Mistrzostwa świata w koszykówce. Polska - Rosja. Genialna akcja Ponitki! (wideo)

Mecz Polska - Rosja na MŚ w koszykówce Chiny 2019 przejdzie do historii. W ostatniej kwarcie Mateusz Ponitka pokazał, że nie traci głowy w najważniejszych momentach.

Krzysztof Gieszczyk
Mateusz Ponitka Getty Images / Zhong Zhi / Na zdjęciu: Mateusz Ponitka
Polscy koszykarze po bardzo dramatycznym meczu wyrwali wygraną z Rosją 79:74 na MŚ Chiny 2019 (TUTAJ więcej o spotkaniu). Przez większość spotkania przegrywaliśmy, dopiero w ostatnich minutach doszliśmy rywali i uciekliśmy na kilka punktów. Wojnę nerwów wygrali koszykarze Mike'a Taylora i są o krok od awansu do najlepszej ósemki mistrzostw świata.

Mecz z Rosją długo nie układał się po naszej myśli. Rywale dobrze bronili, ograniczając poczynania naszych najlepszych zawodników - Adama Waczyńskiego, Mateusza Ponitki czy A.J. Slaughtera. Sami, dużo bardziej doświadczeni, wykorzystywali każdy błąd Polaków.

Coś się zacięło w ostatniej kwarcie. Polacy nie mieli nic do stracenia i wreszcie zagrali spokojniej, ostrzej bronili, w ataku okazało się, że rywale nie są monolitem i też popełniają błędy. Potrafili pokazać także akcje, jakich nie powstydziliby się najlepsi zawodnicy świata.

Najpierw mieliśmy zagranie Łukasza Koszareka do Aarona Cela (zobacz tutaj tę akcję), a potem popis umiejętności Mateusza Ponitki.

Nasz koszykarz wchodził pod kosz. Nie zdołał jednak oddać rzutu i kiedy już upadał na parkiet, resztką sił odrzucił piłkę w ciemno do rogu parkietu. Tam czekał Aaron Cel, który natychmiast oddał rzut za trzy. Z 69:68 dla Polaków zrobiło się 72:68 na 2 minuty i 20 sekund do końca spotkania.