KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rekord Rajdu Barum

Czeski Barum Rally Zlin to jedna z największych rajdowych imprez w regionie. Po awansie w zeszłym roku imprezy do grona eliminacji International Rally Challange lista zgłoszeń zawsze budzi ogromne emocje.

Jacek Mazur
Jacek Mazur

Poza załogami startującymi tradycyjnie w IRC pojawiają się miejscowi kierowcy zmieniający często samochody właśnie na tą jedną najważniejszą imprezę za naszą południową granicą, a także pojawiają się kierowcy startujący i punktujący w Mistrzostwach Europy. Dzięki temu lista zgłoszeń tegorocznej już trzydziestej trzeciej edycji popularnej "barumki" sięgnęła aż 22 zgłoszeń w kategorii, która w obecnych czasach wzbudza największe emocje – w kategorii Super 2000.

Na liście zgłoszeń obejmującą, aż 126 załóg można zobaczyć całą czołówkę "małych mistrzostw świata" jak często mówi się o serii International Rally Challange. Wśród nich oczywiście lider punktacji IRC Francuz Nicolas Vouilloz (Peugeot), wicelider Włoch Luca Rossetti (Peugeot), Włoch Giandomenico Basso (Fiat) i czwarty w tabeli serii na półmetku zmagań, kolega Vouilloza z zespołu Belgium-Luxemburg Peugeot, Belg Freddy Loix (Peugeot). Kolejnym kierową w punktacji IRC jest Czech Jan Kopecky, ale on został oddelegowany do testów najnowszego "dziecka" czeskiego producenta aut – Skody – Fabii Super 2000 i choć zobaczymy go na trasie w nowym aucie to nie będzie rywalizował, bo wystartuje przed stawką zawodników jako tzw. "zerówka". Na starcie pojawi się też Anton Alen (Fiat), którego po infekcji wirusowej w poprzedniej rundzie na Maderze (31 lipca – 2 sierpnia 2008) zastępował w zespole Abartha Umberto Scandola. Na trasy IRC wraca również ze swoim zespołem Peugeot Spain mistrz serii w 2007 roku Hiszpan Enrique Garcia Ojeda (Peugeot) czy kilku czeskich asów - Roman Kresta (Peugeot), zwycięzca programu BFGoodrich Drivers Team Pavel Valousek (Peugeot), Josef Petak (Peugeot), Roman Odlozilik (Peugeot) czy Tomas Kostka (Peugeot).

Nie mniej ciekawa jest lista zgłoszeń kierowców punktujących w Mistrzostwach Europy – ERC. Oprócz Basso (Fiat) na starcie pojawi się czwarty na Maderze Włoch Renato Travaglia (Fiat>, znany z występu w Polsce Turek Volkan Isik (Fiat), Bułgar Krum Donchev (Peugeot) czy startujący w Polsce bez większych sukcesów Włoch Luca Betti (Peugeot) i jego rodak Givanni Manfrinato (Mitsubishi).

Jak co roku nie zabraknie na starcie polskich akcentów. W ERC tradycyjnie rywalizować będzie Michał Sołowow jeżdżący z Maciejem Baranem (Peugeot), pojawi się też startujący w niektórych eliminacjach Mistrzostw Czech zwycięzca ostatniego Rajdu Rzeszowskiego (8-9 sierpnia 2008) Grzegorz Grzyb (Fiat), a także Mistrz Polski Francuz Bryan Bouffier, który po niepowodzeniu w Rzeszowie ma nadzieję na dobry wynik.

Na starcie zabraknie na pewno zgłoszonego Francuza Brica Tirabassiego, który ze względu na pech w trakcie tegorocznych startów w IRC postanowił zawiesić program, a jak donoszą serwisy prasowe otrzymał szansę startów trzecim fabrycznym Subaru Impreza S14 w wybranych eliminacjach Mistrzostw Świata u boku Petera Solberga i Chrisa Atkinsona.

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×