EBLK: nerwy tylko na początku, CCC Polkowice pewnie wygrało pierwszy mecz finałów

Koszykarki CCC Polkowice zrobiły pierwszy krok w kierunku obrony mistrzowskiego tytułu. Na otwarcie finałów Energa Basket Ligi Kobiet wygrały we własnej hali z InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski 90:70.

Krzysztof Kaczmarczyk
Tiffany Hayes PAP / Maciej Kulczyński / Na zdjęciu: Tiffany Hayes
Faworyt z przytupem otworzył finałową serię Energa Basket Ligi Kobiet. Co prawda zaczęło się dość niespodziewanie, ale potem broniące tytułu polkowiczanki szybko odrobiły straty i przejęły całkowitą kontrolę nad spotkaniem.

Pierwsze minuty należały do gorzowianek. Podopieczne Dariusza Maciejewskiego wykorzystywały co dała obrona CCC, trafiały z dystansu i kończąc kwartę serię 7:0 prowadziły różnicą 10 punktów. Gospodynie grały nieskutecznie i nerwowo, nie obyło się też bez przewinienia technicznego dla trenera Marosa Kovacika.

Po krótkiej przerwie "Pomarańczowe" wyszły na parkiet diametralnie odmienione. Rywalkom pozwoliły rzucić zaledwie 11 "oczek", a same zdobyły ich 34. Pod koszem dominowały Temi Fagbenle i Lynetta Kizer, a na obwodzie "włączyła się" Jasmine Thomas.

Dwie solidne serie punktowe sprawiły, że na przerwę gospodynie schodziły mając 47:34. Rekordowo przewaga CCC wynosiła 19 punktów, a po stronie InvestInTheWest Enea wyróżniała się jedynie Maryia Papova, która w samej trzeciej ćwiartce zdobyła 11 punktów.

Sama Papova to jednak za mało. Po stronie polkowiczanek nad wszystkim czuwała Thomas, swoje pod koszem dodała Kizer i "Pomarańczowe" ostatecznie wygrały zasłużenie i pewnie różnicą 20 "oczek". Wspomniane Thomas i Kizer uzbierały po 21 punktów.

Wśród gorzowianek Papova miała 25 "oczek" i 9 zbiórek. Ariel Atkins, która wróciła po urazie głowy z półfinałów, była wprowadzana do gry bardzo ostrożnie i w 21 minut na boisku dołożył 9 punktów.

Drugie spotkanie w finałowej serii rozegrane zostanie w środę. Gospodarzem ponownie będzie CCC, a mecz rozpocznie się o godzinie 18:10. Warto dodać, że przed rokiem "Pomarańczowe" w finale nie dały szans Artego Bydgoszcz wygrywając w serii bez straty meczu, a całą fazę play-off zakończyły z bilansem 9:0.

CCC Polkowice - InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski 90:70 (13:23, 34:11, 17:18, 26:18)

CCC: Jasmine Thomas 21, Lynetta Kizer 21, Temi Fagbenle 15, Tiffany Hayes 14, Styliani Kaltsidou 11, Johannah Leedham-Warner 6, Dominika Owczarzak 1, Karolina Puss 1, Weronika Gajda 0, Julia Tyszkiewicz 0.

InvestInTheWest Enea: Maryia Papova 25, Sharnee Zoll-Norman 11, Ariel Atkins 9, Julija Rytsikowa 9, Annamaria Prezelj 4, Agnieszka Fikiel 4, Laura Juskaite 3, Katarzyna Dźwigalska 3, Kyara Linskens 2, Wiktoria Keller 0.

stan rywalizacji: 1:0 dla CCC Polkowice

Czy CCC Polkowice drugi sezon z rzędu nie przegra meczu w fazie play-off?