MotoGP: Przed GP Walencji

Być może Valentino Rossi zagwarantował już sobie mistrzowski tytuł w tym sezonie, ale wciąż jest kilka niewiadomych przed wyścigiem w Walencji. Do rozdania są pozycje, o które rywalizują Jorge Lorenzo, Casey Stoner i Dani Pedrosa. W dalszej części klasyfikacji także kilku zawodników walczy o jak najlepsze lokaty.

Paweł Krupka

Dziewiąty tytuł mistrza świata powędruje na pewno do Valentino Rossiego. Jorge Lorenzo - jego partner z Yamahy przez cały sezon naciskał na Włocha w walce o tytuł mistrzowski, jednak teraz nie ma jeszcze nawet zagwarantowanego wicemistrzostwa. Ma 25 punktów przewagi nad Caseyem Stonerem, który aby zająć drugie miejsce na koniec sezonu musiałby wygrać w Walencji i liczyć na brak punktów Lorenzo.

W ostatnim sezonie w Walencji wygrał właśnie Casey Stoner, dlatego w nim można upatrywać się faworyta, zwłaszcza że po powrocie (po chorobie) spisuje się świetnie. Dani Pedrosa z Repsol Hondy w generalce plasuje się na czwartym miejscu i traci 11. punktów do Stonera, ma więc jeszcze spore szanse na podium na koniec sezonu. Hiszpan wygrał przed własną publicznością w 2007 roku. Rok temu był drugi.

Bardzo zacięta jest rywalizacja o piąte miejsce - tylko sześć punktów dzieli Andrea Dovizioso i Colina Edwardsa. Włoch nie ukończył wyścigu na Sepang z powodu wypadku, ale Edwards nie skorzystał z tego prezentu, ponieważ dojechał dopiero na 13. pozycji.

O siódme miejsce walczy sześciu kandydatów: Marco Melandri, Loris Capirossi, Alex de Angelis, Toni Elias, Chris Vermeulen i Randy de Puniet. Miejsca od siódmego do dwunastego dzieli tylko 12. oczek.

Na pozycję siódmą ma szanse jeszcze Nicky Hayden z Ducati, ale musiałby wywalczyć swoje drugie podium w tym sezonie. Bardzo interesujący będzie start Amerykanina Bena Spiesa, który dostał dziką kartę. Tegoroczny sensacyjny mistrz świata World Superbike pojedzie w barwach Monster Tech 3 Yamaha – czyli w zespole w którym będzie jeździł w MotoGP w przyszłym roku.