EBL. Show Raymonda Cowelsa i wygrana PGE Spójni, Jacek Winnicki zagrał na nosie "Stalówce"

Jacek Winnicki w debiucie na ławce trenerskiej PGE Spójni Stargard ograł swojego byłego pracodawcę, czyli BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski. Gospodarze wygrali 80:66, a "mały" popis strzelecki dał Raymond Cowels.

Krzysztof Kaczmarczyk
Raymond Cowels (z prawej) PAP/EPA / Marcin Gadomski / Na zdjęciu: Raymond Cowels (z prawej)
Mecz z podtekstem dla PGE Spójni. Jacek Winnicki najpierw zbudował skład BM Slam Stali, potem rozstał się z tym klubem, a teraz go ograł.

Ostrowianie wypadli bardzo blado w Stargardzie. Gospodarzom triumf zapewnił z kolei show Raymonda Cowelsa - ten w drugiej kwarcie w cztery minuty zdobył 18 punktów, trafiając pięciokrotnie z dystansu.

Ostatecznie lider PGE Spójni zaliczył 30 punktów i 9 zbiórek. Double-double skompletował z kolei Darnell Jackson. Gospodarzy walkę na deskach wygrali 50:38. Zebrali przy tym aż 19 piłek w ataku z czego zdobyli 19 "oczek".

Do momentu, w którym odpalił Cowels, meczy był wyrównany. PGE Spójnia zaczęła od gry pod kosz, gdzie swoje gabaryty i siłę w pełni wykorzystywał Jackson. Takiego centra BM Slam Stal po prostu nie ma, bo Nikola Jevtović czy debiutujący Filip Dylewicz to gracze zupełnie innej postury.

W drugiej części gospodarze odjechali w trybie ekspresowym. Cowels zaczął "trójką", potem dołożył akcję 2+ i cztery kolejne celne rzuty zza łuku. W efekcie tego popisu na tablicy wyników było 40:21 dla ekipy Winnckiego, a amerykański snajper miał już na swoim koncie 20 "oczek".

"Stalówka" tradycyjnie grała dużo akcji jeden na jeden przodem do kosza, ale gospodarze gdy tylko przewaga trochę topniała odpowiadali rzutami z dystansu - tak było na koniec trzeciej kwarty, gdy goście "zeszli" na 11 punktów, a zza łuku trafił Piotr Pamuła.

Gdy swój siódmy rzut zza linii 6,75 trafił Cowels, PGE Spójnia prowadziła już 77:57 i było po meczu. Goście nie byli w stanie nic zrobić, a pojedyncze skuteczne akcje Daniela Szymkiewicza pomogły tylko trochę zmniejszyć rozmiary porażki.

PGE Spójnia Stargard - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 80:66 (16:15, 35:20, 12:14, 17:17)

PGE Spójnia: Raymond Cowels 30, Darnell Jackson 11 (10 zb), Tomasz Śnieg 10, Mateusz Kostrzewski 8, Piotr Pamuła 6, Tony Bishop 6, Bartosz Bochno 5, Peter Olisemeka 4, Jokubas Gintvainis 0.

BM Slam Stal: Daniel Szymkiewicz 17, Jay Threatt 13, Paulius Dambrauskas 10, Nikola Jevtović 7, Donte McGill 6, Filip Dylewicz 5, Przemysław Żołnierewicz 4 (11 zb), Jarosław Mokros 4, Jakub Garbacz 0.