WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Ostra walka o fotel szefa WADA. Witold Bańka atakuje rywalkę z Norwegii

Witold Bańka kandyduje na stanowisko szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Rywalką Polaka jest wiceprzewodnicząca WADA, Norweżka Linda Helleland. - Helleland wykorzystuje tę pozycję w kampanii. Powinna ustąpić ze stanowiska - grzmi Bańka.
Dawid Borek
Dawid Borek
Getty Images / Adam Nurkiewicz / Na zdjęciu: Witold Bańka

Wybór nowego szefa Światowej Agencji Antydopingowej dokonany zostanie na kongresie w Katowicach, który odbędzie się w dniach 5-7 listopada 2019 roku. Obecnie stanowisko to piastuje Brytyjczyk Craig Reedie. Jego następcą zostanie Witold Bańka lub Norweżka Linda Helleland, aktualnie wiceprzewodnicząca WADA.

I właśnie funkcja Helleland, zdaniem polskiego ministra sportu, wzbudza kontrowersje. Według Bańki, piastowane przez Norweżkę stanowisko daje jej nieuczciwą przewagę w kampanii wyborczej.

- Szanse w kampanii powinny być równe dla każdego kandydata. Obawiam się jednak, że nie będzie to możliwe, ponieważ jednym z kandydatów jest aktualna wiceprzewodnicząca WADA, która wykorzystuje tę pozycję w swojej kampanii - grzmi Bańka, cytowany przez insidethegames.biz.

- Zdecydowanie sugeruję, by minister Helleland ustąpiła ze stanowiska wiceprzewodniczącej WADA na czas kampanii wyborczej - apeluje Witold Bańka.

Były lekkoatleta krytykuje Helleland m.in. za jej udział w ubiegłotygodniowym szczycie antydopingowym. - Minister Helleland, jako wiceprzewodnicząca WADA, uczestniczyła w spotkaniu w Białym Domu. Nie sądzę, aby taka praktyka podlegała jakimkolwiek zasadom dobrego zarządzania - podkreśla Bańka.

- Ponadto minister Helleland wydaje się nie zgadzać z bieżącą polityką współprowadzonej przez nią organizacji - dodaje minister sportu w rządzie RP, nawiązując do otwartej krytyki Helleland w kierunku przywódców WADA w związku ze skutkami rosyjskiego skandalu dopingowego. Norweżka oddała jeden z dwóch głosów przeciwko przywróceniu Rosji do międzynarodowej rywalizacji.

- Sportowców należy traktować z szacunkiem i pozwolić im na branie udziału przy podejmowaniu ważnych decyzji. Obiecuję, że wszystkie najważniejsze zmiany w systemie będą najpierw omawiane ze sportowcami - zapowiada Bańka swoją politykę w przypadku wygrania wyborów na przewodniczącego WADA, dodając, już na Twitterze:

- Jako niezależny kandydat chcę ściśle współpracować ze wszystkimi zainteresowanymi stronami (rządy, Międzynarodowy Komitet Olimpijski, sportowcy, krajowe organizacje antydopingowe itp.). Chcę budować mosty, a nie je niszczyć. Walka z dopingiem wymaga silnego partnerstwa! - pisze Bańka.

Jeśli pod koniec 2019 roku były lekkoatleta zostanie wybrany nowym szefem WADA, zrezygnuje z funkcji ministra sportu. O ile jeszcze nim będzie, bo wybory w Światowej Agencji Antydopingowej zbiegną się z jesiennymi wyborami parlamentarnymi (2019 r.) w Polsce.

ZOBACZ WIDEO: Paweł Fajdek napisał książkę "Petarda". "Śmiałem się i mówiłem: Boże, co sobie ludzie pomyślą?"Redakcja WP SportoweFakty na Instagramie, śledź nasze STORIES!

Czy Witold Bańka zostanie nowym szefem WADA?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
insidethegames.biz, Twitter

Komentarze (9):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Udo 0
  Od wąchania trotylu.
  Mieczyslaw Karwat Czy ta pani z Norwegii to ta specjalistka od astmy Norweskich sportowców ??
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • yes 0
  Rozumiem, że według Bańki kandydować może człowiek z nikąd lub z Pis-u.
  Przy okazji zwracam uwagę, że szef i przewodniczący to nie to samo.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • atenaneta 1
  marzenia i mrzonki Witusia ot taka bańka mydlana
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (9)
Pokaż więcej komentarzy (9)
Pokaż więcej komentarzy (9)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×