MŚ Chiny 2019. Turniej w Pradze. Słaby mecz Polaków i porażka z Tunezją

Polscy koszykarze w kiepskim stylu zakończyli turniej w Pradze. W niedzielnym spotkaniu przegrali 64:75 z Tunezją, kończąc rywalizację na 3. miejscu.

Jacek Konsek
Mike Taylor i koszykarze reprezentacji Polski Materiały prasowe / Andrzej Romański (koszkadra.pl) / Na zdjęciu: Mike Taylor i koszykarze reprezentacji Polski

To nie był dobry basket w wykonaniu reprezentacji Polski, która już za trzy tygodnie rozpocznie walkę w mistrzostwach świata. W niedzielnym spotkaniu z Tunezją podopieczni Mike'a Taylora długo nie mieli nic do powiedzenia i zasłużenie przegrali z zespołem z Afryki. Biało-Czerwoni byli nieporadni w ofensywnie, źle bronili i popełnili aż 15 strat.

Początkowo nic nie zapowiadało problemów. Nasi liderzy w postaci Mateusza Ponitki i Adama Waczyńskiego kontrolowali wynik, ale nasi rywale szybko odskoczyli na kilka punktów przewagi. Nie do zatrzymania był Makram Ben Romdhane, który już w premierowej odsłonie zdobył 10 punktów, w sumie miał ich 21, trafiając wszystkie dziewięć prób z gry.

Tunezyjczycy wyglądali na dużo bardziej zgrany zespół i ich kolektywne akcje były ozdobą tego spotkania. Nasi rywale w pewnym momencie mieli ponad 63-procentową skuteczność z gry i odskoczyli na 25:16. Co prawda "Waca" celnymi rzutami zniwelował straty przed przerwą, ale trzecia kwarta należała już tylko do Tunezji.

To właśnie ta część zdecydowała o wygranej 51. drużyny rankingu FIBA. Świetny okres miał Omar Abada, z kolei po naszej stronie nie było widać lidera z prawdziwego zdarzenia. Chwilowy zryw Łukasza Kolendy i Olka Balcerowskiego w czwartej kwarcie dał nam nadzieję, ale dwie trójki gości zakończyły emocje w tym spotkaniu.

Styl gry Polaków mógł niepokoić, ale na szczęście to tylko spotkanie towarzyskiego. Trener Taylor testował różne ustawienia, tym razem dał odpocząć Koszarkowi i Gruszeckiemu. Najlepszym strzelcem okazał się Ponitka, który zdobył 12 punktów.

W pierwszym niedzielnym spotkaniu Czesi pokonali Jordanię 98:67 i z bilansem trzech zwycięstw okazali się najlepszym zespołem turnieju w Pradze. Biało-Czerwoni z jednym zwycięstwem zajęli 3. lokatę.

Polscy koszykarze już od najbliższego piątku wezmą udział w turnieju w Hamburgu, gdzie oprócz gospodarzy Niemców, rywalizować będą z Czechami i Węgrami. Wszystkie spotkania będzie można zobaczyć w TVP Sport.

Polska - Tunezja 64:75 (16:21, 16:13, 15:26, 17:15)

Polska: Mateusz Ponitka 12, Aleksander Balcerowski 10, Damian Kulig 10, Adam Waczyński 9, Łukasz Kolenda 8, Michał Sokołowski 4, Mathieu Wojciechowski 4, Kamil Łączyński 3, Aaron Cel 2, Adam Hrycaniuk 2, Krzysztof Sulima 0, Dominik Olejniczak 0, Jakub Schenk 0.

Tunezja: Makram Ben Romdhane 21, Omar Abada 19, Hammoudi Hadidane 9, Zied Channoufi 8, Radhouane Slimane 8, Salah Mejri 7, Mourad Mabrouk 3.

Jak oceniasz postawę Polaków podczas turnieju w Pradze?