Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

KSW liderem w Europie? Polska federacja i jej konkurenci na Starym Kontynencie

KSW to lider na polskim rynku mieszanych sztuk walki. Przez wielu ekspertów federacja jest określana mianem najlepszej w Europie. Jak na tle Konfrontacji Sztuk Walki prezentują się inne organizacje?
Waldemar Ossowski
Waldemar Ossowski

W Europie istnieje wiele organizacji mieszanych sztuk walki. W samej Polsce gale są organizowane średnio co dwa tygodnie. W kontekście tych największych warto wymienić jednak tylko czterech dużych potentatów MMA. Obok polskiego KSW, na terenie Wielkiej Brytanii działają Cage Warriors i BAMMA, a w Rosji bezkonkurencyjna jest organizacja M-1 Global.


Cage Warriors to solidna, brytyjska marka, która przeżywa ostatnio poważny kryzys. W lutym tego roku Graham Boylan zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego i od tego czasu, działająca od ponad 12 lat organizacja, przeżywa nie najlepszy okres. Od listopada 2014 roku nie została zorganizowana żadna gala. Dla wielu fanów jest to przykra informacja, gdyż Cage Warriors na przestrzeni dotychczasowej działalności wyprodukowała ponad 70 gal. Ekspansja CWFC dotarła do m.in. Danii, Jordanii czy Bahrajnu i pod względem wydarzeń poza granicami Wielkiej Brytanii daje to Cage Warriors pozycję lidera w Europie.

Druga brytyjska siła mieszanych sztuk walki, BAMMA, z roku na rok rośnie w siłę. Od 2009 roku odbyło się już 20 gal. W szeregach zawodników tej organizacji znajduje się kilku Polaków, na czele z mistrzem kategorii półciężkiej, Marcinem Łazarzem. Kolejna impreza jest planowana na 13 czerwca tego roku. Gale BAMMA są transmitowane do wielu krajów, ale przede wszystkim British Association of Mixed Martial Arts chce zdominować lokalny rynek. Na razie włodarze organizacji skupiają się na wypełnianiu mniejszych hal, choć w swojej historii już dwukrotnie gościli na Wembley Arenie.

Najpoważniejszy konkurent KSW w kwestii dominacji w Europie ma swoją siedzibę za wschodnią granicą. Rosyjskie M-1 Global to najstarsza obecnie działająca organizacja MMA na Starym Kontynencie. Zarządzający nią Vadim Finkelstein miał okazję ze swoją marką odwiedzić m.in. Niemcy, Japonię czy Stany Zjednoczone. Obecnie mistrzem wagi ciężkiej M-1 Global jest Marcin Tybura. Wielu polskich zawodników, którzy walczyli bądź nadal mają czynny kontrakt z tą organizacją chwali ją pod względem finansowym. W 2015 roku rosyjski potentat MMA z pewnością zdominuje rynek w Europie pod względem ilości wydarzeń. Do maja tego roku odbyły się już trzy gale, a do końca roku kibice zobaczą ich jeszcze sześć, w tym m.in. w Pradze czy Pekinie. Organizacja wprowadziła już także płatne transmisje z gal za pośrednictwem internetu (PPV).

Duet włodarzy KSW w październiku zorganizuje galę w Londynie Duet włodarzy KSW w październiku zorganizuje galę w Londynie
W ostatnich miesiącach głośno zrobiło się na temat Absolute Championship Berkut. Organizacja ta pierwszą galę zorganizowała w 2012 roku, a 30 maja tego roku odbędzie się już 17. impreza ACB w Kaliningradzie. Pod koniec stycznia rosyjska organizacja odwiedziła Polskę i zadebiutowała ze swoją pierwszą zagraniczną galą w Płocku, gdzie wystąpiło kilku zawodników znad Wisły.

Federacja KSW już 23 maja zawita do Ergo Areny, a kibice w walce wieczoru zobaczą starcie Michała Materli i Tomaszem Drwalem. Gala, jak już przystało, będzie pokazywana w systemie pay-per-view. Płatne transmisje z imprez polskiego potentata MMA sprawdzają się od września 2012 roku. Federacja poszerza również zasięg telewizyjny o kolejne kraje. W kwestii liczby gal KSW z pewnością nie jest w Europie liderem, choć w 2015 roku mają odbyć się jeszcze cztery imprezy. Nie mniej jednak kwestie marketingowe oraz duży rozmach wydarzeń KSW sprawiają, że polska marka MMA jest dostrzegana na świecie. 31 października odbędzie się pierwsza gala KSW za granicą, w londyńskiej Wembley Arenie. Zapowiadany udział w niej Pudzianowskiego, Różalskiego i wielu innych topowych zawodników ma przynieść sukces duetowi Lewandowski i Kawulski.

Kto jest liderem europejskiego rynku MMA? Jest to z pewnością kwestia sporna, choć na ten wybór składa się wiele czynników. Wobec problemów Cage Warriors i dopiero rozrastającej się marki BAMMA, to polskie KSW i rosyjskie M-1 Global wydają się być obecnie najpotężniejszymi organizacjami w Europie.

Waldemar Ossowski
Obserwuj@PolskieMMA

Tak się spieszył do Szarapowej, że aż upadł
Tak się śpieszył do Szarapowej, że aż upadł!
Źródło: TVP S.A.

Najbliższe KSW możesz obejrzeć TUTAJ!

Czy federacja KSW jest najlepszą organizacją MMA w Europie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Walki na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×