Lekkoatletyka. MŚ 2019 Doha. Pierwszy medal dla Polski! Joanna Fiodorow ze srebrem w rzucie młotem!

Joanna Fiodorow zdobyła srebrny medal w finale rzutu młotem kobiet na mistrzostwach świata w lekkoatletyce w Katarze! Polka ustanowiła także swój nowy rekord życiowy. Złoto wywalczyła Amerykanka DeAnna Price.

Szymon Łożyński
Joanna Fiodorow PAP/EPA / VALDRIN XHEMAJ / Na zdjęciu: Joanna Fiodorow
Pod nieobecność Włodarczyk liczyliśmy, że o medale powalczą Joanna Fiodorow i Malwina Kopron. Po piątkowych kwalifikacjach musieliśmy jednak zmodyfikować swoje oczekiwania. Niespodziewanie do finału nie zakwalifikowała się Kopron, brązowa medalistka z poprzednich mistrzostw. Na szczęście pewnie, już w pierwszym rzucie, minimum kwalifikacyjne uzyskała Fiodorow i to właśnie za 30-letnią Polkę trzymaliśmy kciuki w sobotni wieczór.

Fiodorow walkę o medale rozpoczęła rewelacyjnie. Już w swojej pierwsze próbie uzyskała aż 76,35 i ustanowiła nowy rekord życiowy! Po pierwszej kolejce nasza reprezentantka zajmowała 2. miejsce, minimalnie przegrywając tylko z Amerykanką DeAnną Price (76,87).

W kolejnych rzutach Fiodorow regularnie przekraczała 70. metr, ale nie była już w stanie poprawić swojego rezultatu z premierowej serii. Przeciwniczki także nie potrafiły jednak przerzucić rezultatu Polki z początku zawodów. Tym samym Fiodorow mogła cieszyć się z wywalczenia srebrnego medalu i największego sukcesu w karierze.

Lepsza od dwukrotnej medalistki mistrzostw Europy okazała się tylko Price, która złoto wywalczyła z rezultatem 77,54 z trzeciej kolejki. Brąz zdobyła Chinka Zheng Wang. Azjatka w piątym rzucie (74,76) mocno zbliżyła się do Joanny Fiodorow. W kolejnym nie poprawiła jednak swojego rezultatu i musiała zadowolić się najniższym stopniem podium.

Wielką nieobecną rywalizacji rzutu młotem pań w Katarze była Anita Włodarczyk. W lipcu dwukrotna mistrzyni olimpijska przeszła operację kolana, obecnie rehabilituje się i dlatego nie wystartowała w tegorocznych mistrzostwach świata.