EuroCup: zmienne szczęście polskich drużyn. Artego będzie bronić, Energa gonić

Ruszyła pierwsza faza play-off w rozgrywkach EuroCup. Na tym poziomie rywalizują dwa polskie zespoły: Artego Bydgoszcz i Energa Toruń. Pierwszy wygrał w Czechach, drugi przegrał we Francji.

Krzysztof Kaczmarczyk
Agnieszka Szott-Hejmej i Ziomara Morrison WP SportoweFakty / Dawid Lis / Na zdjęciu: Agnieszka Szott-Hejmej i Ziomara Morrison
Wicemistrzynie Polski wracały w dobrych nastrojach z Nymburka, gdzie Artego wygrało 72:66. Bez dwóch zdań kluczem do sukcesu była dyspozycja podkoszowych Ziomary Morrison i Dragany Stankovic.

Obie "wysokie" zapisały na swoim koncie double-double. Morrison wywalczyła 23 punkty i 10 zbiórek, Stanković dołożyła 16 "oczek" i 11 zbiórek. Solidnie punktowała też Elżbieta Międzik, a Julie McBride rozdała 11 asyst.

Artego mogło rywalizację w tej parze zamknąć już w Czechach - po trzech kwartach przewaga bydgoszczanek wynosiła bowiem 13 punktów, jednak kluczowe minuty pozwoliły rywalkom uwierzyć, że w rewanżu będą w grze o awans.

Tomasz Herkt po raz pierwszy miał do swojej dyspozycji Alexis Hornbuckle, która zastąpiła w Artego Monicę Engelman - w debiucie spędziła na parkiecie 19 minut notując 5 "oczek" - wszystkie z linii rzutów wolnych. Z gry nie wykorzystała żadnej z pięciu prób.

Siedem punktów odrobić będzie musiała toruńska Energa, która przegrała we Francji z Nantes Reze 79:86. Rywalki do triumfu poprowadziła Ana Suarez (26 punktów i 6 asyst).

"Katarzynki" wystąpiły bez Nirry Fields, Sanji Mandić i Daugile Sarauskaite. Pod ich nieobecność bardzo dobry występ zaliczyła Alice Kunek, a coraz lepiej wygląda Melissa Diawakana. Torunianki na pewno są w stanie odrobić wszystkie straty i znaleźć się w najlepszej szesnastce EuroCupu.

Rewanże odbędą się w czwartek 10 stycznia.