I liga. Biofarm Basket zakończył długą serię Księżaka. Miasto Szkła rozbiło Górnika Trans.eu

W 24. kolejce I ligi koszykarzy Biofarm Basket Poznań wygrał z Księżakiem Łowicz 85:71. Dla gości było to drugie wyjazdowe zwycięstwo z rzędu. Gospodarze doznali drugiej domowej porażki. Jeszcze większą niespodziankę sprawiło Miasto Szkła Krosno.

Patryk Neumann
koszykarze Basketu Poznań Materiały prasowe / Beata Brociek (Biofarm Basket Poznań) / Na zdjęciu: koszykarze Basketu Poznań
Księżak Łowicz przegrał u siebie na inaugurację sezonu z Rawlplug Sokołem Łańcut. Później wygrał dziewięć domowych spotkań, ale ta seria skończyła się w niedzielę. Biofarm Basket po ośmiu wyjazdowych porażkach przełamał się w Lesznie i teraz poszedł za ciosem odnosząc ósme zwycięstwo w sezonie. Ekipa prowadzona przez trenera Marcina Klozińskiego jest w szerokiej grupie walczącej o play-offy.

Po wyrównanym początku goście odskoczyli na 25:15. Byli wtedy zabójczo skuteczni trafiając 11/15 prób z gry. W kolejnych minutach utrzymywali bezpieczną, kilkunastopunktową przewagę. Największy kryzys mieli w końcówce trzeciej kwarty. Księżak po serii 13:2 zbliżył się na cztery "oczka". Biofarm Basket odpowiedział serią dziewięciu punktów i wygrywał 68:55.

Trafiali wtedy Mateusz Fatz i Dominik Rutkowski, czyli koszykarze, którzy zwykle nie odgrywają pierwszoplanowych ról. Później różnica jeszcze nieznacznie rosła i malała, ale miejscowi nie potrafili odwrócić losów meczu. Księżak przegrał 71:85, bo był słabszy we wszystkich kluczowych elementach (skuteczność, zbiórki, asysty i straty).

Biofarm Basket miał kilku liderów. Marcin Flieger zdobył 20 punktów i rozdał pięć asyst. Miał 8/13 w rzutach za dwa punkty, ale 0/7 za linią 6,75 metra. Dawid Bręk dołożył 14 "oczek", a bezbłędny Mateusz Bręk (6/6) 12. W Księżaku warto odnotować 25 punktów Piotra Robaka (8/13 z gry).

Początek meczu w Krośnie był defensywny, ale później Miasto Szkła rozegrało znakomite spotkanie wygrywając z Górnikiem Trans.eu Wałbrzych 94:78. Dla gospodarzy było to dopiero drugie zwycięstwo w rundzie rewanżowej. Goście z bilansem 15-5 są w czołówce I ligi, ale doznali trzeciej wyjazdowej porażki z rzędu.

Koszykarze z Krosna wygrali trzy kwarty. Kluczowa była trzecia odsłona (20:10). Po niej uzyskali rekordową przewagę 22 punktów. Górnik Trans.eu w ostatnich 10 minutach rzucił 34 punkty, ale niewiele odrobił. Ekipa prowadzona przez trenera Marcina Radomskiego trafiła 31/39 prób za dwa punkty. Do tego była zdecydowanie lepsza w zbiórkach (38:22) i asystach (22:12). Tylko strat popełniła zdecydowanie więcej (21:8).

Trener Marcin Radomski trochę zamieszał w składzie. Zmiennikami byli koszykarze, którzy przez większość sezonu odgrywali główne role, ale ostatnio spisywali się słabiej. Okazało się to pozytywnym bodźcem, bo Alan Czujkowski zdobył 22 punkty (7/8 za dwa) i miał pięć zbiórek.

Skuteczny był też Marcin Dymała - 13 punktów (6/8 za dwa), sześć zbiórek i pięć asyst. Z pierwszej piątki wyróżnił się Damian Ciesielski - 15 punktów (6/9 z gry). Dla Górnika Trans.eu 22 punkty rzucił Karol Kamiński (4/4 za trzy). Wspierali go Grzegorz Kulka (17) i Damian Pieloch (15). Goście Musieli sobie radzić bez Damiana Cechniaka i Rafała Glapińskiego.

Wyniki niedzielnych spotkań 24. kolejki I ligi:

KS Księżak Łowicz - Biofarm Basket Poznań 71:85 (19:27, 13:17, 21:15, 18:26)

KS Księżak: Robak 25, Stopierzyński 13, Kobus 12, Samsonowicz 9, Czyż 6, Grod 6, Dudek 0, Kapuściński 0, Świderski 0, Tradecki 0.

Biofarm Basket: Flieger 20, Dawid Bręk 14, Mateusz Bręk 12, Struski 11, Fatz 6, Fiszer 6, Marek 6, Rutkowski 6, Wiśniewski 3, Wojciech Tomaszewski 1, Giżyński 0.

Miasto Szkła Krosno - Górnik Trans.eu Wałbrzych 94:78 (18:12, 28:22, 20:10, 28:34)

Miasto Szkła: Czujkowski 22, Ciesielski 15, Śpica 14, Dymała 13, Jasiński 10, Oczkowicz 9, Spała 7, Żmudzki 4, Ratajczak 0.

Górnik Trans.eu: Kamiński 22, Kulka 17, Pieloch 15, Jakóbczyk 11, Durski 7, Podejko 4, Ratajczak 2, Koperski 0, Wróbel 0, Zywert 0.