Nie żyje Witold Baran, wielokrotny reprezentant Polski

Nie żyje Witold Baran, lekkoatleta specjalizujący się w biegach średnich, wicemistrz Europy w biegu na 1500 metrów z Belgradu.

Dawid Borek
Dawid Borek
Witold Baran Newspix / Marek Biczyk / Na zdjęciu: Witold Baran

Witold Baran zmarł w poniedziałek z przyczyn naturalnych. Miał 81 lat.

Jak przypomina Polski Związek Lekkiej Atletyki, w 1962 roku, na mistrzostwach Europy w Belgradzie, Baran zdobył srebrny medal w biegu na 1500 metrów. Dwa lata później zajął szóste miejsce na IO w Tokio.

"Wielokrotnie reprezentował Polskę w meczach międzypaństwowych - w sumie wystartował w takich zawodach 40-krotnie rywalizując na dystansach 800, 1500 i 5000 metrów. Był uczestnikiem zawodów finałowych pucharu Europy" - opisuje PZLA.

W trakcie zawodowej kariery Witold Baran odniósł też mnóstwo sukcesów na krajowym podwórku. Zdobył jedenaście medali mistrzostw Polski, w tym aż siedem złotych. Sześciokrotnie poprawiał rekord Polski, w tym trzy razy na swoim koronnym dystansie - 1500 metrów.

W 1964 roku w Londynie ustanowił rekord Europy w biegu na milę, pokonując taki dystans w czasie 3:56:04. Po zakończeniu kariery był trenerem i działaczem.

Pogrzeb Witolda Barana odbędzie się w sobotę (27 czerwca, godz. 13:00) na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kcyńskiej 51 w Bydgoszczy.