Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Memoriał Kamili Skolimowskiej: Rekord świata Usaina Bolta, świetny wynik Pawła Fajdka

Prawdziwym świętem lekkiej atletyki był 5. Memoriał Kamili Skolimowskiej. Wydarzeniem zawodów był finał biegu na 100 metrów, w którym zwycięstwo odniósł Usain Bolt.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk

W mityngu udział brali najlepsi na świecie specjaliści od sprintów, rzutu młotem, pchnięcia kulą, rzutu dyskiem, a także skoku w dal oraz skoku wzwyż. W zawodach brali udział najlepsi zawodnicy na świecie w tych konkurencjach. Największą gwiazdą imprezy był Usain Bolt, który zapowiadał osiągnięcie nieoficjalnego rekordu świata na 100 metrów w hali, bo właśnie tak był traktowany ten bieg. Jamajczyk uzyskał czas 9,98 sek.


Licznie zgromadzonej publiczności na trybunach Stadionu Narodowego w Warszawie wiele emocji dostarczyli polscy specjaliści od dyscyplin technicznych, a w szczególności Paweł Fajdek i Anita Włodarczyk. Ten pierwszy w drugim rzucie uzyskał nowy rekord Polski, który od soboty wynosi 83,48 m. Polak nie dał najmniejszych szans swojemu najgroźniejszemu rywalowi - Krisztianowi Parsowi. Reprezentant Węgier w najlepszej próbie osiągnął 78,56 m. Rezultat Fajdka to najlepszy tegoroczny rezultat na świecie.

Z kolei Włodarczyk nie ukrywała, że w Warszawie chce pobić rekord świata. W niedawnych mistrzostwach Europy w Zurychu w jednej ze spalonych prób Polka rzuciła młot na odległość ponad 80 metrów. Apetyt na podobny wynik w stolicy naszego kraju miała nie tylko Włodarczyk, ale również kibice. Polka wygrała rywalizację pań, ale w najlepszej próbie uzyskała 77,66 m. Z kolei Joanna Fiodorow wynikiem 70,92 m zajęła czwarte miejsce.

Paweł Fajdek osiągnął najlepszy w tym roku wynik na świecie Paweł Fajdek osiągnął najlepszy w tym roku wynik na świecie
Zwycięstwo w konkursie rzutu dyskiem osiągnął Robert Harting. Niemiecki dyskobol uzyskał 67,40 m i o ponad dwa metry wyprzedził Piotra Małachowskiego. Trzeci był Robert Urbanek, który rzucił dysk na odległość 65,20 m. Warto dodać, że Małachowski był od niego tylko o 10 centymetrów lepszy. Wśród kobiet lepsza była Joanna Wiśniewska, która osiągnęła 57,19 m.

W rywalizacji kulomiotów najlepszy był Reese Hoffa. Doświadczony Amerykanin uzyskał wynik 20,81 m. 56 centymetrów bliżej kulę pchnął Tomasz Majewski. Dwukrotny mistrz olimpijski o 12 centymetrów wyprzedził jednego ze swoich odwiecznych rywali - Christiana Cantwella.

Bieg na 100 metrów mężczyzn nie był jedyną sprinterską konkurencją, którą w sobotę rozegrano w Warszawie. W rywalizacji kobiet najlepsza była Verena Sailer (11,26). Na tym samym dystansie w biegu przez płotki triumfowała Nia Ali (12,77), a w biegu 110 metrów przez płotki mężczyzn najlepszy był Orlando Ortega (13,03).

Podczas 5. Memoriału Kamili Skolimowskiej rozegrano również finały w skoku w dal oraz w skoku wzwyż. W tej pierwszej konkurencji zwycięstwo odnieśli Adrian Strzałkowski i Melanie Bauschke. Z kolei w skoku wzwyż najlepsi byli Andriej Churyla i Marija Kuchina.

Bieg Bolta, źródło: TVP S.A.

Wyniki:

Mężczyźni

100 m
1. Usain Bolt (Jamajka) - 9,98
2. Sheldon Mitchell (Jamajka) - 10,33
3. Trell Kimmons (USA) - 10,34

110 m przez płotki
1. Orlando Ortega (Kuba) - 13,03
2. Pascal Martinot-Lagarde (Francja) - 13,06
3. Dayron Robles (Kuba) - 13,39

rzut młotem
1. Paweł Fajdek (Polska) - 83,48
2. Krisztan Pars (Węgry) - 78,56
3. Wojciech Nowicki (Polska) - 75,02
4. Marcel Lomnicky (Słowacja) - 74,67

pchnięcie kulą
1. Reese Hoffa (USA) - 20,81
2. Tomasz Majewski (Polska) - 20,25
3. Christian Cantwell (USA) - 20,13

rzut dyskiem
1. Robert Harting (Niemcy) - 67,40
2. Piotr Małachowski (Polska) - 65,30
3. Robert Urbanek (Polska) - 65,20

skok w dal
1. Adrian Strzałkowski (Polska) - 7,83
2. Roman Novotny (Czechy) - 7,53
3. Michał Łukasiak (Polska) - 7,37

skok wzwyż
1. Andrei Churyla (Białoruś) - 2,21
2. Matus Bubenik (Słowacja) - 2,21
3. Sylwester Bednarek (Polska) - 2,21

kobiety

100 metrów
1. Verena Sailer (Niemcy) - 11,26
2. Tiffany Townsend (USA) - 11,30
3. Carina Horn (RPA) - 11,34

100 metrów przez płotki
1. Nia Ali (USA) - 12,77
2. Alina Talay (Białoruś) - 12,90
3. Hanna Plotitsyna (Ukraina) - 13,01 

rzut młotem
1. Anita Włodarczyk (Polska) - 77,66
2. Betty Heidler (Niemcy) - 76,26
3. Martina Hrasnova (Słowacja) - 71,70
4. Joanna Fiodorow (Polska) - 70,92

pchnięcie kulą
1. Anna Wloka (Polska) - 16,43
2. Paulina Guba (Polska) - 16,07
3. Aldona Żebrowska (Polska) - 15,72

rzut dyskiem
1. Joanna Wiśniewska (Polska) - 57,19
2. Karolina Makul (Polska) - 55,60

skok w dal
1. Melanie Bauschke (Niemcy) - 6,51
2. Teresa Dobija (Polska) - 6,41
3. Jana Veldakova (Słowacja) - 6,40

skok wzwyż
1. Marija Kuchina (Rosja) - 1,97
2. Oksana Okuneva (Ukraina) - 1,94
3. Kamila Lićwinko (Polska) - 1,91

Rekordowy rzut Fajdka, źródło: TVP S.A.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (13)
 • Szymonn Zgłoś komentarz
  Bardzo ciekawy miting. Co za konkurs Pawła Fajdka, a i Anita nie była gorsza. Może nie ma rekordu świata, ale jej wyniki wczoraj były znakomite. Ależ Tomasz Majewski jest zdeterminowany do
  Czytaj całość
  dalekiego pchania. Oby ta jego sportowa złość przerodziła się w doskonały wynik w następnym sezonie, oraz tym olimpijskim. Wspaniale rozwija się ten memoriał. Co roku poziom jest lepszy. Brakuje u nas wielkich mitingów. Memoriał im. Janusza Kusocińskiego już nie jest tak prestiżowy jak kiedyś. Ważny tylko dla naszych zawodników, bo rozgrywany w czerwcu gdy przychodzi decydujący czas na zdobywanie minimów uprawniających do startu w imprezach mistrzowskich. A najważniejsze z wczorajszego mitingu jest to, że pamięć o Kamili Skolimowskiej jest nadal w naszych głowach i sercach.
  • Kwiatas_1989 Zgłoś komentarz
   fajdek zmień fryzjera
   • Caryca Maszka Zgłoś komentarz
    Rzut młotem - panowie z miejsc 3 i 4 chyba sobie trening zrobili, bo z babeczkami przegrali 1. Anita Włodarczyk (Polska) - 77,66 2. Betty Heidler (Niemcy) - 76,26 3. Wojciech Nowicki
    Czytaj całość
    (Polska) - 75,02 4. Marcel Lomnicky (Słowacja) - 74,67
    • Caryca Maszka Zgłoś komentarz
     Bardzo nieładne zachowanie Majewskiego, jakieś wulgaryzmy w stronę kamerzysty
     • Pottermaniack Zgłoś komentarz
      Cześć pamięci Kamili. Wielka szkoda, że nie ma jej z nami.
      • wislok Zgłoś komentarz
       Gratki dla Fajdka. Tak to bywa wszyscy czekali na rzut Anity powyżej 80 m,a tu Fajdek oddał takich aż 6 ,pobił rekord kraju i został bohaterem mityngu. Gratulacje dla Anity, 80 m jest w
       Czytaj całość
       zasięgu, niech po prostu rzuca,a nie nastawia się na rekord, będzie łatwiej o takowy. Bolt zrobił swoje. Bardzo fajnie,że organizatorzy zauważają sport niepełnosprawnych i organizują także konkurencje z ich udziałem. Derus zrobił ogromne wrażenie.
       • Pottermaniack Zgłoś komentarz
        Oglądaliśmy chyba inne zawody, na trybunach według organizatorów pojawiło się 20 tysięcy kibiców, udostępnione zostały tylko dolne sektory. Ta mała frekwencja jest szczególnie
        Czytaj całość
        widoczna na powyższym filmiku. Zawody bardzo udane i dobrze zrealizowane, brawa dla Anity, Pawła, Bolta i wszystkich uczestników.
        • GiM-Xd kl3A.CiTY Zgłoś komentarz
         Ledwo ledwo poniżej tych 10 sekund zeszedł ten Bolt. A te pustki na trybunach..... to smutno patrzeć było. Absolutnym bohaterem pierwszego planu był Fajdek.!
         • RADJAN Zgłoś komentarz
          mało kiedy krytykuje teksty tutaj napisane, ale ten wyjatkowa byl pisany " na odwal sie". Nie ma czegoś takiego jak rekord świata na niby hali niby stadionie a wynik Bolta grubo powyzej
          Czytaj całość
          rekordu... "Wśród kobiet lepsza była Joanna Wiśniewska, która osiągnęła 57,19 m." Od kogo lepsza od facetów ? Ogolnie strasznie chaotycznie napisane ... lepiej przejść odrazu w dół do wyników... Trybuny puste bo bilety były masakrycznie drogie !!!! Ponad stówe za bilet na 2- 3 godziny mitingu od osoby to bardzo dużo. wiadomo nikt sam nie pojdzie idz z rodziną albo chociaz z drugą polowką i juz 200 zl. Organizatorzy wyszli z założenia ze kto chce zobaczyc Bolta i tak wyda ta kase a kto go nie chce ogladac ten nie przyjdzie nawet za 30 zł więc lepiej bylo zedrzec z tych co usilnie chcieli zobaczyc gwiazde w postaci Bolta:)
          • Mg1 Zgłoś komentarz
           Szkoda tylko, że trybuny prawie puste!
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×