Polak przeszedł do historii. Piotr Suchenia zwyciężył w Antarctic Ice Marathon

Zwycięstwem Piotra Sucheni zakończył się Antarctic Ice Marathon. Polak uzyskał czas 3:49:18 godz. i został pierwszym biegaczem w historii naszego kraju, który zwyciężył zarówno na biegunie północnym, jak i południowym.

Mateusz Kozanecki
Piotr Suchenia na mecie North Pole Marathon Archiwum prywatne / Na zdjęciu: Piotr Suchenia na mecie North Pole Marathon.
Piotr Suchenia biega maratony od 2002 roku. Od tego czasu zdołał ukończyć 32 biegi na królewskim dystansie na sześciu kontynentach. Do zdobycia "korony maratonów" brakowało mu jeszcze startu na Antarktydzie oraz w Afryce (więcej TUTAJ).

Polak stał przed szansą zostania pierwszym reprezentantem naszego kraju, który zwyciężył w maratonie zarówno na biegunie północnym, jak i południowym.

W rozgrywanym 13 grudnia Antarctic Ice Marathon Suchenia szybko objął prowadzenie i zaczął kontrolować przebieg rywalizacji. Polak dobiegł do mety w czasie 3:49:18 godz. i o blisko 30 minut wyprzedził drugiego w klasyfikacji Isaaca Thyera z Austrii. Podium uzupełnił Alexander Rudiger.

Na Antarktydzie wystartowało jeszcze trzech Polaków. Marcin Asłanowicz stracił do triumfatora ponad godzinę, ale mimo to zdołał zająć miejsce w pierwszej dziesiątce - ostatecznie był ósmy. Na jedenastej pozycji sklasyfikowany został Alan Kowalczyk, natomiast 32. był z kolei Tomasz Maślanka, który zdołał ukończyć maraton, choć borykał się ostatnio z kontuzją.

Piotr Suchenia ma na swoim koncie triumf zarówno na Arktyce, jak i Antarktydzie. Do tej pory stawał na podium maratonów na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Afryki i tylko tego miejsca brakuje mu do uzupełnienia "korony maratonów".

Dodajmy, że wśród kobiet najlepsza była Roma Puisiene z Litwy, która dystans 42,195 km pokonała w czasie 5:03:32 godz. i została pierwszą zawodniczką ze swojego kraju, która triumfowała w Antarctic Ice Marathon.