La Roja z trudem, ale zgodnie z planem - relacja z meczu Chile - Australia

Chile wymęczyło zwycięstwo nad Australią, która do końca walczyła przynajmniej o jeden punkt. Po pierwszych piętnastu minutach nikt jednak nie spodziewał się takiego obrotu spraw.

Bartosz Wiśniewski
Od pierwszych minut inicjatywę przejęła reprezentacja Chile, która próbowała skonstruować składną akcję. W ofensywę angażowała bardzo wielu zawodników, co pozwalało Australii na kontry. Obie drużyny nie mogły jednak przedrzeć się przez szyki obronne.
Gdy kibice powoli zaczynali odczuwać niedosyt spowodowany brakiem sytuacji, w 12. minucie sprawy w swoje ręce wziął Alexis Sanchez, który w polu karnym podał do Charlesa Aranguiza a ten wrzucił futbolówkę na piąty metr. Po przebitce piłka wróciła pod nogi Sancheza, który technicznym strzałem otworzył wynik tego spotkania. Australia nie zdążyła otrząsnąć się po tym wydarzeniu, a już minutę później ich bramkarz musiał wyjmować piłkę z siatki po raz drugi - Alexis Sanchez podał przed pole karne do Valdivii, który pięknym strzałem podwyższył wynik na 2:0.

Australijczycy po kilku minutach doszli do siebie i próbowali odgryźć się rywalom. Jedną z groźniejszych akcji była sytuacja z 26. minuty, kiedy to Mathew Leckie szarżował prawą stroną boiska, wbiegł w jedenastkę, ale nie potrafił dobrze dośrodkować.

Wyniki 2:0 uspokoił trochę zawodników Chile, którzy przy akcjach ofensywnych zaczęli bawić się futbolówką. Kara przyszła szybko, bo w 35. minucie Tim Cahill zdobył kontaktowego gola strzałem głową! Od tamtej pory Australijczycy zaczęli atakować coraz śmielej i chwile później w doskonałej sytuacji znalazł się ponownie Cahill. Tym razem jednak nie pokonał bramkarza drużyny z Ameryki Południowej.

Australia po przerwie nie zrezygnowała ze swojej szansy i w 53. minucie przeprowadziła akcję skrzydłem, po której piłkę do bramki wpakował Cahill. Sędzia tego gola nie uznał, ponieważ Cahill znajdował się na pozycji spalonej. Jak pokazały powtórki - arbiter podjął dobrą decyzję. Chwilę później potężną bombę posłał Mark Bresciano, jednak bardzo dobrze interweniował Claudio Bravo.

Gdy wydawało się, że Australia wyrówna groźną akcję przeprowadziło Chile, a piłkę z linii bramkowej wybił Alex Wilkinson. Socceroos grali bardzo prostymi środkami, co przynosiło skutki. Kilka razy zespół ten doszedł do groźnych sytuacji właśnie po dośrodkowaniach z bocznych stref boiska. W końcówce meczu widać było, że zawodnicy obu drużyn włożyli w to spotkanie bardzo dużo sił, których brakowało w ostatnich sekundach. Chile przypieczętowało swoje zwycięstwo w doliczonym czasie gry za sprawą strzału Jeana Beausejoura.