała Gwiazda wygrała aż 78:49.

Obok najskuteczniejszej Rodriguez nie można nie zauważyć występu Bozicy Mujović, która otarła się o triple-double. Rozgrywająca z Bałkanów zapisała w swoich statystykach 15 punktów, 11 zbiórek i 9 asyst.

Najmniejszych problemów z odniesieniem triumfu nie miała toruńska Energa, która Niki Lefkadę rozgromiła aż 95:48. Przyjezdne zatem fazę grupową zakończyły bez zwycięstwa na swoim koncie.

"Katarzynki" rozpoczęły od prowadzenia 15:0 i pomknęły swobodnie po triumf. Stefan Svitek swobodnie rotował swoim składem, ale to nawet przez chwilę nie zachwiało grą jego drużyny.

20 punktów uzbierała Angelika Stankiewicz, 17 dodała Daugile Sarauskaite, a torunianki wykorzystały 14 z 27 prób zza łuku. Energa wygrała pieczętując swój awans do fazy pucharowej EuroCupu.

Energa Toruń - Niki Lefkada 95:48 (28:7, 23:13, 20:18, 24:10)

Punkty dla Energi: Angelika Stankiewicz 20, Daugile Sarauskaite 17, Nirra Fields 12, Katarzyna Trzeciak 12, Alice Kunek 12, Laura Svaryte 10 (11 zb), Agnieszka Skobel 5, Ana-Marija Begić 4, Emilia Tłumak 3, Sanja Mandić 0, Roksana Schmidt 0.

# Drużyna M W P Pkt. +/-
1 Galatasaray Stambuł 6 5 1 11 409:364
2 Energa Toruń 6 4 2 10 473:375
3 MBA Moskwa 6 3 3 9 459:440
4 Niki Lefkada 6 0 6 6 332:494

Wisła CanPack Kraków - Besiktas JK Stambuł 78:49 (21:7, 23:19, 8:12, 26:11) Punkty Wisły CanPack: Leonor Rodriguez 22, Bozica Mujović 15 (11 zb), Maria Araujo 12 (12 zb), Magdalena Ziętara 10, Sofija Aleksandravicius 9, Maria Conde 8, Justyna Żurowska-Cegielska 2, Anna Jakubiuk 0.

1 Wisła CanPack Kraków 6 5 1 11 439:387
2 Besiktas JK Stambuł 6 3 3 9 447:415
3 Inventa Kursk 5 2 3 7 308:359
4 BC Tsmoki Mińsk 5 1 4 6 305:338

Czy polskie drużyny mają szansę na finał EuroCupu?