Iga Baumgart-Witan i Marcin Lewandowski najlepsi w Lievin. Niezłe występy Polaków

W niedzielę już po raz 31. w historii odbył się halowy mityng we francuskim Lievin. Po zwycięstwa w swoich konkurencjach sięgnęli Iga Baumgart-Witan oraz Marcin Lewandowski. Polacy zaliczyli udane występy.

Mateusz Kozanecki
Iga Baumgart-Witan Newspix / Radosław Jóźwiak/CYFRASPORT / Na zdjęciu: Iga Baumgart-Witan
Historia halowych zawodów w Lievin sięga końca lat 80. XX wieku. Podczas tego mityngu pobito łącznie osiem rekordów świata, z czego dwa obowiązują do dziś. W 1993 roku Jamajka Merlene Ottey przebiegła 200 m w czasie 21,87 s, a trzy lata później Franck Fredericks pokonał ten sam dystans w 19,92 s.

W tegorocznej edycji na starcie znalazło się trzynastu Polaków. Najwięcej przedstawicieli mieliśmy w biegu na 400 metrów kobiet, w którym wzięły udział cztery zawodniczki.

Najlepsza była Iga Baumgart-Witan, która zwyciężyła w rywalizacji z czasem 52,87 s. Granicę 53 sekund złamała także Justyna Święty-Ersetic (52,97 s). Na starcie pojawiły się także Anna Kiełbasińska (53,14 s) oraz Małgorzata Hołub-Kowalik (53,91 s).

Drugi w konkursie skoku o tyczce był Piotr Lisek. Polak skoczył 5,71 m - tyle samo co triumfator rywalizacji Sam Kendricks. O kolejności zadecydowała ilość strąceń. O jedno więcej miał na swoim koncie Lisek.

Na najwyższym stopniu podium stanął także Marcin Lewandowski. Świeżo upieczony rekordzista Polski na 1500 metrów, w Lievin był najlepszy w biegu na 800 m. Osiągnął czas 1:47.90 min. Tuż za podium znalazł się z kolei Mateusz Borkowski (1:48.77 min.), a drugi w drugim biegu był Patryk Kozłowski z czasem 1:50.12 min.

Na tym samym dystansie rywalizowała Anna Sabat. Polka przebiegła cztery okrążenia w czasie 2:03.79 min., co jest wynikiem lepszym od minimum na ME w Glasgow i pozwoliło jej zająć w zawodach siódme miejsce. Najlepsza była Etiopka Habitam Alemu (1:59.99 min.).

Z dobrej strony w Lievin pokazała się także Klaudia Siciarz. Reprezentantka Polski zwyciężyła w swoim biegu eliminacyjnym na 60 m ppł, a następnie zajęła szóste miejsce w finale. Niespełna 21-letnia zawodniczka pobiegła w czasie 8,12 i 8,13 s. Szósta w eliminacjach była z kolei Julia Rządzińska (8,75 s). Zwyciężyła Białorusinka Elwira Herman (8,00 s).

W Lievin rywalizowali także płotkarze. W biegu na 60 m ppł najlepszy był Pascal Martinot-Lagarde (7,57 s). Na czwartej pozycji do mety dotarł Damian Czykier, który uzyskał czas 7,80 s. Szósty był Dawid Żebrowski (7,89 s).

Łącznie w Lievin rywalizowano w 14 konkurencjach. W programie znalazły się m.in. rzadko rzadziej rozgrywane biegi na 1000 i 2000 metrów.