WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis
)

Igrzyska Olimpijskie 1896 - 2008

W Londynie odbędą się letnie igrzyska olimpijskie 2012. Zapraszamy na historyczną wędrówkę po miastach, które były organizatorami w latach 1896 - 2008
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Ateny 1896

Pierwsze Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w dniach od 6 do 15 kwietnia 1896 w Atenach w Grecji. Były to pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie, udział w nich był zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. W proteście wobec dyskryminacji kobiet Greczynka Stamatia Rovithi z Rodos przebiegła oficjalną trasę maratonu. Uzyskała czas pięciu i pół godziny. Uniemożliwiono jej przekroczenie linii mety. Ateny zostały wybrane na gospodarza zawodów w 1894 podczas kongresu zorganizowanego przez Pierre de Coubertina w Paryżu, na którym powołano także do życia Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Pierre de Coubertin pragnął, aby pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie zostały rozegrane w kraju, w którym narodziła się idea olimpijska. Jednak trudna sytuacja gospodarcza Grecji oraz brak akceptacji na organizację tak dużej imprezy ze stron władz rządzących tego kraju spowodowały przyznanie igrzysk Budapesztowi, stolicy państwa obchodzącego w 1896 jubileusz tysiąclecia swojego istnienia. Ostatecznie jednak, po upadku rządu premiera Grecji Charilaosa Trikupisa, nowe władze poparły projekt zorganizowania tej imprezy w Atenach co spotkało się z natychmiastową reakcją MKOL, który podjął decyzję o zmianie miejsca zmagań olimpijskich.
Giorgios Averoff, związany z Metsowem i Aleksandrią, wywodzący się ze starego, greckiego rodu kupców i przemysłowców, gorący orędownik olimpijskiej idei, został też głównym fundatorem stadionu.
[photo=40029]Spyridon Luis wbiega na metę maratonu. Źródło: Wikipedia[/photo]
Innymi źródłami finansowania były np. sprzedaż znaczków o tematyce sportowej i loteria. Igrzyska ceniono za dobrą organizację i imprezy kulturalne, takie jak uroczyste spektakle antycznych tragedii. Uroczystego otwarcia igrzysk dokonał król Grecji Jerzy I Glücksburg.

Na zakończenie igrzysk George Stuart Robertson wygłosił napisaną przez siebie odę w języku starogreckim, a następnie uhonorowano wszystkich zwycięzców. Otrzymali oni dyplomy, medale oraz gałązki oliwne.

Otwarcie Igrzysk pierwszej Olimpiady ery nowożytnej nastąpiło 6 kwietnia 1896 roku. Był to Poniedziałek wielkanocny dla katolików i protestantów, a także rocznica uzyskania niepodległości przez Greków. Stadion wypełniony był 80 tysiącami widzów, włączając w nich króla Grecji Jerzego I, jego żonę Olgę i ich synów. Po przemówieniu przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, król Grecji ogłosił otwarcie igrzysk mówiąc: "I declare the opening of the first international Olympic Games in Athens. Long live the Nation. Long live the Greek people."
[photo=40030]Robert Garrett, dwukrotny Mistrz Olimpijski w lekkoatletyce. Źródło: Wikipedia[/photo]
Później, 150-osobowy chór śpiewając przedstawił Olimpijski Hymn, z muzyką stworzoną przez Spyrosa Samarasa, oraz słowami napisanymi przez poetę Kostisa Palamasa. Hymn został bardzo dobrze przyjęty i publiczność domagała się bisu.

Zamknięcie Igrzysk Osoba która miała zamknąć igrzyska była od początku trzymana w tajemnicy. Ceremonia została przełożona z wtorku na środę ze względu na opady deszczu. Królewska rodzina podobnie jak przy otwarciu igrzysk także uczestniczyła i w zamknięciu. George S. Robertson zacytował mowę w języku starogreckim.
Następnie król Grecji rozdał nagrody triumfatorom. Inaczej niż dziś, zwycięzcy odbierali srebrne medale, a zawodnicy z drugich miejsc brązowe. Niektórzy sportowcy dostali także dodatkowe nagrody, np. Spyridon Luis otrzymał z rąk Michaela Brala puchar za zwycięstwo w maratonie. Podczas grania hymnu olimpijskiego król Grecji oficjalnie ogłosił zamknięcie igrzysk, mówiąc: I declare the First International Olympic Games terminated. (Ogłaszam pierwsze międzynarodowe igrzyska za zamknięte).

Klasyfikacja medalowa

Msc Kraj Złoto Srebro Brąż Razem
1 USA 11 7 2 20
2 Grecja 10 19 17 46
3 Cesarstwo Niemieckie 6 5 2 11
4 Francja 5 4 3 12
5 Wielka Brytania 2 3 2 7
6 Węgry 2 1 3 6
7 Austria 2 1 2 5
8 Australia 2 0 0 2
9 Dania 1 2 3 6
10 Szwajcaria 1 2 0 3
11 Drużyna mieszana 1 1 1 3


Polub SportoweFakty na Facebooku
Wikipedia, pkol.pl
Zgłoś błąd

Komentarze (3):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Kamil84 0
  Los ANGELES 1932 NA 20 SPORTOWCÓW 16 miało medal !
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • CsabaHell 1
  Tekst fajny, a odnośnie samych igrzysk i dyscyplin na nich mam takie pytanie, może ktoś będzie w stanie mi odpowiedzieć. Kiedyś było głośno o tym, że na następnych igrzyskach w Rio będzie już taniec na rurze - ktoś wiec jak ta sprawa obecnie wygląda? Poza tym fajnie jakby znowu była taka dyscyplina jak wyścigi rydwanów - to było coś :)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • speedwayerCzwa 1
  brawo sportowefakty! Bardzo ciekawy artykuł o wszystkich IO :) Dzięki ;)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)