EBLK: Energa i Artego walczą dalej, Wisła CanPack i Pszczółka już na wakacjach

Rzuty wolne będą śniły się koszykarkom Wisły CanPack Kraków po nocach - Biała Gwiazda przegrała po raz trzeci z Arką Gdynia i zakończyła sezon. Swoje serie przedłużyły Energa Toruń i Artego Bydgoszcz, a w półfinałach jest już ekipa CCC Polkowice.

Krzysztof Kaczmarczyk
Jordin Canada WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Jordin Canada
Biała Gwiazda walczyła dzielnie, ale koszmary z drugiego meczu wróciły w końcówce. Krakowianki niemal cały mecz były w odwrocie, ale na finiszu miały swoją wielką szansę, bo zdołały odrobić osiem punktów straty z połowy czwartej kwarty.

Minutę przed końcem ważną "trójkę" trafiła Nia Coffey i było 72:69 dla Arki. W ostatnich sekundach faulowana przy rzucie zza łuku była Jordin Canada - Amerykanka miała wielką szansę na doprowadzenie do remisu, ale po dwóch pierwszych skutecznych próbach, trzecia nie znalazła drogi do kosza. Oznaczało to triumf Arki i awans ekipy z Trójmiasta do półfinałów.

Wiśle nie pomógł perfekcyjny mecz Mercedes Russell, która zdobyła 20 punktów (9/9 z gry) i 9 zbiórek. Wspomniana Canada wywalczyła 17 "oczek" i 7 zbiórek.

Problemów z zakończeniem serii nie miały koszykarki CCC, które w Lublinie pokonały Pszczółkę AZS UMCS 72:57. Broniące tytułu "Pomarańczowe" niemal przez cały pojedynek kontrolowały wynik i mogą się spokojnie przygotowywać do półfinałów, w których zmierzą się z Arką.

Swoje serie przedłużyły z kolei Energa i Artego. Popularne "Katarzynki" wygrały w gorzowskim piekiełku 76:68. Niezwykle zmotywowane torunianki prowadziły od początku - co prawda w końcówce zrobiło się nerwowo - ale podopieczne Stefana Svitka wytrzymały ciśnienie. Gospodynie z kolei fatalnie pudłowały - nawet Ariel Atkins (20 punktów i 12 zbiórek) wykorzystała tylko 5 z 16 rzutów z gry.

To właśnie po punktach Amerykanki gospodynie przegrywały trzy minuty przed końcem tylko 65:66. Potem jednak nie potrafiły "spotkać się" z koszem i Energa przypieczętowała triumf z linii rzutów wolnych.

Ślęza w Bydgoszczy potrafiła zatrzymać Draganę Stanković i Ziomarę Morrison - we własnej hali ta sztuka już się nie udała. Jako że Julie McBride dorzuciła w końcu swoje, Artego mogło cieszyć się z pierwszej wygranej w fazie play-off.

Kluczowa dla losów meczu była trzecia kwarta, którą przyjezdne wygrały aż 26:11. Stanković miała 20 punktów, 7 zbiórek, 3 przechwyty i 2 bloki, Morrison 17 "oczek" i 7 zbiórek, a Artego było lepsze i wygrało 78:62.

Wyniki:

Wisła CanPack Kraków - Arka Gdynia 71:72 (19:25, 17:16, 17:13, 18:18)

WisłaCan Pack: Russell 20, Canada 17, Rodriguez 10, COnde 9, Żurowska-Cegielska 6, Jakubiuk 5, Aleksandravicius 2, Araujo 2, Ziętara 0.

Arka: Greinacher 14, Coffey 13, Cnanon 10, Jurcenkova 8, Baltkojiene 8, Morawiec 7, Makurat 7, Balintova 5, Podgórna 0.

stan rywalizacji: 3:0 dla Arki Gdynia, awans Arki do półfinałów

InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - Energa Toruń 68:76 (12:17, 22:19, 19:23, 15:17)

InvestInTheWest Enea: Atkins 20 (12 zb), Papova 17, Zoll-Norman 10, Linskens 9, Prezelj 5, Juskaite 4, Dźwigalska 3, Fikiel 0.

Energa: Harris 15, Berzinova 15, Svaryte 12 (13 zb), Harris 11, Trzeciak 6, Begić 6, Tłumak 5, Kunek 4, Diawakana 2.

stan rywalizacji: 2:1 dla InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski

1KS Ślęza Wrocław - Artego Bydgoszcz 62:78 (13:12, 19:22, 11:26, 19:18)