Diamentowa Liga w Rabacie: najdłuższy rzut Piotra Małachowskiego w 2019 roku

Piotr Małachowski zajął czwarte miejsce w konkursie rzutu dyskiem podczas mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie. Dziewiąty w skoku wzwyż był Sylwester Bednarek.

Piotr Ziemka
radość Piotra Małachowskiego WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: radość Piotra Małachowskiego
Piotr Małachowski w każdej kolejce rzucił na odległość ponad 64 metrów (64,15; 65,13; 64,76; 65,42; 66,58 oraz 65,33). Wynik z piątej odsłony konkursu jest dla czterokrotnego zwycięzcy klasyfikacji generalnej Diamond League najlepszym w sezonie 2019. Tydzień wcześniej, 9 czerwca w Rehlingen uzyskał 66,34 metra.

22 maja 2016 roku Małachowski zwyciężył w Rabacie podczas zawodów Diamentowej Ligi. Wówczas ustanowił rekord mityngu - 67,45. Trzy lata później to osiągnięcie poprawili: Fedrick Dacres (70,78), Daniel Stahl (69,94), oraz Lukas Weisshaidinger (68,14). Początkowo zwycięzcą ogłoszono Stahla, ale ostatecznie triumfatorem konkursu został Dacres. Po proteście Jamajczyka, uznano jego trzecie podejście za ważne - pierwotnie był drugi z wynikiem 69,50. 70,78 Dacresa to najlepszy rezultat sezonu i najdłuższy rzut dyskiem w historii Diamentowej Ligi.

Za Małachowskim znaleźli się między innymi aktualny mistrz świata i mistrz Europy Andrius Gudzius (64,37 - siódme miejsce), a także złoty medalista igrzysk olimpijskich 2016 - Christoph Harting (61,02 - dziesiąta lokata).

Na dziewiątej pozycji został sklasyfikowany Sylwester Bednarek. Brązowy medalista mistrzostw świata 2009 za pierwszym razem zaliczył 2,15 metra, a trzykrotnie strącił poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,19. Wygrał Bohdan Bondarenko (2,28). Zwycięstwa w niedzielę odnieśli również: Nijel Amos (1:45.57 w biegu na 800 metrów), Andre De Grasse (20.19 na 200 metrów), Edward Pingua (13:11.49 na 5 kilometrów), Siergiej Szubienkow (13.12 na 110 metrów przez płotki), Juan Miguel Echevarria (8,34 w skoku w dal), a także Getnet Wale (8:06.01 na 3 kilometry z przeszkodami).

Najlepszy czas sezonu w biegu na 1500 metrów - 3:55:47 - uzyskała Genzebe Dibaba. Jako druga minęła metę Sifan Hassan, która poprawiła rekord Holandii z 3:56.05 na 3:55.93. W pozostałych konkurencjach triumfowały: Yaime Perez (68,28 w rzucie dyskiem), Sandi Morris (4,82 w skoku o tyczce), Salwa Eid Naser (50.13 na 400 metrów), Blessing Okagbare (11.05 na 100 metrów) i Nelly Jepkosgei (1:59.90 na 800 metrów).

Czy Daniel Stahl zdobędzie złoty medal mistrzostw świata w 2019 roku?