MŚ 2018. Chile pokonało uczestnika mundialu przed wyprawą do Polski

Reprezentacja Chile zwyciężyła 1:0 w meczu towarzyskim z Serbią. Jej następnym przeciwnikiem będzie Polska. W poniedziałek swoje spotkanie wygrało również Maroko.

piłkarze reprezentacji Chile Getty Images / Nils Petter Nilsson / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Chile
Chilijczycy przylecieli do Europy w eksperymentalnym składzie. Reinaldo Rueda przygląda się zawodnikom młodym, aspirującym na stałe do reprezentacji. W zespole Kolumbijczyka nie ma aktualnie Alexisa Sancheza, Arturo Vidala, Charlesa Aranguiza czy Eduardo Vargasa. Z innego powodu nie gra w nim Claudio Bravo. Mistrz Ameryki Południowej jest w innym miejscu niż Serbowie, którzy są na fali wznoszącej i przygotowują się do mundialu.

Tylko ekipa z Bałkanów oddała celne uderzenia w pierwszej połowie. W 17. minucie Nemanja Radonjić przeprowadził pomysłową akcję indywidualną i zakończył ją strzałem sprzed pola karnego. La Roja uratowała interwencja Gabriela Ariasa. W 39. minucie także lewym skrzydłem przedarł się Aleksandar Kolarov, którego próba z ostrego kąta była odrobinę niecelna.

Wprowadzeni z ławki rezerwowych Sergej Milinković-Savić i Nemanja Matić mieli usprawnić grę drugiej linii Serbii. Nadal groźny był Radonjić, którego strzał w 52. minucie był minimalnie niecelny. Chile rozkręcało się. Pierwsze, celne uderzenie La Roja, które było dziełem Diego Valdesa, obronił z trudem Vladimir Stojković. W 88. minucie drużyna z Ameryki Południowej wypracowała decydującego gola. Guillermo Maripan główkował na 1:0 po centrze z lewego skrzydła.

Serbia będzie rywalizować w grupie mistrzostw świata z reprezentacjami Brazylii, Szwajcarii i Kostaryki. Chile, duży nieobecny mundialu, będzie najbliższym rywalem Polaków w spotkaniu towarzyskim.

Wydarzeniem poprzedniego meczu Maroka z Ukrainą było wbiegnięcie ponad stu kibiców z trybun na boisko po ostatnim gwizdku. Nie świadczy to dobrze o jakości bezbramkowego pojedynku. W poniedziałek drużyna z Afryki zmierzyła się z grającą w mocnym składzie Słowacją, w której jedenastce byli Milan Skriniar, Juraj Kucka i Marek Hamsik. Było zdecydowanie ciekawiej.

Paradoksalnie Słowacja wyszła na prowadzenie, gdy na murawie nie było już doświadczonych Kucki i Hamsika. W 59. minucie Jan Gregus trafił do bramki Bono strzałem po ziemi z 20. metra. Także zmiennik wyrównał. W 64. minucie Eyoub El Kaabi mógł być zaskoczony, że dotarła do niego piłka po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale zachował się czujnie i główkował na 1:1. Decydującego gola na 2:1 dla Maroka zdobył Younes Belhanda sytuacyjnym strzałem z linii pola karnego w 74. minucie.

Przeciwnikami Maroka w grupie mistrzostw świata będą Portugalia, Hiszpania i Iran.

Serbia - Chile 0:1 (0:0)
0:1 - Guillermo Maripan 88'

Serbia: Vladimir Stojković - Antonio Rukavina, Nikola Milenković, Dusko Tosić, Aleksandar Kolarov (80' Milan Rodić) - Marko Grujić, Luka Milivojević (46' Nemanja Matić), Adem Ljajić (46' Sergej Milinković-Savić) - Andrija Żivković (64' Dusan Tadić), Aleksandar Mitrović (84' Luka Jović), Nemanja Radonjić (64' Filip Kostić)

Chile: Gabriel Arias - Paulo Diaz Huincales (73' Jose Bizama), Enzo Roco, Guillermo Maripan, Miiko Albornoz (73' Sebastian Vegas) - Erick Pulgar (87' Jimmy Antonio Martinez), Lorenzo Reyes - Felipe Mora Aliaga (65' Angelo Henriquez), Diego Valdes Contreras, Angelo Sagal (87' Martin Rodriguez) - Junior Fernandes (90' Igor Lichnovsky)

Żółte kartki: Rukavina, Tosić (Serbia) oraz Reyes (Chile)

Sędzia: Aleksandar Harkam (Austria)

Maroko - Słowacja 2:1 (0:0)
0:1 - Jan Gregus 59'