Wiosenny festiwal biegowy w Krakowie: maraton, 10 km, 5 km i więcej. Relacja!

Materiały prasowe / materiały partnera
Materiały prasowe / materiały partnera

6426 osób z 51 krajów wystartowało w TAURON 22. Cracovia Maratonie – najwięcej w historii tego wydarzenia. Dzień wcześniej na starcie OSHEE 10. Biegu Nocnego także zameldowała się rekordowa liczba 6197 osób z 36 krajów.

Atmosfery, którą stworzyli biegacze i biegaczki, nie da się opisać. I przyznaje to człowiek, który zawodowo włada słowem. Zresztą możecie sobie wyobrazić, jak spektakularnie wygląda ponad 6 tys. osób, które startują i finiszują w samym sercu Krakowa – na Rynku Głównym, a następnie biegną malowniczą ul. Grodzką i mijają Zamek Królewski na Wawelu oraz historyczne budowle sakralne.

Trasa biegu – podobnie jak sam Kraków – była jednak dużo bardziej różnorodna i umiejętnie łączyła tradycję z nowoczesnością oraz wielkomiejskość z naturą. Maratończycy biegli obok nowoczesnych obiektów, które stały się wizytówką miasta – TAURON Areny Kraków, Centrum Kongresowego ICE Kraków czy kładki im. ojca L. Bernatka. Zawitali także do Nowej Huty, przebiegając przez najbardziej charakterystyczne miejsce tej dzielnicy – Plac Centralny im. Ronalda Reagana. Na ich trasie znalazły się największe krakowskie obiekty sportowe, w tym m.in. stadion Cracovii oraz Błonia Królewskie.

Królewski dystans w królewskim mieście

Na mecie TAURON 22. Cracovia Maratonu zameldowało się 6327 biegaczy. Jako pierwszy królewski dystans 42 km i 195 m ukończył Kenijczyk Bernard Kiprotich Too z czasem 2:17:52, a wśród kobiet mieszkająca w Grudziądzu Białorusinka Swietłana Sanko z czasem 2:37:21.

materiały partnera
materiały partnera

Emocji podczas finiszowania nie brakowało. Razem ze zwycięzcą na metę wbiegł jego rodak Shedrack Kiptoo Kimaiyo, uzyskując taki sam czas 2:17:52. Ostatecznie, drugi rok z rzędu, zajął jednak drugie miejsce, minimalnie – mówimy o setnych sekundy – spóźniając się z przekroczeniem linii mety. Podium uzupełnił najszybszy z Polaków – Dariusz Boratyński, ambasador ASICS, z czasem 2:21:39.

Podium w rywalizacji kobiet uzupełniły Kenijki – Chelangat Sang (2:37:51) i Nancy Waigumo Githaiga (2:38:24). Najszybsza Polka – Monika Brzozowska była siódma.

materiały partnera
materiały partnera

Na królewskim dystansie od samego początku tej imprezy rywalizują również osoby z niepełnosprawnościami, w tym startujące na wózkach. W najszybciej i najliczniej obsadzonej kategorii handbike na podium stanęli zawodnicy Veloaktiv Kraków: Krzysztof Plewa, Paweł Sochaj i Rafał Szumiec. O rozczarowaniu może natomiast mówić faworyt wyścigu, zwyciężający dotychczas w Krakowie 10 razy multimedalista paraolimpijski Rafał Wilk. Niedługo po starcie zawodnik przebił oponę.

Wśród kobiet najszybsza była triumfująca już po raz kolejny w Krakowie Słowaczka Anna Oroszova. Drugie i trzecie miejsce zajęły Katarzyna Lewera i Katarzyna Czechowska.

materiały partnera
materiały partnera

To nie koniec niespodzianek. Jeden z najstarszych uczestników maratonu, 70-letni Andrzej Macioł (MPK Runners Kraków), ukończył bieg z czasem 3:09:41 i pobił rekord Polski o 5 minut. Andrzej Macioł należy do elitarnej grupy osób (#WytrwaliCracoviaMaraton), które ukończyły wszystkie dotychczasowe edycje Cracovia Maratonu. Gratulujemy świetnej postawy i kondycji!

Szczegółowe wyniki TAURON 22. Cracovia Maratonu znajdziecie tutaj. Co ciekawe, wydarzenie to zapoczątkowało wyjątkowy projekt biegowy – Złotą Serię 42, na którą składają się trzy największe i najbardziej prestiżowe biegi: Cracovia Maraton, Maraton Warszawski i Poznań Maraton. Cel? Motywowanie i inspirowanie każdego, kto marzy o ukończeniu królewskiego dystansu do startu. Okazja, by zrobić to w Krakowie, nadarzy się już 19 kwietnia 2026 r. podczas 23. odsłony biegu.

Kraków widziany nocą

Dzień przed TAURON 22. Cracovia Maratonem wystartował OSHEE Bieg Nocny na 10 km, który – ku radości biegaczy – także został poprowadzony przez dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu. Wydarzenie to tradycyjnie już zakończyło zmagania podczas imprez towarzyszących TAURON 22. Cracovia Maratonowi. Jako pierwsi na mecie na Runku Głównym w Krakowie pojawili się: Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (30:59), a wśród kobiet Valentine Jebet Benedek (33:56). Oboje tego dnia startowali po raz drugi. Kenijka wygrała przed południem 18. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX, a jej rodak był drugi wśród mężczyzn.

materiały partnera
materiały partnera

Wśród panów podium uzupełnili reprezentujący Kraków Athletics Team Rafał Sułkowski (31:49) i Fredrich Kiprotich Boiyo (33:09), a wśród pań Sylwia Indeka (34:28) oraz Paulina Kicilińska (36:10).

Treningowo w biegu wziął udział Adam Nowicki, jeden z najlepszych polskich biegaczy, ambasador ASICS. 12-13 kwietnia zawodnik startuje w Belgii na mistrzostwach Europy w biegach ulicznych.

OSHEE Bieg Nocny ukończyło 6177 biegaczy, z czego 45 proc. to były kobiety. Chcesz poznać wyniki tego biegu? Znajdziesz je tutaj.

Na rolkach i z kijkami

Jak przystało na wiosenny festiwal biegowy, start na królewskim dystansie uzupełniał szereg imprez towarzyszących, w tym – organizowane po raz 18. – Cracovia Maraton na Rolkach oraz wspomniany już 18. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX i 2. Czaniecki Cracovia Walkathon.

O zwyciężczyni 18. Mini Cracovia Maratonu już pisaliśmy – dodam tylko, że Kenijka wygrała także ubiegłoroczną edycję wydarzenia. Na podium stanęły także Paulina Gaj, zawodniczka Krakowskiej Akademii Lekkoatetyki oraz reprezentująca ASICS Beata Popadiak (14:50). Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Andrzej Kowalczyk (11:48). Drugi – Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (12:00) – triumfował podczas 10. odsłony tej imprezy oraz podczas 17. PKO Biegu Trzech Kopców, ustanawiając rekord trasy. Jako trzeci na metę wbiegł Dariusz Nowakowski (12:15). W imprezie wzięło udział 689 biegaczy. Sprawdźcie wyniki.

materiały partnera
materiały partnera

W 18. Cracovia Maratonie na Rolkach triumfowali Marek Zgrzywa z Gdańska (ZICO RACING SPEED TEAM, czas: 1:11:01) i Aleksandra Glamkowska ze Szczytnej (UKS Orlica Duszniki-Zdrój, czas: 1:24:03). Dla najlepszej wśród kobiet to już czwarte zwycięstwo z rzędu w rywalizacji, która tradycyjnie rozpoczęła weekend maratoński w Krakowie. Marek Zgrzywa, który dwa lata z rzędu do ostatnich metrów walczył o wygraną i ostatecznie zajmował drugie miejsce, tym razem dopiął swego.

materiały partnera
materiały partnera

Drugie miejsce wśród mężczyzn zajął Wojciech Kościelniak z Krakowa (KKSW KRAK, czas: 1:13:25), a trzecie Słowak Pavol Dzurak (11:13:33), który był także trzeci przed rokiem. Druga na mecie kobieta – Amelia Adamczuk z Szarowa (ENES ROLLER TEAM, czas: 1:29:14,41) o centymetry wygrała z Dominiką Sadowską z Warszawy (1:29:14,66).

W wyścigu wystartowało 339 zawodników. Zobacz pełne wyniki.

Podczas biegowego weekendu na ulice Krakowa wyszli także miłośnicy nordic walking. 2. Czaniecki Cracovia Walkaton zgromadził blisko 300 uczestników. Marsz z kijkami to dobry wstęp do biegania. W Krakowie regularnie odbywają się treningi nordic walking "Chodźże z nami", organizowane jako część cyklu "Trenuj w Krakowie!".

materiały partnera
materiały partnera

Jeśli nie dotarłeś na wiosenny festiwal biegowy w Krakowie, to nic straconego. Przed nami jesienne wydarzenia: Bieg Trzech Kopców (21 września) oraz Cracovia Półmaraton Królewski (12 października). Organizatorzy już dziś zapraszają też na 23. Cracovia Maraton, który – przypomnijmy – odbędzie się 19 kwietnia 2026 r. Do zobaczenia na starcie!

Komentarze (0)
Zgłoś nielegalne treści