Brytyjski sprinter usłyszał wyrok. Długa dyskwalifikacja

Chijindu Ujah odpocznie sobie od startów w zawodach lekkoatletycznych. Brytyjczyk został zdyskwalifikowany na niespełna dwa lata.

Rafał Szymański
Chijindu Ujah Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Chijindu Ujah
Do skandalu doszło podczas ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. Na dystansie 4x100 metrów brytyjska sztafeta przegrała z Włochami i musiała zadowolić się srebrem. Jak się później okazało w organizmie Chijindu Ujaha wykryto zakazaną substancję. Ostaryna jest na liście zakazanych środków Światowej Agencji Antydopingowej.

W efekcie Brytyjczycy stracili wywalczony wcześniej medal, choć Zharnel Hughes, Richard Kilty i Nethaneel Mitchell-Blake niczym nie zawinili. Ostatecznie srebro przyznano Kanadyjczykom, zaś brąz zdobyła chińska sztafeta. 28-latek próbował się usprawiedliwić, twierdząc, że zażył skażony suplement.

Sprawie przyjrzała się organizacja AIU. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, Ujah został ukarany 22-miesięczną dyskwalifikacją za pozbawienie swoich kolegów srebrnych medali.

- Jesteśmy zaangażowani w kulturę, która wspiera indywidualną i zbiorową odpowiedzialność zawodników za czysty sport. Wyrażamy skrajne rozczarowanie, frustrację i smutek, że działania CJ Ujaha spowodowały, że członkowie zespołu stracili medale, na które ciężko zapracowali. Zaniedbanie jednej osoby miało druzgocący wpływ na cały program sztafetowy - napisano.

W 2017 roku Ujah wywalczył złoty medal na mistrzostwach świata. Sprinter w przeszłości na swoim koncie zapisał również dwa triumfy na mistrzostwach Europy.

Majewski wspomina wizyty w kraju, gdzie ludzie rodzą się milionerami. "Butelka mocnego alkoholu kosztuje tysiąc złotych"