MŚ Londyn 2017: świetne wieści z rzutu oszczepem. Marcin Krukowski w finale

Nasz kandydat do medalu nie zawiódł. Marcin Krukowski, rekordzista Polski w rzucie oszczepem, wywalczył awans do finału lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie.

Marcin Górczyński
Marcin Krukowski powalczy o medal PAP / Bartłomiej Zborowski / Marcin Krukowski powalczy o medal

Polak, który w tym sezonie przekroczył już 88 metrów i plasował się w czołówce światowych list, wywalczył pierwszy w karierze awans do finału mistrzostw świata. Co prawda zaczął eliminację od wyniku prawie 1,5 metry gorszego od minimum kwalifikacyjnego (83,00 m), ale w trzeciej próbie zdołał się poprawić i rzutem na 83,49 m zapewnił sobie miejsce w walce o medale.

Krukowski przerwał tym samym fatalną serię Polaków. Od 2007 roku naszego oszczepnika brakowało w finale mistrzostw świata. Ostatnim Biało-Czerwonym w decydującej rozgrywce był Igor Janik w Osace.

Eliminacje zdecydowanie wygrał Niemiec Johannes Vetter z fenomenalnym wynikiem 91,20 m. Oszczepnik zza naszej zachodniej granicy to główny faworyt do mistrzostwa, w tym roku przekroczył już 94 metry (drugi wynik w historii). Reszta stawki daleko za Niemcem. Drugi Czech Petr Frydrych rzucił prawie pięć metrów mniej. Krukowski zakończył rywalizację na 13. miejscu, ostatnim gwarantującym miejsce w finale.