NBA. Milwaukee Bucks i Giannis Antetokounmpo na fali, odnieśli 13. sukces z rzędu

Milwaukee Bucks i Los Angeles Lakers to aktualnie dwa najlepsze zespoły w NBA. Ci pierwsi zwyciężyli właśnie po raz trzynasty z rzędu.

Patryk Pankowiak
Giannis Antetokounmpo Getty Images / Hannah Foslien / Na zdjęciu: Giannis Antetokounmpo
Detroit Pistons to twarda i zawzięta drużyna, ale Milwaukee Bucks rozpracowali ich na czynniki pierwsze. Podopieczni Mike'a Budenholzera pokonali "Tłoki" dziesiąty raz z rzędu - cztery razy w poprzednim sezonie, cztery razy w ostatnich play-offach i drugi raz w tym sezonie. Goście z Wisconsin prowadzili do przerwy 59:48, a ostatecznie zwyciężyli 127:103.

Giannis Antetokounmpo znów był doskonały. 24-latek w 28 minut zdobył 35 punktów i zebrał dziewięć piłek, a przy tym trafił 12 na 21 oddanych rzutów, w tym 4 na 8 za trzy. Aktualny MVP kilkukrotnie starł się z Blakiem Griffinem, a w meczu sędziowie orzekli w sumie sześć fauli technicznych. Skrzydłowy Pistons próbował konkurować z Antetokounmpo, ale nie wyszło mu to na pewno w aspekcie sportowym. Griffin wykorzystał tylko 4 na 17 oddanych rzutów z gry, miał 16 "oczek" i 10 zbiórek.

- To bardzo dobry defensywnie zespół, a przy tym grają niezwykle fizycznie. Prowokują dużo kontaktu, chcą momentami grać nieczysto. Próbowali wytrącić nas z naszego rytmu, ale kiedykolwiek odwiedzasz Detroit, spodziewasz się tego - charakteryzował przeciwników Giannis Antetokounmpo. Jego Milwaukee Bucks (19-3) odnieśli właśnie 13. sukces z rzędu i mają taki sam bilans, co Los Angeles Lakers.

Ostatnia najdłuższa seria zwycięstw Milwaukee Bucks miała miejsce w końcówce sezonu 1972/1973 i początku 1973/1974. Klub z Wisconsin triumfował wówczas w 16. meczach z rzędu. Czy teraz uda im się wyrównać, a być może nawet pobić ten wynik? Czterej najbliżsi rywale Bucks, to odpowiednio Los Angeles Clippers, Orlando Magic, New Orleans Pelicans oraz Memphis Grizzlies. Jeśli uda się im pokonać tych pierwszych, jest taka duża szansa.

Wspominaliśmy o drużynie z Hollywood, ta pokonała w środę Utah Jazz. "Jeziorowcy" już po dwóch kwartach wypracowali sobie 18 punktów zaliczki, a w sumie okazali się lepsi od Jazzmanów 121:96. Trener Frank Vogel nie eksploatował swoich liderów, Anthony Davis w 26 minut rzucił 26 punktów, a LeBron James w niespełna 30 zapisał przy swoim nazwisku 20 "oczek" oraz 12 asyst. Brylował wchodzący z ławki rezerwowych Rajon Rondo. Mistrz NBA z Boston Celtics z 2008 roku miał 14 punktów, dziewięć zbiórek oraz 12 kluczowych podań.

Drużyna Utah Jazz to jak na razie małe rozczarowanie. Mormoni z Salt Lake City rozegrali dotychczas 22 mecze, a zwyciężyli z nich 12. To daje im szóste miejsce w Konferencji Zachodniej, obok siódmych Minnesota Timberwolves (10-10) czy ósmych Phoenix Suns (9-11). Przeciwko Lakers nie mieli zbyt dużo do powiedzenia. Donovan Mitchell rzucił 29 "oczek", ale gdy przebywał na parkiecie, jego drużyna była o 18 punktów gorsza, niż rywale. Jedyny pozytyw to występ Bojana Bogdanovicia, zdobywcy 23 "oczek".

Boston Celtics w meczu na szczycie Wschodu, bo tak nazwać można starcie dwóch sił z TOP5 konferencji pokazali wyższość nad Miami Heat. Pierwsze kilka minut spotkania należało do drużyny z Florydy, ale już druga kwarta zakończyła się wynikiem 32:16 dla Bostończyków. Finalnie Celtics obronili halę TD Garden ósmy raz w ósmym dotychczasowym występie, a końcowy wynik brzmiał 112:93.

Jimmy Butler zanotował 37 punktów, ale to był właśnie problem Heat, że dobrze spisywał się tylko on. W drużynie Brada Stevensa 31 punktów miał Jaylen Brown, a 28 Kemba Walker. Ten duet trafił w sumie 11 na 20 oddanych rzutów za trzy. Gospodarze w całym spotkaniu popełnili ponadto tylko dziewięć strat.

Dallas Mavericks opuszczali parkiet na tarczy dziewiąty raz w dziesiątym ostatnim meczu. Luka Doncić miał słabszy dzień, bo wykorzystał tylko jeden rzut za trzy na osiem oddanych i pięć razy zgubił piłkę, ale na wyżyny swoich możliwości wspięli się inni zawodnicy - Dwight Powell wywalczył 24 punkty, a Kristaps Porzingis miał ich 19. To złożyło się na 15. sukces Mavericks, którzy pokonali u siebie Minnesotę Timberwolves 121:114.