Rajd Rzeszowski: Szeja triumfuje w Rajdowym Pucharze Polski

Na liście startowej siódmej rundy Rajdowego Pucharu Polski znalazło się 76 z 84 zgłoszonych załóg. Zabrakło między innymi Olafa Malma, Pawła Bonieckiego, Tomasza Kosińskiego, Marka Strzeleckiego i Krzysztofa Rosy.

Mateusz Senko

Pierwszy oes, niespełna 10-kilometrowe Pasieki wygrał Łukasz Markowski, pół sekundy przed Markiem Klementowiczem i 4,8 sekundy przed Jarosławem Szeją. Mateusz Tutaj rolował, poza drogą znalazł się także Wojciech Dudek. Czwarty był Wojciech Chuchała, a piąty Paweł Hankiewicz. Reprezentant Tedex SUPREMIS Rally Team zrewanżował się rywalom już na kolejnej próbie, 15- kilometrowym oesie Korczyna, częściowo przebiegającym po trasie wyścigu górskiego. Hankiewicz pokonał Szeję o 0,2 sekundy i Markowskiego o 5,7 sekundy. Jako czwarty ponownie finiszował Chuchała, a piąty dojechał Michał Elżbieciak.

Na Korczynie z rajdem pożegnali się Jarosław Mikołajczyk, Filip Styła, Robert Kocik i zwycięzca Rajdu Karkonoskiego, Marek Klementowicz. Po oesie na pozycję lidera awansował Szeja, 0,7 sekundy przed Markowskim i 3,3 sekundy przed Hankiewiczem. Czwarte miejsce zajmował Chuchała, piąte Elżbieciak, a szóste Tomaszczyk, lider w A6. Trzeci oes, 13-kilometrową Godową wygrał Szeja, pokonując o 1,6 sekundy Elżbieciaka i o 5,6 sekundy Michała Kochanowskiego-Larena. Czwarty był Chuchała, piąty Markowski, a szósty Tomasz Ziarko. Hankiewicz stracił 1:48 do Szeji i spadł daleko w klasyfikacji, a z zawodów odpadli Bolek i Mrozek.

Po Godowej liderował Szeja, który powiększył przewagę nad Markowskim do 10,9 sekundy. Trzeci Chuchała tracił do Szeji 14,9 sekundy. Czwarty był Elżbieciak, piąty Tomaszczyk, a szósty Kochanowski-Laren. Pierwszą pętlę siódmej rundy RPP zakończył 3-kilometrowy oes Podpromie, który padł łupem Pawła Hankiewicza. Drugi ze stratą 5,7 sekundy był Michał Kochanowski-Laren, a trzecie miejsce zajęli ex aequo Tomasz Ziarko i Piotr Ilnicki. Piąty był Tomaszczyk, a szósty czas zanotował Maciej Longota.

Po pierwszej pętli Karpackie 18. Rajdu Rzeszowskiego stawce Rajdowego Pucharu Polski przewodził Jarosław Szeja, 18,8 sekundy przed Wojciechem Chuchałą. Trzeci Michał Elżbieciak zbliżył się Chuchały na 0,4 sekundy. Łukasz Markowski stracił na Podpromiu aż 22 sekundy i spadł na czwarte miejsce. Piątą lokatę zajmował Michał Kochanowski-Laren, lider w klasie A6 przed Jerzym Tomaszczykiem, szóstym w "generalce". Siódmy był Rafał Maliński, a 5,3 sekundy za nim znalazł się Maciej Longota. Dziesiątkę zamykali Piotr Rudzki i Tomasz Poręba.

Drugi przejazd Pasiek wygrał Chuchała, 0,3 sekundy przed Hankiewiczem i 1,7 sekundy przed Elżbieciakiem. Szeja zanotował czwarty czas, piąty był Marian Brożyniak, a szósty Jerzy Tomaszczyk. Z zawodów odpadł Tomasz Poręba, zajmujący do tej pory 10. lokatę. Po oesie pozycję lidera utrzymywał Szeja, 18,1 sekundy przed Elżbieciakiem. Po doliczeniu dziesięciu karnych sekund za potrącenie opon na Podpromiu Chuchała spadł na trzecią lokatę, 7,9 sekundy za Elżbieciaka.

Po odpadnięciu Łukasza Markowskiego na czwartą lokatę awansował Michał Kochanowski-Laren. Piąte miejsce zajmował Tomaszczyk, a szóste Rafał Maliński. Na siódmą pozycję awansował Piotr Rudzki, spychając Macieja Longotę na ósme miejsce. Dziewiąty był Sergiusz Janowski, a do dziesiątki awansował odrabiający straty Hankiewicz. Z zawodów odpadli między innymi Radosław Kasprzyk, Tomasz Zakrzewski, Ernest Stunżans i Krzysztof Bubik.

Drugi przejazd oesu Korczyna wygrał Szeja, pokonując o 2,2 sekundy Elżbieciaka i o 2,4 sekundy Hankiewicza. Czwarty był Maliński, piąty Tomaszczyk, szósty Brożyniak, a Chuchała zanotował siódmy czas, gdyż blokowało go kilka poprzedzających załóg. Z zawodów wycofał się Leszek Kapłan, a także zajmujący ósmą lokatę Maciej Longota. Po oesie w pierwszej trójce nie doszło do zmian, wzrosła tylko strata Chuchały do Elżbieciaka. Liderem pozostawał Szeja, spokojnie wioząc do mety 15 punktów. Zawodnik Avans Rally Teamu miał już ponad 20 sekund przewagi. Tomaszczyk wyprzedził Kochanowskiego-Larena, przejmując czwarte miejsce i pozycję lidera w A6.

Ostatni oes rajdu, 13-kilometrową Godową wygrał Paweł Hankiewicz, 0,9 sekundy przed Marianem Brożyniakiem i 2,9 sekundy przed Jarosławem Szeją. Czwarty był Jerzy Tomaszczyk, piąty Michał Kochanowski-Laren, a szósty Rafał Maliński. Michał Elżbieciak i Wojciech Chuchała zanotowali odpowiednio siódmy i ósmy czas, dziewiąty był Tomasz Ziarko, a dziesiąty Aron Domżała. Poza drogą znalazł się Marcin Płóciniczak.

Siódmą rundę Rajdowego Pucharu Polski wygrał Jarosław Szeja, finiszując 29 sekund przed Michałem Elżbieciakiem i 49,6 sekundy przed Wojciechem Chuchałą. Czwarte miejsce zajął Jerzy Tomaszczyk, piąte Michał Kochanowski-Laren, a szósty dojechał Rafał Maliński. Po dorobieniu części strat siódmą lokatę zajął Paweł Hankiewicz. Ósmy był Marian Brożyniak, dziewiąty Piotr Rudzki, a dziesiątkę zamknął Piotr Stryjek. W A7 najszybszy był Szeja, przed Malińskim i Hankiewiczem. Klasa N3 padła łupem Wojciecha Chuchały, który pokonał Piotra Rudzkiego i Piotra Stryjka.

W klasie Astra kolejne zwycięstwo zanotował Michał Elżbieciak, a podium uzupełnili Marcin Górny i Marek Kwaśnik. A6 to triumf Jerzego Tomaszczyka, który wyprzedził Michała Kochanowskiego-Larena i Sergiusza Janowskiego. W klasie N2 zwycięstwo świętował Janusz Knopt, a na podium finiszowali Łukasz Złotnicki i Robert Kucharczyk. W A5 triumfował Grzegorz Gaś, przed Witoldem Zimnym i Bogdanem Bożykiem. Zwycięstwo w klasie A0 zanotował Krzysztof Cieślar, a jako drugi finiszował Łukasz Sitek. W RWD3 do mety samotnie dotarł Emil Leszczyński, pilotowany przez Arkadiusza Nowikowa.