WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Dwanaście medali Polski na ME - więcej było tylko w latach 60. XX wieku

12 medali (2 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych) zdobyła reprezentacja Polski na 22. mistrzostwach Europy w Zurychu. Więcej biało-czerwoni wywalczyli dwukrotnie - w latach 60. XX wieku.
Piotr Ziemka
Piotr Ziemka

Najlepsze dla polskiej lekkoatletyki były mistrzostwa Europy z 1966 roku. Wtedy Polska uzyskała 15 miejsc w czołowej trójce, w tym 7 zwycięstw. Najwięcej pierwszych pozycji (osiem) wywalczyła jednak reprezentacja z 1958 roku.

Rok Gospodarz Medale Złote medale Srebrne medale Brązowe medale
1966 Budapeszt 15 7 5 3
1962 Belgrad 13 3 5 5
1958 Sztokholm 12 8 2 2
2014 Zurych 12 2 5 5
1974 Rzym 10 4 2 4


W biegu na 800 metrów triumfował Adam Kszczot, a drugi finiszował Artur Kuciapski. Piąty raz polscy przedstawiciele zajęli dwie najwyższe pozycje w jednej konkurencji na jednych ME.

Rok Bieg Złoty medal Srebrny medal
1958 5000 m Zdzisław Krzyszkowiak Kazimierz Zimny
1966 100 m Ewa Kłobukowska Irena Kirszenstein
1966 200 m Irena Kirszenstein Ewa Kłobukowska
1966 400 m Stanisław Grędziński Andrzej Badeński
2014 800 m Adam Kszczot Artur Kuciapski


We wspomnianym już 800-metrowym biegu oprócz Kszczota i Kuciapskiego biegł też trzeci Polak - Marcin Lewandowski. Zajął on piątą lokatę. Tym samym po raz drugi w historii trzech polskich zawodników uplasowało się w czołowej piątce jednej konkurencji lekkoatletycznych ME. W 1998 roku w rywalizacji na 400 metrów srebrny medal wywalczył Robert Maćkowiak. Na czwartym miejscu sklasyfikowany został Tomasz Czubak, na piątym zaś - Piotr Haczek.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • yes 0
  Czasy były faktycznie inne. O kombinacjach z dopingiem i płcią było przed 50 laty cicho. Trochę później zaczęto cichutko mówić/pisać, a potem głośniej i głośno.
  Co do przybyszów spoza Europy, to pamiętam zaczynającego wówczas Eusebio z Mozambiku. Dziwiłem się bardzo, że najprawdziwszy nieuropejczyk zdobył w 1966 brązowy medal MŚ dla Portugalii.
  Porównywać jednak można nawet dla samego porównywania. Obserwowałem na przykład pchnięcie kulą kobiet w Zurichu - pomyślałem, że kiedyś wygrałaby juniorka lub od niechcenia słaba seniorka ;).
  W ciężarach zmieniono jednego dnia wagi w kategoriach. Co zmienić w lekkoatletyce? O 5 deko obniżyć wagę dysku lub przedłużyć 400m o 2,336m?
  Pamiętam biegających na 440 jardów.
  RADJAN nie można porównywać tych czasów z tamtymi też z kilku innych powodów. Tegoroczne mistrzostwa były najlepsze w naszym wykonaniu jeszcze pod takim wzgledem ze wtedy Europa rywalizowała z Europą teraz tak nie jest bo uczciwie trzeba powiedziec ze lwią część medali zdobyli przybysze z poza Europy... Druga sprawa wtedy mieliśmy sprinterki które zdobywały medale na róznych dystansach ... Trzecia sprawa to nikomu nie umniejszając sukcesów ale ja osobiscie mam duze watpliwosci co do wyników w sprintach naszych pań za tamtych czasów ... zresztą wtedy brali koks wszyscy na potege. Teraz jednak ta kontrola jest inna i inna jest swiadomosc o tym jaki zły wplyw na organizm wywiera doping. Tak reasumując wtedy Europa scigajac swiat brała doping teraz adoptują zawodników ....
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • RADJAN 0
  nie można porównywać tych czasów z tamtymi też z kilku innych powodów. Tegoroczne mistrzostwa były najlepsze w naszym wykonaniu jeszcze pod takim wzgledem ze wtedy Europa rywalizowała z Europą teraz tak nie jest bo uczciwie trzeba powiedziec ze lwią część medali zdobyli przybysze z poza Europy... Druga sprawa wtedy mieliśmy sprinterki które zdobywały medale na róznych dystansach ... Trzecia sprawa to nikomu nie umniejszając sukcesów ale ja osobiscie mam duze watpliwosci co do wyników w sprintach naszych pań za tamtych czasów ... zresztą wtedy brali koks wszyscy na potege. Teraz jednak ta kontrola jest inna i inna jest swiadomosc o tym jaki zły wplyw na organizm wywiera doping. Tak reasumując wtedy Europa scigajac swiat brała doping teraz adoptują zawodników ....
  yes Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w latach 60-tych kobiety startowały w znacznie mniejszej liczbie konkurencji (było 12). Najdłuższy bieg w 1966 był na 800m, nie było 4x400 i 400 przez płotki, a o tyczce i rzucie młotem panie nawet nie marzyły ;) Pamiętam wszystkie ME, poczynając od budapeszteńskich w 1966.
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • wanow 0
  Wielki sukces naszego sportu.Wspaniale przygotowani zawodnicy ogromny hart ducha Brawoi i jeszcze raz brawo.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×