Polak mistrzem Europy na 100 metrów! Jest rekord!

Marek Zakrzewski mistrzem Europy U-18! W wieku zaledwie 16 lat polski sprinter zdobył złoty medal w biegu na 100 metrów podczas zawodów w Jerozolimie, uzyskując w finale czas 10,32 s - to nowy rekord Polski juniorów młodszych i rekord imprezy.

Tomasz Skrzypczyński
Marek Zakrzewski Getty Images / Na zdjęciu: Marek Zakrzewski
Już kilka tygodni temu Marek Zakrzewski pokazał, że zbudował w tym sezonie życiową formę, gdy pobił rekord Polski U-18 na 100 metrów z czasem 10,46 s.

I wielką dyspozycją udowodnił w biegach eliminacyjnych na mistrzostwach Europy w Jerozolimie. Zaledwie 16-letni sprinter ze Słupska już w pierwszym biegu przebiegł 100 metrów rewelacyjnym czasie 10,29 s, jednak wynik nie mógł zostać uznany przez zbyt mocno wiejący wiatr.

W półfinale wiatr był już jednak odpowiedni. I mimo że wyjście z bloków nie było perfekcyjne, nastolatek wygrał zdecydowanie z wynikiem 10,33 s. Jednocześnie pobił rekord Polski U-18, rekord mistrzostw Europy U-18 i uzyskał najlepszy w tym roku czas na Starym Kontynencie w swojej kategorii wiekowej!

Była to również znakomita zapowiedź wieczornego finału.

I w nim Zakrzewski spisał się rewelacyjnie. Nasz zawodnik dobrze wystartował i jeszcze przed połową dystansu wyszedł na prowadzenie. Nie oddał go do końca i wygrał z czasem 10,32 s, poprawiając o jedną setną wszystkie wyżej wymienione rekordy!

To dla Polski pierwszy złoty medal w sprincie w historii ME do lat 18.

Dodajmy, że 16-latek jest zawodnikiem trenowanym przez byłego wybitnego polskiego biegacza, rekordzisty kraju na 400 metrów Tomasza Czubaka a także stypendystą funduszu Natalii Partyki.