KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rajd Dolnośląski: Szeja i Sawicki triumfują w Rajdowym Pucharze Polski

Rajd Dolnośląski był największym tegorocznym wyzwaniem dla zawodników Rajdowego Pucharu Polski. I to nie tylko za sprawą bardzo trudnych oesów, ale również dlatego, iż załogi z RPP czekały aż dwie rundy tego cyklu, rozegrane równolegle z RSMP.

Mateusz Senko
Mateusz Senko

Podobnie jak w mistrzostwach Polski, rywalizację wśród załóg RPP rozpoczął czwartkowy prolog, rozegrany na ulicach Kłodzka. Zwyciężył w nim Paweł Hankiewicz, 2,2 sekundy przed Jarosławem Szeją i 6,2 sekundy przed Rafałem Malińskim. Marcin Stywryszko urwał koło, a Wojciech Chuchała miał awarie sprzęgła i stracił ponad 4 i pół minuty. Paweł Hankiewicz wygrał także pierwszy piątkowy oes, 10,5-kilometrowe Międzylesie. Szeja był drugi, a Maliński trzeci, tak też wyglądała klasyfikacja po dwóch oesach. Na tym oesie z zawodami pożegnali się Wojciech Chuchała, Mateusz Tutaj i Piotr Sopoliński.

Szeja zrewanżował się Hankiewiczowi na kolejnej próbie, pokonując go o 1,9 sekundy. Zawodnik Tedex Supremis Rally Team utrzymał jednak prowadzenie w dziewiątej rundzie RPP. Trzecie miejsce na oesie pozwoliło awansować Łukaszowi Markowskiemu na najniższy stopień podium w "generalce". Kolejny oes okazał się pechowy dla Pawła Hankiewicza, w którego Hondzie awarii uległ przegub. Z zawodów odpadli także Przemysław Janik i Tomasz Poręba, a na mecie stop Sebastian Banasik uderzył w auto Marka Klementowicza. Na pozycję lidera awansował Szeja, a za nim plasowali się Markowski, Hupało i Rudzki.

Drugi przejazd Międzylesia również wygrał Szeja, przed Malińskim, Hupałą, Wisełką, Sawickim i Markowskim. Po oesie Szeja powiększył przewagę nad Markowskim do prawie minuty. Avans Urzędowski Rally Team zwyciężył także na kolejnej próbie, czyli ponownie pokonywanej Spalonej. Drugi czas zanotował Markowski, a trzeci był Maliński, co dało mu awans na piątą lokatę. Czwarty czas Piotra Rudzkiego pozwolił mu wskoczyć na trzecią pozycję. Tomasz Hupało stracił prawie siedem minut i spadł z 3 na 51 pozycję.

Na oesie Hotel Szarotka czołowa trójka zmieściła się w niecałej sekundzie. Ponownie pierwszy był Szeja, drugi Markowski, a trzeci Maliński. Oesowe podium pozwoliło Malińskiemu zepchnąć Rudzkiego na czwartą lokatę. Mimo ponadminutowej przewagi Jarosław Szeja wygrał także oes Międzylesie, 3,2 sekundy przed Malińskim. Kolejne lokaty zajęli Markowski, Wisełka, Ziarko i Elżbieciak. Szeja wygrał także ostatni oes, potwierdzając swoją dominację w dziewiątej rundzie RPP. Markowski złapał kapcia i stracił minutę, ale zachował drugą lokatę.

W klasyfikacji generalnej dziewiątej rundy RPP triumfowała załoga Szeja/Szeja, przed duetem Markowski/Machela oraz załogą Maliński/Pietrusiński. Czwartą lokatę zajęli Piotr Rudzki i Bartosz Holdenmayer, najszybsi w klasie N3. Piąta lokata przypadła załodze Ziarko/Jeżewski, a kolejne pozycję zajęły zespoły Kwaśnik/Kwaśnik, Elżbieciak/Wątroba, Sawicki/Waleczek, Tomaszczyk/Heller i Kamisiński/Płaczek. W klasie A7 podium wyglądało identycznie jak w "generalce" i znaleźli się na nim Jarosław Szeja, Łukasz Markowski i Rafał Maliński.

W klasie N3 triumfował Piotr Rudzki, przed Sławomirem Kurdysiem i Piotrem Stryjkiem. W pucharze Astry zwyciężył Marek Kwaśnik, a podium uzupełnili Michał Elżbieciak i Marcin Górny. Klasa A6 to kolejny triumf Jerzego Tomaszczyka, który pokonał Radosława Kasprzyka i Sergiusza Janowskiego. W N2 zwyciężył Janusz Knopt, przed Robertem Kucharczykiem i Łukaszem Złotnickim. Klasa A5 padła łupem Teodora Stolarka, drugi był Bogumił Klimiuk, a trzeci Grzegorz Pendyk. W RWD2 kibiców samotnie bawił Dariusz Nowicki. W A0 zwycięstwo przypadło Krzysztofowi Cieślarowi, na podium stanęli także Aleksander Kidawa i Łukasz Sitek. W N0 triumfował Karol Guska przed Gabrielem Paternogą.

Druga, sobotnia runda RPP rozpoczęła się od odwołania pierwszego oesu, przerwanego po wypadku Yuriy Protasova. Zmagania rozpoczął więc oes Dębowina, który padł łupem Wojciecha Chuchały. 4,5 sekundy stracił Szeja, a 9,3 sekundy Elżbieciak. Czwarty czas zanotował Tomaszczyk, piąty był Klementowicz, a szósty Ziarko. Drugi oes wygrał Szeja, co dało mu awans na pozycję lidera. Chuchała spadł na drugie miejsce, a na trzecią lokatę awansował Wisełka. Kolejne lokaty zajmowali Sawicki, Klementowicz, Maliński, Tomaszczyk, Kamisiński, Elżbieciak i Rudzki.

Drugi przejazd oesu Dębowina wygrał Paweł Wisełka, 7,7 sekundy przed Wojciechem Chuchałą i 10,2 sekundy przed Tomaszem Sawickim. Szeja był czwarty, jednak zachował prowadzenie w rajdzie, 3,3 sekundy przed Chuchałą. Na ponownie pokonywanej Sokołówce doszło do kolejnej zmiany lidera. Oes wygrał Wisełka, co dało mu awans na pierwszą lokatę. Z zawodów odpadł Chuchała, a na drugą lokatę awansował Tomasz Sawicki. Szeja stracił ponad 40 sekund i spadł na trzecie miejsce. Na czwartą lokatę awansował Żerebecki, a piąte miejsce utrzymywał Maliński, przed Rudzkim, Tutajem i Kapłanem.

Na drugim przejeździe oesu Stawy przypomniał o sobie Jarosław Szeja, zwyciężając z przewagą 9,1 sekundy nad Rafałem Malińskim. Trzeci był Tomasz Sawicki, który awansował na pierwszą pozycję. Dotychczasowy lider, Paweł Wisełka miał wypadek, a oes został przerwany. Po odcinku pierwszy był Sawicki, drugi Szeja, trzeci Maliński, czwarty Frankowski, piąty Górny, a szósty Elżbieciak. Ostatni oes wygrał Sawicki, przypieczętowując tym samym zwycięstwo w 9b rundzie RPP.

Drugie miejsce przypadło Jarosławowi Szeji, a zdobyte punkty pozwoliły mu świętować zwycięstwo w Rajdowym Pucharze Polski na dwa rajdy przed końcem sezonu. Podium w "generalce" i w klasie A7 podczas 9b rundy RPP uzupełnił Rafał Maliński. Czwarte miejsce zajął Hubert Frankowski, najszybszy w klasie Astry, a piąta lokata i drugie miejsce w pucharze Astry przypadło Marcinowi Górnemu. Szósty w "generalce" i pierwszy w klasie A6 był Tomasz Żerebecki, a siódme miejsce i trzecie w klasie Astry zajął Michał Elżbieciak. Ósmy w klasyfikacji generalnej i pierwszy w N3 był Piotr Rudzki, a dziesiątkę uzupełnili Mateusz Tutaj (drugi w N3) i Leszek Kapłan (drugi w A6).

W klasie N3 Piotr Rudzki pokonał Mateusza Tutaja i Piotra Stryjka, a w klasie Astry triumfował Hubert Frankowski, przed Marcinem Górnym i Michałem Elżbieciakiem. W A6 najszybszy był Tomasz Żerebecki, a podium uzupełnili Leszek Kapłan i Radosław Raczkowski. W N2 sukces z piątku powtórzył Janusz Knopt, pokonując Łukasza Złotnickiego i Jacka Klóskę. Klasa A5 padła łupem Teodora Stolarka, drugi był Grzegorz Pendyk, a trzeci Bogumił Klimiuk. W A0 jako jedyny na mecie zameldował się Krzysztof Cieślar, podobnie jak Rafał Ślęczka w N0 i Dariusz Nowicki w RWD2.

Wyniki 19. Rajdu Dolnośląskiego (9 runda RPP)

M Załoga Samochód Czas
1. Szeja/Szeja Honda Civic 47:49.4
2. Markowski/Machela Peugeot 306 +2:10.8
3. Maliński/Pietrusiński Honda Civic +2:16.0
4. Rudzki/Holdenmayer Honda Civic +2:44.8
5. Ziarko/Jeżewski Honda Civic +2:55.9
6. Kwaśnik/Kwaśnik Opel Astra +3:02.1
7. Elżbieciak/Wątroba Opel Astra +3:06.8
8. Sawicki/Waleczek Peugeot 206 RC +3:19.2
9. Tomaszczyk/Heller Honda Civic +3:29.8
10. Kamisiński/Płaczek Honda Civic +3:34.1

Wyniki 19. Rajdu Dolnośląskiego (9b runda RPP)

M Załoga Samochód Czas
1. Sawicki/Waleczek Peugeot 206 RC 42:12.2
2. Szeja/Szeja Honda Civic +24.0
3. Maliński/Pietrusiński Honda Civic +1:16.3
4. Frankowski/Krzysik Opel Astra +1:36.6
5. Górny/Roik Opel Astra +1:38.0
6. Żerebecki/Rybko Peugeot 206 +2:06.2
7. Elżbieciak/Wątroba Opel Astra +2:08.5
8. Rudzki/Holdenmayer Honda Civic +2:11.9
9. Tutaj/Rzepka Honda Civic +2:20.1
10. Kapłan/Miklaszewski Peugeot 106 +2:28.7

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×