Jak prawidłowo wejść, w którym miejscu stanąć, jaką postawę przyjąć i bezpiecznie wpaść do wody i wrócić na deskę SUP?

Pytania wydają się bardzo proste, być może nawet infantylne, ale osoby początkujące mogą niestety napotkać niemałe wyzwania z podstawowymi zasadami bezpiecznego radzenia sobie z deską i wiosłem na wodzie.

PC
Materiał Partnera Materiały prasowe / Materiał Partnera

Dlatego warto poznać odpowiedzi na w/w pytania i zastosować się do nich aby nie zrobić sobie i sprzętowi krzywdy. Zanim wrócimy do dokładniejszego przedstawienia prawidłowej techniki wiosłowania i poddamy analizie poszczególne 5 faz wiosłowania, w poniższym odcinku przedstawię podstawowe zasady wchodzenia, spadania i powrotu na deskę SUP.

JAK WEJŚĆ NA SUPA?

Po pierwsze smycz i finy zapinamy przed wejściem i położeniem deski na wodzie. Po drugie aby nie uszkodzić deski czy fina należy upewnić się, iż poziom wody w akwenie będzie mniej więcej na wysokości kolan i dopiero wtedy można będzie wchodzić na nich na deskę.

Wiosło kładziemy na desce prostopadle do deski, za uchwytem do przenoszenia deski (patrząc w kierunku dziobu). Ważne aby po wejściu, kolana były po obu stronach rączki do przenoszenia. Miejsce gdzie jest rączka, jest najszerszym, a przez to najwyporniejszym miejscem i tam będzie nam najwygodniej i najbezpieczniej wejść.

Na początku zaraz po zajęciu miejsca na desce, należy wykonać kilka ruchów wiosłem aby deska płynęła i dopiero wtedy rozpocząć wstawanie. Z przyklęku przejdź powoli do przysiadu, trzymając obie ręce na wiośle przed uchwytem deski, najpierw postaw stopę jednej nogi, a potem szybko oprzyj się na drugiej, po czym wstań, równocześnie patrząc przed siebie.

Materiał Partnera Materiał Partnera

W KTÓRYM MIEJSCU STAĆ I JAK ZACHOWAĆ PRAWIDŁOWĄ POSTAWĘ NA DESCE SUP?

Rączka deski to idealny środek, w tym miejscu, deska jest najszersza i przez to najbardziej stabilna. Prawidłowa postawa ciała na desce SUP to stopy na środku, po obu stronach rączki, rozsunięte na szerokość ramion, kolana lekko ugięte, plecy proste ale tułów lekko pochylony do przodu.

Ważne, aby stopy płasko przywierały do powierzchni, nie stać na piętach ani na palcach. Należy pamiętać, iż nie garbiąc się i trzymając głowę prosto, mieć również wzrok skierowany przed siebie.

Prawidłowe miejsce na desce i postawa ciała to podstawa komfortu wiosłowania. Nie zapomnij o prawidłowym trzymaniu wiosła, o odpowiedniej długości do twojego wzrostu, jak i piórze wygiętym do przodu (wszystko zostało opisane w ostatnim artykule).
Wprowadzając deskę w ruch pomagasz sobie w utrzymaniu równowagi trzymając wiosło, prawie jak „trzecią nogę“ w wodzie.

JAK SPAŚĆ I WEJŚĆ Z POWROTEM NA DESKĘ SUP?

Nigdy nie wiadomo co jest pod wodą na dnie, więc staraj się upadać płasko, nie na nogi ani na głowę. Najlepiej padać do wody, tyłem do tyłu, ręce „rozkrzyżowane“, głowa lekko pochylona do przodu.

Bardzo ważne jest aby trzymać wiosło w ręce i starać się go nie wypuścić, żeby nie upaść na nie lub aby ono nie spadło na ciebie. Co więcej niektóre wiosła mogą niestety relatywnie szybko zatonąć.

Drugim czynnikiem przemawiającym za trzymanie wiosła w ręku są możliwe złe warunki atmosferyczne np. wiatr czy fale, które mogą istotnie przeszkadzać w dopłynięciu do wiosła i wydłużyć proces wchodzenia na deskę, co przy zimnej wodzie może mieć również istotne znaczenie dla twojej kondycji.

Dzięki sprawnej i dobrze założonej smyczy deska daleko nie odpłynie. Zanim rozpoczniesz wchodzenie na deskę odłóż wiosło na deskę.

Materiał Partnera Materiał Partnera

Nie chwytaj za rączkę, bo możesz doprowadzić do obrócenia deski do góry dnem. Najlepiej chwyć się dłońmi za drugą burtę deski i wciągnij się na deskę, pomagając sobie nogami.

Jeżeli nie możesz sięgnąć rękoma za drugą burtę deski, połóż ręce na pokładzie i unieś się na nich, podnosząc najpierw jedno a potem drugie kolano na deskę. W obu przypadkach, uważaj na pozycje nóg, aby nie były za mocno „pod deską“ w trakcie wchodzenia.

Zawsze staraj się wykorzystać siłę drzemiącą w nogach i wykonując ruch nogami jak „nożycami“, dodaj sobie rozpędu, wychodząc z wody.

Można też zanurzyć rufę deski i wciągnąć się, trzymając ręce po obu stronach deski i podciągać się na nich, równocześnie pamiętając o pomaganiu sobie nogami.

Przy wchodzeniu na deskę warto zwrócić uwagę na kierunek wiatru, jeżeli „wieje w twarz“, może to doprowadzić w do obrócenia deski do góry dnem. Należy tak ustawić siebie i deskę, aby wiatr mieć za sobą, czyli żeby „wiał w plecy“.

Mam nadzieje, że tych kilka pomysłów na poradzenie sobie z wejściem, spadnięciem i powrotem na deskę pomoże tobie w kryzysowych sytuacjach. Pamiętaj aby zawsze zachować spokój i zdrowy rozsądek. Odpowiedni ubiór i sprawdzony sprzęt są dodatkowym zabezpieczeniem twojego zdrowia i życia.

Warto, jeżeli jest to możliwe, szczególnie na samym początku, poćwiczyć różne techniki wchodzenia na deskę, w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach aby w sytuacji kiedy będzie to konieczne, skorzystać w ten sposób z zebranych doświadczeń radzenia sobie na wodzie w trudnych okolicznościach.

Pamiętajmy bez względu na akwen, warunki atmosferyczne mogą się szybko i niekorzystnie dla nas, na wodzie zmienić, więc im więcej i częściej będziemy ćwiczyć różne techniki radzenia sobie w potrzebie, tym szybciej będziemy się czuli bezpiecznie na desce SUP.

Następny odcinek zostanie poświęcony technice wiosłowania, jak i różnym typom wykonywania skrętów na desce SUP.

Autor:
Andrzej Rybicki
Instruktor SUP ASI
SUP BAZA „Orłowo przy plaży“

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×