Igrzyska zabiły Rio. Na ulicach terror, sportowcy żyją w biedzie, a obiekty zamieniają się w ruiny

Robert Czykiel
Robert Czykiel
Dla reprezentantów kraju to była wielka szansa, aby zapisać się w historii i to przed własnymi kibicami. Wszyscy żyli też nadziejami, że medale odmienią ich życie, a sport stanie się ich sposobem na życie.

- Marzyłam o medalu olimpijskim od 13 roku życia. Myślałam, że to zmieni moje życie, albo przynajmniej będzie prostsze, a tymczasem nic się nie zmieniło. Wręcz przeciwnie, przez medal straciłam bardzo wiele - mówi Poliana Okimoto, która zdobyła brązowy medal w pływaniu na 10 km.


Wielu medalistów poważnie myśli nad zakończeniem kariery. Zawieszono stypendia, które wrócą dopiero pod koniec roku. Trenerzy, których sprowadzono z innych krajów, pouciekali, bo nikt nie chciał pracować społecznie. Sponsorzy przestali inwestować w zawodników, a do tego zamykane są kolejne centra treningowe.

- To, jak teraz żyję, nie śniło mi się nawet w najstraszniejszych koszmarach. Po zdobyciu medalu zapaliła się iskierka nadziei, że będzie lepiej, ale tak się nie stało. To smutne. Nie wykorzystaliśmy wielkiej szansy. Mogliśmy rozwinąć profesjonalny sport, zaangażować mnóstwo dzieci, by wychować kolejnych mistrzów, ale tego nie zrobiliśmy. To wszystko jest strasznie rozczarowujące - komentuje srebrny medalista w strzelectwie Felipe Wu.

- Już przed igrzyskami kryzys gospodarzy w Brazylii, był bardzo duży. Igrzyska jednak pozwoliły o tym zapomnieć na dwa tygodnie. Potem kiedy chcieliśmy świętować nasze medale, obudziliśmy się w kraju, w którym wybuchały coraz większe skandale. Media szybko odwróciły się od sportowców, skupiły się na kwestiach politycznych i gospodarczych, przez co straciliśmy wielu sponsorów - dodaje Rafael Silva, który w Rio zdobył brąz w judo.

Wielu medalistów przestało się liczyć na międzynarodowej arenie. Teraz stoją przed wyborem - nadal poświęcać się swojej pasji i liczyć, że los w końcu się odwróci, czy rzucić sport w diabły i pójść do normalnej pracy.

W 2020 roku odbędą się igrzyska olimpijskie w Tokio. Jeżeli nic się nie zmieni, to Brazylia może mieć problem, by powtórzyć wynik z Rio, gdzie udało się wywalczyć dziewiętnaście medali. Na zmiany na razie się nie zanosi. Władze kraju mają na głowie poważniejsze problemy.

Wojsko wyszło na ulice

Kryzys gospodarczy to jedno, a drugie to bezpieczeństwo. Podczas IO na ulicach Rio de Janeiro kibice mogli czuć się bezpiecznie. Zdarzały się incydenty, ale ogólnie nie było tak źle, jak straszono przed imprezą. Sportowcy i turyści wyjechali do swoich domów, a w gangsterzy zaczęli działać ze zdwojoną siłą.

Niedawno rząd Brazylii wysłał na ulice Rio 8,5 tysiąca żołnierzy. Walczą z gangami, które stają się coraz bardziej kompromisowej. Znowu codziennie słychać strzały, a mieszkańcy przyznają, że jest ich jeszcze więcej niż przed igrzyskami. Potwierdzają to statystyki.

O prawie połowę wzrosły kradzieże. Ginie także znacznie więcej ludzi niż kilka lat temu. Policja i wojsko regularnie urządzają naloty na gangi, w których ginie wiele ludzi. Trwa wojna i na razie nie widać jej końca.


- Całkowicie straciliśmy kontrolę nad bezpieczeństwem w Rio - mówi polityk Rodrigo Maja.

Na pewno na to, co się dzieje w Rio, miały wpływ igrzyska olimpijskie. Ludzie są coraz bardziej sfrustrowani i biedni, bo politycy zmarnowali wielką szansę. Mieszkańcy muszą mieć za co żyć, a wobec malejących płac i coraz mniejszej liczby miejsc pracy, wiele osób łamie prawo, by wyżywić rodzinę. Wymowne są opinie, że w fawelach poziom życia jest jeszcze gorszy, niż kilka lat temu. Igrzyska miały to zmienić, ale Brazylijczycy zostali okłamani.

Czy MKOl powinien wspierać organizatorów po igrzyskach olimpijskich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×