Medaliści są wzorem

Sukcesy niepełnosprawnych sportowców skłaniają wiele innych osób z niepełnosprawnościami do aktywności fizycznej. Promocja sportu ma więc ogromne znaczenie w środowisku OzN i na tym także koncentruje się kampania społeczna „Sport bez Barier”.

UR
materiały partnera Materiały prasowe / materiały partnera

Kampanię prowadzi Fundacja na Neuron+, której zależy na propagowaniu różnych form aktywności fizycznej wśród osób z niepełnosprawnościami, aby sami zaczęli uprawiać sport, przynajmniej w wymiarze rekreacyjnym. I jednym z podstawowych narzędzi służących temu celowi jest promowanie niepełnosprawnych sportowców i sukcesów przez nich osiąganych.

- Pozytywny przykład zawsze jest budujący. Sukcesy, jakie osiągają nasi niepełnosprawni lekkoatleci, piłkarze, kolarze, siatkarze czy zawodnicy wielu innych dyscyplin pokazują, że nawet osoby z ciężkimi schorzeniami mogą uprawiać sport i osiągać w nim sukcesy – mówi prof. Janusz Kocki, przewodniczący rady naukowej fundacji. – Jestem przekonany, że dzięki naszej akcji sportem zainteresuje się wielu przyszłych medalistów mistrzostw Polski, Europy i świata, igrzysk paralimpijskich, którzy teraz być może nawet nie przejawiają zainteresowania sportem – dodaje prof. Kocki.

Janusz Kocki podkreśla, że niepełnosprawni sportowcy zdobywają co roku około 150 medali na międzynarodowych zawodach rangi mistrzowskiej. Coraz częściej o tych sukcesach informują media – tradycyjne i internetowe – przybywa choćby godzin transmisji telewizyjnych z tych rozgrywek. Niektórzy ze sportowców z niepełnosprawnościami dzięki swoim światowym sukcesom są już znani nawet „niedzielnym kibicom”, którzy niespecjalnie interesują się sportem.

materiały partnera materiały partnera

Liczy się aktywność

Kadra narodowa to elita sportowców z niepełnosprawnościami, ale tysiące OzN pozostaje aktywnych sportowo tylko poziomie amatorskim i jest to dla nich wystarczające. – My też mamy świadomość, że niewielu sportowców osiąga wysoki wyczynowy poziom, ale ci najlepsi sportowcy swoim przykładem skłaniają innych niepełnosprawnych do przełamywania własnych ograniczeń i barier. Dlatego warto promować ich sukcesy – wyjaśnia prof. Janusz Kocki.

Zresztą aktywność fizyczna jest ważna dla OzN nie tylko z powodów czysto sportowych. Dal wielu z nich sport staje się jedną z podstawowych form rehabilitacji, nie tylko fizycznej, ale i psychicznej, społecznej. Dzięki sportowi OzN uświadamiają sobie, że ułomności fizyczne czy problemy natury psychicznej nie muszą skazywać ich na życie tylko w wąskim gronie domowników czy znajomych ze szkoły lub z pracy. Odkrywają też zwykłe radości jakie dają ćwiczenia fizyczne, wyjazdy na zawody sportowe, spotkania z innymi ludźmi, czyli sport daje im to co nazywamy integracją społeczną. Ponadto sport przyczynia się do poprawy kondycji fizycznej OzN, wielu z nich choćby traci dzięki temu na wadze, poprawia swoją sylwetkę, co także pozytywnie wpływa na ich samoocenę.

Jeśli bliżej przyjrzymy się aktywności sportowej OzN, to łatwo zauważymy, że realizują oni w ten sposób takie same potrzeby, jakie mają osoby w pełni sprawne. Także badania naukowe potwierdzają, że OzN odczuwają potrzebę podejmowanie aktywności sportowej przynajmniej na poziomie rekreacyjnym. Sport to jest bowiem dla nich doskonałą formą relaksu i wypoczynku w wolnym czasie od obowiązków szkolnych czy zawodowych. Dla wielu do także metoda rozładowania emocji, napięcia emocjonalnego związanego z pokonywaniem codziennych problemów i wyzwań. Dlatego OzN należy motywować do uprawiania sportu i temu właśnie służy kampania „Sport bez Barier”.

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier” – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.
Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”- edycja 2023.

Więcej na
https://sportbezbarier.pl/
https://www.facebook.com/FundacjaNeuronPlus
https://www.instagram.com/neuronplus/

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×