NBA. Poradzili sobie bez Doncicia. Dallas Mavericks przerwali serię 18. zwycięstw Milwaukee Bucks!

Giannis Antetokounmpo zdobył świetne 48 punktów, ale to nie wystarczyło, aby pokonać w poniedziałek osłabionych Dallas Mavericks. Dla drużyny z Milwaukee to pierwsza porażka od 8 listopada.

Patryk Pankowiak
Giannis Antetokounmpo (z piłką) Getty Images / Ronald Martinez / Na zdjęciu: Giannis Antetokounmpo (z piłką)

Dallas Mavericks zatrzymali Milwaukee Bucks. Kto by się spodziewał, że ta sztuka uda im się nawet bez Luki Doncicia, który w ostatnim meczu skręcił kostkę i czeka go minimum dwutygodniowa przerwaKristaps Porzingis i Seth Curry wspięli się na wyżyny swoich możliwości, rzucili po 26 punktów, dzięki czemu drużyna z Teksasu dokonała czegoś, co nie udało się nikomu od 8 listopada.

Milwaukee Bucks mieli na swoim koncie 18 zwycięstw z rzędu i tylko raz opuszczali własny parkiet na tarczy. Byli niezwykle blisko rekordu klubu, który w mistrzowskim sezonie 1970/1971 ustanowili m.in. Kareem Abdul-Jabbar i Oscar Robertson, wygrywając 20 kolejnych meczów. Wiemy jednak, że na razie obecnym Bucks nie uda się go pobić.

Giannis Antetokounmpo starał się z całych sił, rzucił aż 48 punktów, miał 14 zbiórek i cztery asysty w 34 minuty spędzone na parkiecie, ale aktualny MVP nie otrzymał wsparcia od innych zawodników. Eric Bledsoe pauzował przez problemy zdrowotne, a Donte DiVincenzo, który zastąpił go w pierwszej piątce miał co prawda dziesięć zebranych piłek i dziewięć asyst, ale zdobył skromne pięć "oczek".

Bardzo ważna dla losów spotkania okazała się pierwsza kwarta, która padła łupem Dallas Mavericks w stosunku 36:22. Gospodarzom udało się prawie zniwelować straty do przerwy (57:59), ale ale kosztowało ich to dużo wysiłku. Trzecia odsłona znów należała do podopiecznych Ricka Carlisle'a i tak przed rozpoczęciem czwartej, decydującej odsłony Milwaukee tracili do rywali 10 punktów (76:86).

Finisz meczu był szalony. Giannis Antetokounmpo wierzył w zwycięstwo nawet przy wyniku 103:114 na niespełna 40 sekund przed końcem. Bucks po jego trafieniu z faulem zniwelowali straty do trzech "oczek" (116:119). Grek pomylił się z linii, ale piłkę w ataku na trzy sekundy przed końcem zebrał Sterling Brown. Gracz Milwaukee został zablokowany przez Porzingisa, a wynik spotkania na 120:116 ustalił Tim Hardaway Junior.

- Jestem dumny ze swoich zawodników za to, jak walczyli do ostatnich sekund. Znaleźli sposób, żeby mimo wszystko wrócić do meczu i ta ofensywa zbiórka w końcówce dała nam jeszcze szansę na doprowadzenie do dogrywki. Uważam, że to po prostu znak rozpoznawczy tej grupy ludzi - zawsze walczą do końca - mówił trener "Kozłów", Mike Budenholzer.

Khris Middleton zawiódł, bo zdobył tylko dziewięć punktów. To zdecydowanie za mało, jak na uczestnika ostatniego Meczu Gwiazd. Podstawowy środkowy, Brook Lopez miał trzy "oczka", a Wesley Matthews sześć. Gospodarze ze stanu Wisconsin trafili ponadto tylko 11 na 41 oddanych rzutów za trzy, a pięć z nich sam Kyle Korver. Dla Bucks to druga u siebie, a czwarta porażka w sezonie.

San Antonio Spurs w pewnym momencie meczu prowadzili z Houston Rockets nawet 69:44. Podopieczni Gregga Popovicha mieli aż 25 punktów przewagi, a Houston nigdy w historii swojego klubu w trakcie spotkania nie odrobili takich strat. Ale kiedyś musi być ten pierwszy raz.

- Czasami musisz chcieć tego bardziej, niż inny zespół. To takie proste. Żadne akcje, żadne posiadania i żadne rzuty nie mogą zmienić tej zasady - mówił Russell Westbrook, zapytany przez dziennikarzy o klucz do zwycięstwa. A Rockets chcieli wygrać za wszelką cenę.

James Harden miał słabszy dzień, starł się na początku meczu z Dejounte Murrayem, ale w czwartej kwarcie pokazał, jakim jest graczem. "Brodacz" zdobył w sumie 28 punktów, osiem zbiórek i siedem asyst, Russell Westbrook zaaplikował rywalom 31 "oczek", a środkowy Clint Capela uzbierał 15 punktów i 15 zbiórek.

Jeszcze dwie i pół minuty przed końcem meczu był remis, ale wtedy za trzy trafił P.J. Tucker i to wtedy szala przechyliła się na stronę Houston. San Antonio Spurs pudłowali w następnych posiadaniach, Harden wykorzystał dwa wolne, kiedy na zegarze pozostawało 16 sekund i jego Rockets zwyciężyli finalnie 109:107, odnosząc 18. triumf w sezonie.

Ciekawie było też w Phoenix, gdzie Suns byli bliscy pokonania Portland Trail Blazers. Gospodarze z Arizony wyszli na prowadzenie 109:108 po celnym rzucie zza łuku Kelly'ego Oubre. Gracz Suns był przy tym faulowany przez Damiana Lillarda i trafił także rzut wolny, co dało wynik 110:108.

Ostatnie słowo należało jednak do Trail Blazers i wspomnianego Lillarda. Lider drużyny z Portland wdarł się pod kosz, oddał celny rzut i jeszcze wymusił faul Arona Baynesa. Goście prowadzili w tych okolicznościach 111:110 na 26 sekund przed końcem i tak zakończyło się poniedziałkowe spotkanie, bo Ricky Rubio chybił rzut na zwycięstwo.

Damian Lillard miał 27 punktów, a C.J. McCollum 30. Bardzo dobrze spisał się także Carmelo Anthony, autor 23 "oczek". Skrzydłowy trafił przy tym 8 na 16 oddanych rzutów z pola, w tym 4 na 6 za trzy. PTB odnieśli dopiero 11. sukces w sezonie.