Przegrana walka o finał rzutu dyskiem. Odległe miejsca Polek

Bez Polek w finale rzutu dyskiem na ME w lekkoatletyce. Zarówno Daria Zabawska, jak i Karolina Urban uzyskały zbyt słabe wyniki, aby myśleć o znalezieniu się w czołowej dwunastce.

Mateusz Kozanecki
 Daria Zabawska PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Daria Zabawska
25 zawodniczek podzielonych na dwie grupy walczyło o awans do finału rzutu dyskiem. Wśród nich znalazły się Daria Zabawska i Karolina Urban. Warunkiem kwalifikacji było uzyskanie wyniku 63,50 m bądź znalezienie się w czołowej dwunastce.

Jako pierwsza do rywalizacji przystąpiła Zabawska. Najlepszy wynik uzyskała w drugiej próbie - 56,54 m. Dało jej to ósme miejsce, wobec czego jej szanse na awans były niewielkie. Wymagane minimum osiągnęły za to Sandra Perković (65,94 m) i Claudine Vita (63,51 m).

Dość szybko stało się jasne, że Zabawskiej zabraknie w finałowej dwunastce. Awansu nie zdołała uzyskać także Karolina Urban. Z wynikiem 54,33 zajęła... ostatnie miejsce. W jej grupie powyżej 63,50 m rzuciły Liliana Ca (65,21 m) oraz Kristin Pudenz (64,25 m).

Aby awansować do finału, należało uzyskać 57,04 m. Tym samym Darii Zabawskiej zabrakło zaledwie... pół metra. W klasyfikacji łącznej zajęła 15. miejsce, Karolina Urban była z kolei 23.

Finał w tej konkurencji zaplanowany został na wtorek, 16 sierpnia o godz. 21:02. Tytułu sprzed czterech lat bronić będzie Chorwatka Sandra Perković.

Jest złoto! Aleksandra Lisowska mistrzynią Europy!