EBLK: w pogoni za złotem, CCC Polkowice obroniło tytuł mistrza Polski!

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Dawid Lis / Na zdjęciu: Jasmine Thomas (z piłką)
WP SportoweFakty / Dawid Lis / Na zdjęciu: Jasmine Thomas (z piłką)

Długo mecz w Gorzowie Wielkopolskim nie układał się po myśli ekipy CCC Polkowice. Genialny finisz sprawił jednak, że podopieczne Marosa Kovacika wygrały aż 81:64 i obroniły tytuł mistrza Polski!

"Pomarańczowe" w pogoni za obroną mistrzowskiego tytułu musiały odrabiać 16 punktów straty. Gospodynie długo się trzymały, ale w czwartej kwarcie CCC pokazało klasę i przemknęło obok rywalek w niesamowitym tempie.

Maros Kovacik miał jednak tego dnia kosmiczny obwód. Jasmine Thomas uzbierała 20 punktów, 7 zbiórek i 6 asyst, Tiffany Hayes dołożyła solidne double-double, a doświadczona Styliani Kaltsidou dodała 16 "oczek" i 7 zbiórek.

Ekipa CCC Polkowice po raz drugi z rzędu przeszła przez fazę play-off bez porażki, notując bilans 9:0.

Gorzowianki rozpoczęły fenomenalnie - w pierwszej kwarcie trafiły aż siedem "trójek" i prowadziły po tej części różnicą 12 "oczek". Rekordowo podopieczne Dariusza Maciejewskiego prowadziły w 12 minucie - było wówczas 32:16 dla InvestInTheWest Enea. "Pomarańczowe" do pogoni pociągnęła Thomas. Amerykanka szybko zdobyła 9 punktów, a straty CCC zmalały przed przerwą do zaledwie 6 punktów.

Po pięciu minutach drugiej połowy ekipa z Polkowic prowadziła już 47:41. "Akademiczki" ten atak rywalek jeszcze "odbiły", bo dwie "trójki" trafiła Laura Juskaite, dwie kolejne dołożyła Julija Rytsikowa.

Drugi atak - tym razem skuteczny - podopieczne Kovacika przypuściły w 33 minucie. Od stanu 63:61 "Pomarańczowe" zaliczyły serię 18:1 - gorzowianki przez ponad 7 minut nie były w stanie trafić z gry i marzenia o niespodziance prysnęły.

Gorzowiankom nie pomógł znakomity mecz w wykonaniu Juskaite, która uzbierała 24 punkty (m.in. 6/9 zza łuku) i 10 zbiórek. 19 "oczek" dołożyła Ariel Atkins, a 12 asyst rozdała Sharnee Zoll-Norman.

CCC Polkowice po mistrzowski tytuł sięgnęło po raz trzeci w historii. Wcześniej "Pomarańczowe" triumfowały w latach 2013 i 2018.

InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - CCC Polkowice 64:81 (28:16, 10:16, 18:26, 8:23)

InvestInTheWest Enea: Laura Juskaite 24 (10 zb), Ariel Atkins 19, Julija Rytsikowa 9, Sharnee Zoll-Norman 3 (12 as), Annamaria Prezelj 3, Katarzyna Dźwigalska 2, Kyara Linskens 2, Agnieszka Fikiel 2, Wiktoria Keller 0, Karlina Matkowska 0. CCC:

Jasmine Thomas 20, Tiffany Hayes 18, (13 zb) Styliani Kaltsidou 16, Temi Fagbenle 8 (11 zb), Lynetta Kizer 8, Weronika Gajda 6, Dominika Owczarzak 3, Johannah Leedham-Warner 2, Julia Tyszkiewicz 0, Karolina Puss 0.

stan rywalizacji: 3:0 dla CCC Polkowice

Która zawodniczka zasłużyła na nagrodę MVP finałów EBLK?