I liga: Górnik trans.eu wygrał w Lesznie. Trudna przeprawa Rawlplug Sokoła

Szok w Lesznie. W 28. Kolejce I ligi koszykarzy Jamalex Polonia przegrała z Górnikiem Trans.eu Wałbrzych 76:88. Blisko niespodzianki było w Kutnie, ale Rawlplug Sokół Łańcut wygrał z Polfarmexem 88:84. Strzelanina w Tychach dla STK Czarnych Słupsk.

Patryk Neumann
zespół Górnika Transeu Wałbrzych w sezonie 2018/2019 Materiały prasowe / Górnik Wałbrzych / Na zdjęciu: zespół Górnika Trans.eu Wałbrzych w sezonie 2018/2019
Wydawało się, że Jamalex Polonia 1912 Leszno wróciła na właściwe tory. Sobotni mecz z beniaminkiem I ligi był jednak tego kompletnym zaprzeczeniem. Goście zaczęli od prowadzenia 26:9. Przed przerwą dali się dogonić, ale w trzeciej kwarcie rozbili rywala. Po 30 minutach było 72:51. W ostatniej odsłonie gospodarze uratowali przynajmniej bilans dwumeczu, bo ulegli tylko 76:88, a w Wałbrzychu zwyciężyli różnicą 16 punktów. To może mieć znaczenie, bo obie ekipy odniosły do tej pory po 15 zwycięstw. Jamalex Polonia oddała o 10 rzutów więcej, ale Górnik Trans.eu miał wysoką skuteczność (30/49). Bardzo dobre zawody rozegrał Grzegorz Małecki, który zdobył 24 punkty. Piotr Niedźwiedzki dołożył 18 "oczek".

Mecz w Kutnie miał kilka zwrotów sytuacji. Rawlplug Sokół wypuścił 14 punktów przewagi. Po znakomitej trzeciej kwarcie w lepszej sytuacji był Polfarmex. Gospodarze prowadzili jeszcze w ostatniej minucie, ale wtedy "trójkę" trafił Filip Małgorzaciak, a wynik na 88:84 dla przyjezdnych rzutami wolnymi ustalił Szymon Szymański. Małgorzaciak zaaplikował rywalom aż 39 punktów. Trafił znakomite 14/20 rzutów z gry w tym 8/12 z za linii 6,75 metra. Dołożył również sześć zbiórek. Pozycje kreował Kamil Zywert, który rozdał 17 asyst. Rozgrywający popełnił też sześć strat i trafił tylko 2/13 z gry. W jego dorobku znalazło się także pięć przechwytów.

Znakomity mecz odbył się w Tychach. STK Czarni Słupsk pokonali miejscowy GKS 103:102. Lepiej zaczęli gospodarze, którzy prowadzili 36:21. Później przewagę ośmiu punktów roztrwonili goście. Końcówka to już wymiana ciosów. Zwycięstwo trzypunktowym trafieniem w przedostatniej akcji zapewnił Wojciech Jakubiak. GKS miał bardzo mało czasu i próba Pawła Zmarlaka była niecelna. Obie drużyny popełniły tylko po dziewięć strat. GKS miał 12/25 z dystansu, a STK Czarni 16/31. Gospodarze mieli trzech najlepszych strzelców meczu. Michał Jankowski rzucił 26, Maciej Maj 25, a Damian Szymczak 22 punkty, ale zwycięstwa to nie dało. Wśród przyjezdnych obok Jakubiaka (16 punktów, sześć asyst i pięć zbiórek) należy wyróżnić Łukasza Seweryna - 20 punktów, 6/9 za trzy. Bezbłędny był natomiast Damian Cechniak(8/8) i do 19 punktów dołożył po pięć zbiórek oraz asyst.

Z play-offów nie rezygnuje Pogoń, która pokonała SKK Siedlce 96:74. Drużyna z Prudnika przełamała wyjazdową niemoc, bo odniosła dopiero drugie zwycięstwo na parkiecie rywala. Goście świetnie zaczęli (29:19). W drugiej kwarcie roztrwonili prawie całą zaliczkę, ale jeszcze przed przerwą odzyskali przewagę (50:38). Po zmianie stron aż takich zwrotów sytuacji nie było. Tomasz Prostak zdobył dla Pogoni 25 punktów, a o "oczko" mniej dołożył Tomasz Nowakowski. Jakub Krawczyk miał 13 punktów (5/5 za dwa) i 11 asyst.

Cenne wyjazdowe zwycięstwo odniósł też WKK Wrocław. Beniaminek miał w Pruszkowie 20 punktów przewagi (35:15), ale Elektrobud-Investment ZB walczył do końca i uległ tylko 78:84. Gospodarzom nic nie dała dominacja w zbiórkach (37:29), bo popełnili oni 14 strat przy siedmiu rywala. Wśród miejscowych imponujące double-double osiągnął Mateusz Szwed - 19 punktów i 18 zbiórek. Robert Cetnar do 12 "oczek" dołożył 10 zbiórek, a 22 punkty rzucił Andrzej Paszkiewicz (5/7 za trzy). Dla zwycięskiej ekipy 23 punkty zdobył Jakub Patoka, a 18 Jakub Koelner.

AZS AGH Kraków pokonał Biofarm Basket Poznań 83:73 i włączył się do walki o 13. miejsce dające przewagę parkietu w play-outach. To niespodzianka, bo beniaminek podobnie, jak w ostatnich meczach, musiał sobie radzić bez trzech podstawowych graczy. Poznaniacy dali się zdominować i w pewnym momencie tracili już 18 punktów. Ta porażka może ich kosztować udział w play-offach, choć bezpiecznego utrzymania chyba nie odbierze. Ze statystycznych ciekawostek warto odnotować 15 punktów i 14 zbiórek Mikołaja Kurpisza oraz 3/14 z gry Marcina Fliegera.

Nie oglądając się na innych swoje zadanie wykonała Energa Kotwica Kołobrzeg. Po bardzo dobrej czwartej kwarcie (24:15) pokonała na wyjeździe Księżak Syntex Łowicz 86:76. Daniel Grujić zdobył 31 punktów (12/15 z gry). Miał też dziewięć zbiórek i na parkiecie spędził 40 minut. Dla gospodarzy po 21 punktów rzucili Arkadiusz Kobus oraz Mikołaj Motel.

Wyniki sobotnich spotkań 28. kolejki I ligi:

SKK Siedlce - Pogoń Prudnik 74:96 (19:29, 19:21, 23:18, 13:28)

SKK: Król 18, Wróbel 18, Sobiło 9, Sadło 7, Pabianek 6, Strzelecki 6, Pławucki 5, Janik 4, Sirijatowicz 1, Kołodziński 0.

Pogoń: Prostak 25, Nowakowski 24, Mordzak 15, Krawczyk 13, Sroka 8, Szpyrka 6, Malitka 2, Pisarczyk 2, Antczak 1, Moczulski 0.

Jamalex Polonia 1912 Leszno - Górnik Trans.eu Wałbrzych 76:88 (14:28, 25:14, 12:30, 25:16)

Jamalex Polonia: Chanas 17, Ochońko 14, Trubacz 14, Mroczek-Truskowski 11, Kaczmarzyk 8, Milczyński 5, Stawiak 4, Stanferd Sanny 2, Motylewski 1, Marc-Oscar Sanny 0.

Górnik Trans.eu: Małecki 24, Niedźwiedzki 18, Spała 13, Ratajczak 12, Wróbel 9, Durski 4, Der 2, Glapiński 2, Kruszczyński 2, Krzywdziński 2.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - WKK Wrocław 78:84 (13:29, 21:17, 22:18, 22:20)

Elektrobud-Investment ZB: Paszkiewicz 22, Szwed 19, Kierlewicz 13, Cetnar 12, Ornoch 9, Tradecki 3, Drewniak 0, Hałas 0, Miłak 0, Olszewski 0, Wieluński 0.

WKK: Patoka 23, Koelner 18, Jędrzejewski 13, Ciechociński 12, Pieloch 12, Rutkowski 6, Fiedukiewicz 0, Józefiak 0.

Polfarmex Kutno - Rawlplug Sokół Łańcut 84:88 (17:24, 16:18, 31:16, 20:30)

Polfarmex: Gospodarek 19, Fiszer 14, Majewski 14, Pawlak 14, Czyżnielewski 13, Marek 7, Sobczak 3, Nowicki 0, Żmudzki 0.

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 39, Kulikowski 14, Szymański 9, Zywert 8, Klima 7, Pruefer 5, Sewioł 4, Karolak 2.

AZS AGH Kraków - Biofarm Basket Poznań 83:73 (24:18, 20:11, 16:28, 23:16)

AZS AGH: Czerwonka 15, Mamcarczyk 15, Deja 13, Kędel 13, Włodarczyk 13, Dyrda 9, Podworski 3, Borówka 2, Jakubek 0, Pachołek 0.

Biofarm Basket: Kurpisz 15, Bręk 14, Jankowski 14, Flieger 13, Tomaszewski 7, Rostalski 6, Lewandowski 2, Metelski 2, Czyż 0, Gruszczyński 0, Samsonowicz 0.

GKS Tychy - STK Czarni Słupsk 102:103 (30:19, 22:32, 27:31, 23:21)

GKS: Jankowski 26, Maj 25, Szymczak 22, Wieloch 15, Bogdanowicz 6, Krakowczyk 4, Fenrych 2, Zmarlak 2, Majka 0.

STK Czarni: Seweryn 20, Cechniak 19, Jakubiak 16, Kordalski 14, Rduch 12, Pełka 10, Wyszkowski 8, Długosz 2, Wieczorek 2.

KS Księżak Syntex Łowicz - Energa Kotwica Kołobrzeg 76:86 (16:19, 23:20, 22:23, 15:24)

Księżak Syntex: Kobus 21, Motel 21, Ratajczak 10, Salamonik 10, Świderski 6, Grzeliński 4, Kwiatkowski 2, Stopierzyński 2, Nieporęcki 0, Włuczyński 0.

Energa Kotwica: Grujić 31, Ryżek 14, Wrona 12, Zalewski 8, Janiak 7, Przyborowski 7, Stanios 5, Bodych 2, Suliński 0.