23. Bieg Pamięci Dzieci Zamojszczyzny: Janicki zwycięzcą

Jarosław Janicki (Hermes Gryfino) i Ukrainka Swietłana Stanko zwyciężyli w czteroetapowym 23. Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, którego łączny dystans wynosił 100 km. W rywalizacji na wózkach inwalidzkich bezkonkurencyjnym był Arkadiusz Skrzypiński (Start Vobis Szczecin). W zawodach rywalizowało 157 zawodniczek i zawodników.

Polska Agencja Prasowa

Trasa pierwszego etapu prowadziła z Zamościa do Zwierzyńca (35 km), drugiego ze Zwierzyńca do Krasnobrodu (20 km), a trzeciego z Krasnobrodu do Zamościa (30 km). Czwartym etapem było kryterium uliczne w Zamościu długości 15 km.

Wśród mężczyzn toczyła się zacięta rywalizacja między Janickim, który zwyciężył na pierwszym i trzecim etapie, a ubiegłorocznym triumfatorem imprezy Wiktorem Starodubcewem. Ukrainiec był najszyszy na drugim etapie. Czwarty wygrał jego rodak Sergiej Redko.

- Szczególną atmosferę po raz kolejny stworzyli uczestnicy biegu, którzy przyjeżdżają na Zamojszczyznę od wielu lat. Upalna pogoda sprawiła, iż było kilka przypadków zasłabnięć, ale ostatecznie tylko sześć osób wycofało się na trasie - powiedział Tadeusz Lizut, dyrektor OSiR w Zamościu, który był głównym organizatorem zawodów.

Najstarszym uczestnikiem był 76-letni Jan Morawiec z Łodzi, który wśród setki zawodników zajął 71. miejsce. 74 lata miał Kazimierz Łopatka z Wodzisławia Śląskiego.

Bieg ten przypomina o tragicznej historii regionu z czasów II wojny światowej. Na przełomie lat 1942-43 na Zamojszczyźnie oderwano od rodziców i wysiedlono 30 tysięcy dzieci, z których ok. 10 tysięcy zostało zamordowanych bądź zmarło. Inne wywieziono w celach germanizacyjnych lub na przymusowe roboty do Niemiec.