To są najlepsze mistrzostwa świata juniorów w historii!

W 30-letniej historii rozgrywania lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów Polacy nigdy nie mogli się pochwalić tak fantastycznym dorobkiem. Biało-Czerwoni w Bydgoszczy zdobyli już dwa złote i jeden srebrny medal.

Patryk Kurkowski
PAP / Grzegorz Michałowski

Te najcenniejsze wywalczyli Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą oraz Klaudia Maruszewska w rzucie oszczepem. Z kolei po srebro sięgnęła Ewa Swoboda w biegu na 100 metrów.

Cała trójka wypadła przed własną publicznością wprost nieziemsko. 19-letni kulomiot w końcu nie tylko zwyciężył, ale jednocześnie ustanowił rekord świata juniorów (23.34 m) i zdeklasował przeciwników. 18-letnia oszczepniczka sprawiła ogromną sensację, wygrywając zawody. W zmaganiach brało udział bowiem wiele zawodniczek, które legitymowały się znacznie lepszymi rezultatami od Polki. Ta jednak była w wybornej dyspozycji i poprawiła swój rekord życiowy (57.59 m).

Natomiast Swoboda dwukrotnie poprawiała swój najlepszy rezultat w karierze i zarazem rekord Polski (w półfinale oraz w finale). W najważniejszym biegu 18-letnia sprinterka nie zawiodła i zajęła fantastyczne drugie miejsce, dzięki czemu przeszła - wraz z całą kadrą - do historii.

Wiemy już, że ten czempionat przejdzie do historii. Dwa złote i srebrny krążek to bowiem najlepszy wynik naszych lekkoatletów na mistrzostwach świata juniorów. A zorganizowano ich dotąd - włącznie z tymi w Bydgoszczy - szesnaście.

Wprawdzie dwukrotnie Polacy zdobyli więcej krążków niż na trwających mistrzostwach, ale ich wartość była nieco inna. W 1988 roku Biało-Czerwoni w kanadyjskim Sudbury uzbierali dwa złote (Tomasz Jędrusik i Artur Partyka) oraz trzy brązowe medale (Dorota Buczkowska, Małgorzata Kielczewska, Jarosław Kotewicz). W klasyfikacji medalowej zajęli wtedy ósme miejsce.

Dwanaście lat później w chilijskim Santiago Polacy zdobyli najwięcej medali, bo aż sześć. Tyle że tylko jeden z nich był złoty (Marek Plawgo). Ponadto nasza kadra sięgnęła po dwa srebrne (Aneta Lemiesz, Marcin Jędrusiński) i trzy brązowe (Tomasz Chrzanowski, Tomasz Śmiałek, sztafeta 4x400m mężczyzn w składzie: Rafał Wieruszewski, Karol Terejlis, Adrian Galaszewski, Marek Plawgo). To dało im jedenaste miejsce w klasyfikacji medalowej.

Obecnie nasi reprezentanci również są bardzo wysoko w tabeli, bo zajmują ex-aequo drugie miejsce z Kubą. Na prowadzeniu są Amerykanie z dorobkiem 4 złotych, 3 srebrnych i 2 brązowych krążków.