Koszykówka. Skandal na ME U-18. Turcy czują się okradzeni

- Wasi sędziowie ukradli mojej drużynie złoto! - grzmi w kierunku FIBA Hedo Turkoglu, prezydent tureckiej federacji koszykarskiej. Były zawodnik NBA jest wściekły po finale mistrzostw Europy U-18.

Dawid Borek
Dawid Borek
Hedo Turkoglu Getty Images / Rodolfo Molina / Na zdjęciu: Hedo Turkoglu
W nim reprezentacja Turcji rywalizowała z Hiszpanią, ulegając 53:57. Z tym, że wynik mógł być inny, gdyby sędziowie nie popełnili błędu kilka sekund przed końcowym gwizdkiem.

Chodzi o sytuację, która wydarzyła się w okolicach połowy boiska. Przy stanie 55:53 na korzyść drużyny hiszpańskiej jej reprezentant - Jaci Garcia - po nacisku Omercana Ilyasoglu wrócił z piłką na swoją połowę. Sędziowie nie zagwizdali jednak błędu, gdyż uznali, że to Turek wybił piłkę z rąk rywala.

Gdyby jednak orzekli inaczej i przyznali piłkę zespołowi tureckiemu (telewizyjne powtórki wykazały, że to byłaby prawidłowa decyzja), ten miałby szansę na doprowadzenie do remisu, a może i nawet prześcignięcia Hiszpanów.

Wyjaśnijmy, że zgodnie z przepisami gry w koszykówkę zawodnik nie może wrócić z piłką na własną połowę (a tak właśnie było w opisywanym przypadku). Jeśli tak się stanie, piłkę dostaje drużyna przeciwna.

Zobacz tę sytuację:

Tymczasem po ewidentnym faulu Ilyasoglu na Garcii i jego dwóch celnych rzutach osobistych Hiszpanie nie wypuścili już zwycięstwa z rąk, zdobywając mistrzostwo Europy U-18. Zdaniem Hedo Turkoglu - prezesa tureckiej federacji - niezasłużenie.

Wstyd FIFA, wielki wstyd. Wasi sędziowie zabrali mojej drużynie złoty medal. To niewybaczalne, to żenujące" - napisał na Twitterze były zawodnik m.in. Sacramento Kings i Orlando Magic.