ME 20: rollercoaster i bezcenny triumf, Polki zostają w walce o medale

Polki w najlepszej ósemce mistrzostw Europy w koszykówce kobiet do lat 20 rozgrywanych w czeskim mieście Klatovy. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka po szalonym meczu pokonały Holenderki 59:48, czym zapewniły sobie przepustki do walki o medale.

Krzysztof Kaczmarczyk
koszulka Polski Archiwum prywatne / Na zdjęciu: koszulka Polski
Spotkanie miało dziwny przebieg. W obu połowach to Holenderki lepiej zaczynały lepiej "połówki", ale decydujące ciosy należały do Polek.

Po pierwszej kwarcie rywalki prowadziły 18:9, ale w drugiej nasze koszykarki zdecydowanie poprawiły defensywę i straciły zaledwie 4 "oczka". Dzięki temu to Polki schodziły do szatni prowadząc.

Decydujące okazało się ostatnich dziesięć minut. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka ponownie zagrały bardzo dobrze w obronie. Jeszcze cztery minuty przed końcem Holenderki prowadziły 42:41, ale Biało-Czerwone zdołały przejąć inicjatywę.

Co prawda w końcówce dzięki "trójce" Mii Hordijk rywalki zbliżyły się na trzy punkty, ale bezbłędna na linii rzutów wolnych Alicja Grabska ostatecznie zapewniła ważny triumf naszej ekipie.

Grabska zakończyła pojedynek z dorobkiem 18 punktów wykorzystując wszystkie swoje 10 prób z linii rzutów wolnych. Wygrać udało się pomimo 19 strat, ale ważnym elementem w drodze po zwycięstwo była zdecydowanie wygrana walka na tablicach.

W ćwierćfinale rywalem Biało-Czerwonych będą Belgijki. Pojedynek odbędzie się w czwartek, początek o godzinie 15:15.

Holandia - Polska 48:59 (18:9, 4:14, 17:14, 9:22)

Punkty dla Polski: Alicja Grabska 18, Karolina Szydłowska 14, Aleksandra Wojtala 8, Karolina Stefańczyk 7, Martyna Leszczyńska 4 (13 zb), Anna Winkowska 3, Wiktoria Duchnowska 3, Liliana Banaszak 2 (10 zb), Olga Trzeciak 0, Alicja Falkowska 0, Karolina Matkowska 0.